Życie erotyczne Polaków pod lupą

Na fali sukcesów powieści erotycznych, jak „Pięćdziesiąt twarzy Greya” można wysnuć wnioski, ze kobiety z chęcią dodałby do swojego życia seksualnego nieco więcej pikanterii. W związku ze zbliżającym się 7 czerwca Dniem Seksu sprawdzamy jak wygląda życie erotyczne Polaków pod lupą . Dajemy się ponieść fantazji?  Jesteśmy spontaniczni i otwarci na rozmowy o seksie?  Ile trwa przeciętny stosunek i jak często się kochamy?

 

 

            „W miłości pośpiech jest fatalnym błędem. Nie należy się spieszyć. Trzeba pozwolić pracować wyobraźni” – to tylko jedna z porad, jaką można było znaleźć w książce „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej. Ta wydana niemal 40 lat temu pozycja przez długi czas była nieoficjalną lekturą obowiązkową, którą miliony Polaków czytały z wypiekami na twarzy. W czasach jej największej popularności pytanie innych o ich życie seksualne było nie do pomyślenia. Dziś jest już zupełnie inaczej, a dzięki raportom i statystykom wiemy, że jest ono dość różnorodne i trudno je zamknąć w sztywnych ramach.

 

Życie erotyczne Polaków pod lupą – 14 minut raz w tygodniu

            Z badania „Seksualność Polaków 2011” wynika, że 71% Polaków w wieku 15-49 lat współżyje przynajmniej raz w tygodniu, z czego 43% mężczyzn i 38% kobiet dwa-trzy razy w tygodniu, a 5% mężczyzn i 4% kobiet codziennie. Średnia liczba zadeklarowanych w nim przez naszych rodaków partnerów seksualnych to 4,28, a przeciętna liczba stałych związków (trwających ponad pół roku) to dwa. Średnia długość stosunku zgodnie z badaniem z 2011 r. wynosiła 13,9 minuty. To mniej niż 10 lat wcześniej – wtedy twierdziliśmy, że kochamy się 18 minut. – Żyjemy szybciej, w ciągłym biegu, mamy coraz mniej czasu, za to coraz więcej obowiązków i stresu. Odbija się to również na naszym życiu intymnym, bo nerwy czy zmęczenie potrafią skutecznie ochłodzić temperaturę w sypialni, a także wpłynąć na sprawność seksualną. U mężczyzn czasami winę ponosi spadek testosteronu, który jest wynikiem właśnie długotrwałego stresu – komentuje dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, Kierownik Kliniki Wellness Szpitala Medicover, specjalista medycyny męskiej.

            Jak natomiast wygląda nasza satysfakcja z życia intymnego? Z badań, które przeprowadziła prof. Violetta Skrzypulec-Plinta z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, wynika, że wśród przepytanych pań między 20. a 39. rokiem życia średnio co czwarta kobieta nie jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. W starszych grupach wiekowych sytuacja przedstawiała się jeszcze mniej kolorowo. Wśród kobiet w wieku 40-49 lat do niezadowolenia przyznało się 31% pań, a wśród tych po pięćdziesiątce – niemal połowa (47%).

 

Życie erotyczne Polaków pod lupą – Trochę wstydu, trochę kompleksów

            Chociaż na co dzień można odnieść wrażenie, że motyw seksu jest wszechobecny, to dla wielu osób nadal stanowi on temat trudny. Zwłaszcza gdy dochodzi do intymnych zwierzeń we dwoje. Szczera i otwarta rozmowa z partnerem o swoich seksualnych potrzebach wciąż sprawia nam sporo kłopotu. Nie podejmujemy jej z różnych względów – czasem to wstyd, a czasem kompleksy. Tych ostatnich mamy sporo, bo z badań wynika, że tylko cztery na 100 kobiet uważa się za atrakcyjne, natomiast 84% pań skorzystałoby z szansy poprawienia czegoś w swoim wyglądzie, gdyby zaistniała taka możliwość. W takim przypadku przełamanie bariery wstydu dla wielu nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej, że „defekty” zauważamy nie tylko w swoim wyglądzie zewnętrznym – zwracamy też uwagę na okolice intymne.

Zdecydowanie więcej mówi się o męskich narządach, dyskutując chociażby o tym, czy rozmiar ma znaczenie. Temat kobiecych okolic intymnych jest natomiast nierzadko pomijany, a przecież często to tam leży klucz do satysfakcji kobiety z życia erotycznego. – Część pań jest z ich wyglądu niezadowolona, przez co zdarza im się unikać współżycia, a w trakcie stosunku odczuwać wstyd i stres, co negatywnie wpływa na doznania. Warto też wspomnieć o tych kobietach, u których okolice intymne zmieniły się po porodzie, powodując, że odczuwanie przyjemności spadło praktycznie do zera – mówi dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak, specjalista ginekologii estetycznej ze Szpitala Medicover. – Na szczęście dla nich dziś coraz częściej i głośniej mówi się o ginekologii estetycznej, która pozwala leczyć dolegliwości okolic intymnych i zwiększa przyjemność czerpaną z życia seksualnego. Z tego typu zabiegów korzysta coraz więcej pań – dodaje.

 

 Życie erotyczne Polaków pod lupą – Bez rutyny

 

            Innym problemem, który dotyczy naszego życia seksualnego, jest wkradająca się do sypialni rutyna. Po kilku latach w większości związków początkowa namiętność przygasa – to zupełnie normalna sprawa. Nie oznacza to jednak, że z tą sytuacją nic nie można zrobić – wręcz przeciwnie. Trzeba tylko znaleźć sposób na to, by pożądanie nieustannie podsycać i odważyć się na przejęcie inicjatywy. Bo choć dajemy się ponieść wyobraźni – do seksualnych fantazji w najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Durex przyznało się ponad 80% Polaków i prawie tyle samo Polek – to już z wykonaniem pierwszego kroku w kierunku ich realizacji zwlekamy.

53% kobiet i 68% mężczyzn chciałoby, by to ta druga strona była bardziej pomysłowa i zainicjowała wprowadzanie do miłosnej alkowy nowości. Tymczasem pretekstów do tego, by wziąć sprawy w swoje ręce, można znaleźć wiele. – Jednym z nich może być zbliżający się Międzynarodowy Dzień Seksu. Jeśli czujemy, że rutyna dopadła również nas, nie czekajmy na podjęcie inicjatywy przez partnera i zamiast narzekać, sami zróbmy pierwszy krok. Jeśli bezpośrednia rozmowa nas krępuje lub nie wiemy, jak zacząć, podejdźmy do tego z humorem. – mówi Kamila Winiewska, specjalista ds. marketingu internetowego w Szpitalu Medicover.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  2 czerwca 2015 07:44

  Wszystko ok, ale współżycie w wieku 15 lat?…jakoś w głowie mi się to nie mieści…

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  2 czerwca 2015 09:41

  Kompleksy wszystko psują. A nawiązując do Żanett to też uważam,że 15 latek to jeszcze dziecko.

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  2 czerwca 2015 10:26

  Bardzo ciekawy artykuł. Kompleksy, brak poczucia własnej wartości, brak pewności siebie może skutecznie zepsuć życie erotyczne.

  Odpowiedz
 4. martucha180  2 czerwca 2015 11:19

  A ostatnio w TV słyszałam, że Polacy są bardzo zadowoleni ze swojego życia erotycznego…

  Odpowiedz
 5. bbo  3 czerwca 2015 09:14

  A ja myślę, że wcale nie jest tak źle.

  Odpowiedz
 6. Elżbieta Wawer  3 czerwca 2015 12:40

  W większości małżeństw z pewnym stażem lub z małymi dziećmi jest to problem ale taki problem zawsze można rozwiązać troche tylko pomysłu natomiast jeśli chodzi o sex 15 latków to już przesada jeśli sie do tego nadaje to może dajmy im dowód pełnoletności i niech odpowiadają za siebie

  Odpowiedz
  • Joanna007  10 lipca 2016 10:15

   Ja też nie wiem po co pod uwagę brani byli 15.latkowie. To trochę takie… niesmaczne. Współżycie tak młodych osób to temat raczej na oddzielny artykuł.

   Odpowiedz
 7. Anita  9 czerwca 2015 13:46

  ciekawie się czyta!

  Odpowiedz
 8. Ewelina  5 marca 2016 15:26

  Mnie zawsze ciekawi w jaki sposób prowadzone są takie badania 🙂 Ja szczerze mówiąc niezbyt chętnie opowiadałabym całkiem obcej osobie o moim życiu erotycznym 🙂

  Odpowiedz
 9. efffciaa  7 października 2016 14:06

  Ja sobie nie wyobrażam dnia bez seksu 🙂 No optymalnie jest przynajmniej z dwa razy dziennie – na dobry początek dni oraz na dobre spanko 🙂 Ciekawe , kto bierze udział w tych badaniach …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany