Jak żyć z teściami bez kłótni?

Jak żyć z teściami bez kłótni? To pytanie zadaje sobie codziennie wiele osób. Kłopoty z teściami to jedna z najbardziej stresujących okoliczności naszego codziennego życia. Problemy z nimi są jedną z częstszych przyczyn powstawania konfliktów i kryzysów małżeńskich. Jak sobie radzić z teściem i teściową? Jak pracować nad dobrą relacją z nimi? 

Jak żyć z teściami bez kłótni?

pixabay.com

Zobacz także: Trudne relacje z teściową – jak sobie z nimi radzić?

Nie zakładaj, że Cię nie lubią

Nawet jeśli od początku są lekko zdystansowani, wcale nie muszą Ci źle życzyć. W końcu Ty i ich syn jesteście razem/małżeństwem, na pewno chcą, by ich dziecko było szczęśliwe. Jeśli są dziadkami, dodatkowo więcej was łączy. Jeśli to możliwe, warto być z nimi w przyjacielskich stosunkach.

Stawiaj granice

Od początku stawiaj wyraźne granice i nie daj sobie wejść na głowę. Zachowaj pewne rzeczy dla siebie, nie pozwól na to, by np. teściowa wiedziała o każdym konflikcie między Tobą a partnerem.

Naucz się odmawiać

Nie musisz się zgadzać, na wszystko, co zaproponują teściowie. Nie każdy z ich pomysłów jest trafiony. Asertywność to podstawa w kontaktach międzyludzkich.

Postaw na spokojną rozmowę

Jeśli pojawi się jakiś problem lub konflikt, nie unoś się od razu gniewem. Zachowuj się jak dorosła, rozsądna kobieta, która potrafi panować nad emocjami. Zaproś teściów na spokojną rozmowę lub wspólną kawę na mieście. W publicznym miejscu łatwiej będzie utrzymać nerwy na wodzy. Bądź konkretna, przedstaw argumenty i nie daj się wyprowadzić z równowagi.

Jak żyć z teściami bez kłótni?

pixabay.com

Jak żyć z teściami bez kłótni?: Proś, by traktowano Was jak dorosłych

Teściowie nie powinni traktować swojego syna i synowej jak dzieci. Jeśli tak się stanie, będziecie od nich całkowicie zależni i nie dorośniecie do samodzielności.

Pokazuj, że ich potrzebujesz

Zadzwoń, czasem zapytaj o radę. Zadawaj pytania o dzieciństwo Twojego partnera. Pozwól dziadkom raz na jakiś czas zaopiekować się wnuczkami. Skorzystaj też czasem z rady teściów.

Proponuj im pomoc

Gdy teściowie są w potrzebie, pokaż, że mogą na Ciebie liczyć. Zapytaj, co możesz zrobić. Zdobądź się na miły gest. Spraw, by wiedzieli, że nie mają w Tobie wroga.

Nie mieszkaj z teściami

Jeśli masz z partnerem taką możliwość, nie mieszkaj z teściami. Najlepiej by było, gdybyście sami mogli budować swoje gniazdko. Obecność osób trzecich zazwyczaj nie przynosi niczego dobrego. Każde małżeństwo potrzebuje przestrzeni życiowej i intymności.

 Mąż i żona powinni wspólnie zastanowić się, gdzie ustanowić granice w swoim życiu, poza które nie będą wpuszczać rodziców. A teściowie powinni pamiętać o tym, że nikt nie ma prawa wchodzić między małżonków, bez względu na intencje jakie nim kierują.

A Wy, jakie macie sposoby na to, jak żyć z teściami bez kłótni? Co robicie, gdy dochodzi do konfliktu?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (224 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Tara  5 września 2017 08:07

  Podstawa, to ostatni punkt – NIE MIESZKAJ Z TEŚCIAMI!

  Odpowiedz
 2. Wusia  5 września 2017 11:57

  Ciężka sprawa!

  Odpowiedz
  • Kika07645  4 lutego 2018 06:42

   Dokładnie 🙂

   Odpowiedz
 3. martucha180  5 września 2017 17:12

  Ostatnia zasada powinna być chyba na pierwszym miejscu.

  Odpowiedz
 4. Amaretta  16 września 2017 19:22

  W malych dawkach moja tesciowa jest super, ale w duzych…. eh 🙁

  Odpowiedz
 5. kasiadrozdz  19 września 2017 19:00

  eh

  Odpowiedz
 6. efffciaa  5 października 2017 12:17

  Żeby dało się żyć z teściami ( czy rodzicami ) bez różnicy – bez kłótni zdecydowanie trzeba nie mieszkać z nimi ! I nigdy w życiu nie pozwolić na to by się wtrącali w cokolwiek .

  Odpowiedz
 7. Honorka85  5 stycznia 2018 15:47

  Najważniejszy krok to samodzielność, związek w jakiejkolwiek formie nie może funkcjonować pod jednym dachem z rodzicami jednej ze stron.

  Odpowiedz
 8. Kika07645  4 lutego 2018 06:42

  Pracujemy z mężem nad ostatnim punktem…

  Odpowiedz
 9. Kika07645  4 lutego 2018 06:44

  Teściowa jest naprawdę pomocna jesli chodzi od opiekę nad wnukami, ale czasem niestety za bardzo się wtrąca…i potem moje zdenerwowanie sie ujawnia, ale przeważnie niestety trzymam to w środku

  Odpowiedz
 10. Sylwia  3 listopada 2019 14:02

  Najważniejszym sposobem jest mieszkanie z dala od teściów. Odwiedzanie ich od czasu do czasu. Chociaż moja teściowa już nie jest taka zła. Po prostu nie wolno ulec jej, trzeba robić po swojemu i tyle.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany