Jak obchodzi się Walentynki na świecie?

Potrójne obchody, zbiorowe śluby, rekordowe pocałunki czy krawat za czerwoną bieliznę – jak obchodzi się Walentynki na świecie?

Dzień św. Walentego Polacy odchodzą dość tradycyjnie – kartki, słodycze, serduszka, kwiaty, namiętne pocałunki czy wyjście do kina lub restauracji. Są jednak miejsca na świecie, w których ten dzień celebruje się w bardziej oryginalny sposób. Eksperci z Travelplanet.pl przybliżają kilka ciekawych zwyczajów i miejsc związanych ze świętem zakochanych.

 

 Jak obchodzi się Walentynki na świecie? – Potrójne świętowanie

Walentynki aż 3 razy obchodzi się w Korei Południowej – 14 dnia każdego miesiąca – od lutego do kwietnia. 14 lutego jest dniem mężczyzn, którzy są w tym dniu najważniejsi. Wtedy to kobiety obdarowują ich słodyczami. 14 marca natomiast sytuacja się odwraca i to panowie przejmują inicjatywę w obdarowywaniu pań. Miesiąc później „świętują” osoby, którym nie udało się znaleźć swojej drugiej połówki. Jest to tzw. „Czarny Dzień”, kiedy to single mogą śmiało narzekać na swój los, jedząc przy tym makaron z sosem z czarnej fasoli. Danie to dedykowane jest w Korei Południowej dla kogoś, kto nie ma partnera.

 Jak obchodzi się Walentynki na świecie? – Zbiorowe przysięgi

Oryginalnym zwyczajem związanym z dniem zakochanych mogą pochwalić się Filipiny, gdzie w Walentynki odbywa się  ogólnokrajowe wesele, w trakcie którego ślub może wziąć nawet 4 000 par. Co ciekawe – tradycja ta cieszy się sławą nie tylko u Filipińczyków, ale także wśród przyjezdnych. Ceremonie weselne odbywają się wówczas w wielu miejscach, m.in. w centrach handlowych.

 

 Jak obchodzi się Walentynki na świecie? – Pocałunki bez końca

Tajlandzkie walentynki zyskały sławę za sprawą odbywającego się tam co roku konkursu na najdłuższy pocałunek. Wynik zwycięzców trafia do księgi rekordów Guinnessa. Aktualny rekord należy do pary z Bangkoku, która całowała się przez 58 godzin, 35 minut i 58 sekund. Główną nagrodą w zawodach jest 100 000 bathów (ok. 10 tys. zł). Reguły gry są dosyć surowe: zakochani muszą całować się bez przerwy, stojąc i trzymając się w uścisku. Do ich dyspozycji jest tylko jeden metr kwadratowy powierzchni. Nawet wyjście do toalety przez pierwsze trzy godziny konkursu jest zabronione, a po tym czasie nadzorowane.

 Jak obchodzi się Walentynki na świecie? – Czerwona bielizna

We Włoszech w Walentynki króluje kolor czerwony. Mający romantyczną naturę Włosi, 14 lutego kupują swoim wybrankom seksowną i czerwoną bieliznę. Natomiast panie wybierają dla partnerów zazwyczaj drogi asortyment garderoby np. elegancki krawat. W miejscu narodzin Świętego Walentego – w Umbrii, w niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto Zaręczyn, które przyciąga wiele par. Gromadzą się one przed bazyliką, gdzie spoczywają relikwie patrona zakochanych, aby ślubować sobie miłość.

 

 Jak obchodzi się Walentynki na świecie? – Romeo i Julia

Do dziś w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii w Walentynki tzw. Jack Valentine (tajemnicza postać) odwiedza najmłodszych, którym rozdaje prezenty. Z kolei ogólnokrajowym zwyczajem w Anglii są upominki w postaci serc wykonanych z kartonu z ilustracją Romea i Julii – najbardziej znanych kochanków świata. W przeszłości, niezamężne dziewczęta w Anglii wierzyły, że w Dzień Zakochanych powinny wstać wcześnie rano i czekać w oknie, a pierwszy mężczyzna, którego ujrzą zostanie ich mężem. Nawet William Szekspir opisał ten zwyczaj w Hamlecie, kiedy to Ofelia nazywa siebie „pokojówką stojącą w oknie”, marzącą o Walentym.

 Jak obchodzi się Walentynki na świecie? – Okazałe bukiety

We Francji, Walentynki są świętem narodowym. Francuzi zamiast czekoladek preferują wysyłanie do swoich ukochanych kwiatów, które muszą być zapakowane w papier z renomowanej kwiaciarni. Zabronioną już dzisiaj, walentynkową tradycją francuską było przed laty tzw. „Loterie d’amour” (miłosna loteria). Kobiety, które doznały miłosnego zawodu, spotykały się przy ognisku i paliły zdjęcia mężczyzn, wypowiadając się o nich w niemiły sposób.

 Jak obchodzi się Walentynki na świecie? – Poszukiwania męża

Brazylijczycy uwielbiają zabawę, a 14 lutego często pokrywał się z czasem karnawału i największej zabawy ulicznej. Postanowiono więc przenieść Walentynki na 12 czerwca. Wtedy Brazylijczycy hucznie świętują, obdarowują bliskie osoby czekoladkami i kwiatami, uczestniczą w festiwalach muzycznych i spektaklach odbywających się na terenie całego kraju. Następnego dnia – 13 czerwca, podczas obchodów ku czci Świętego Antoniego, samotne kobiety modlą się do tego świętego o pomoc w znalezieniu męża.

Walentynki świętuje się w wielu miejscach na świecie, na różne ciekawe sposoby.  Jednak niezależnie od miejsca, danej kultury czy tradycji, przesłanie jest zawsze to samo – pokazać drugiej osobie, że naprawdę nam na niej zależy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (174 głosów, średnia: 4,25 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  9 lutego 2016 07:45

  Nie obchodzę w zasadzie żadnych świąt, które przywędrowały do nas z Zachodu. Mamy tyle pięknych, słowiańskich, rodzimych okazji do świętowania, które według mnie są właściwe nam przez kult tradycji naszych przodków.

  Odpowiedz
 2. martus2833  9 lutego 2016 09:11

  W Polsce „tradycyjne” walentynki to zachodnia kalka tego święta 🙂 Przerobiona na potrzeby konsumpcjonizmu; wokół królują czerwone serca, pluszaki i róże. Nie wypada nie kupić drugiej połówce prezentu. Najlepszym pomysłem na wieczór jest spędzenie go w przepełnionej restauracji albo w kinie (w tym czasie następuje wysyp komedii romantycznych).
  Cieszy mnie, że inne kraje mają swoje tradycje. Oby zachowały je jak najdłużej!

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  9 lutego 2016 09:41

  Szkoda,że nasze święto jest zapożyczone w 100% z zachodu. No może jedyną taką choć troszeczkę naszą tradycją walentynkową jest obchodzenia tego święta w Chełmnie. I chyba tylko tam mogłabym się poddać temu świętu. 🙂

  Odpowiedz
 4. Uśmiechnij się :)  9 lutego 2016 09:48

  Pocałunki, czerwona bielizna i bukiet kwiatów, to według mnie esencja wyciśnięta ze świąt całego świata, przeniesiona do Polski 😉 Myślę, że fajnym przeżyciem byłoby takie zbiorowe ślubowanie miłości, musi to być niezwykłe uczucie, widzieć wokół siebie tyle zakochanych par naraz i mieć świadomość, że czują to samo co my 🙂

  Odpowiedz
 5. magda6915  9 lutego 2016 10:38

  Korea Południowa nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać:D 3 razy obchodzą to święto, trochę nie podoba mi się takie piętnowanie singli ale trudno 😛 Dla mnie to święto mogłoby nie istnieć, nie przywiązuję do niego za bardzo uwagi ale za to sklepy mają prawdziwe oblężenie 😀

  Odpowiedz
 6. martucha180  9 lutego 2016 11:36

  A co z naszym świętem Kupały? To nasze słowiańskie święto zakochanych.

  Odpowiedz
 7. Aneta  9 lutego 2016 12:43

  Fajne, lubię czytać o zwyczajach w innych krajach 🙂

  Odpowiedz
 8. plum12  9 lutego 2016 13:17

  Dla mnie walentynki są troszkę kiczowate, na siłę akurat w tym dniu trzeba okazywać uczucia.
  Każdy dzień jest dobry na miłość i bycie z drugim człowiekiem.

  Odpowiedz
 9. Dorota Dziubdziela  9 lutego 2016 13:53

  Fantastyczny tekst, ja Walentynki obchodzę dość romantycznie czyli najpierw kolacja, potem tantra w blasku świec i muzyki relaksującej. Polecam

  Odpowiedz
 10. Wusia  9 lutego 2016 14:07

  Ciekawy artykuł.A w Japonii miesiąc po walentynkach tj 14 marca kobiety wręczają mężczyznom prezenty głownie są to czekoladowe słodkości.

  Odpowiedz
 11. bbo  9 lutego 2016 14:12

  Może to wszystko jest kiczowane – tak naprawdę liczy się szacunek, wierność i zaufanie każdego dnia, a nie puste deklaracje 14 lutego. Ale powiem Wam, ze lubię to święto, lubię oczekiwanie czym też mąż mnie zaskoczy. I nie obchodzi mnie, że to wszystko jeszcze kilka lat temu nie było w Polsce obecne.

  Odpowiedz
 12. Agnieszka  9 lutego 2016 16:39

  🙂

  Odpowiedz
 13. Ewcia  9 lutego 2016 17:32

  Niestety nie jestem przekonana do tego zachodniego szaleństwa. Jestem tradycjonalistką i uwielbiam obchody 8 marca Dzień Kobiet!

  Odpowiedz
 14. macierzanka  9 lutego 2016 17:39

  Ciekawe zwyczaje. Najbardziej podobają mi się obchody tego święta na Filipinach.

  Odpowiedz
 15. scrabble  10 lutego 2016 09:20

  Zbiorowe przysięgo do mnie nie przemawiają. O jej, 4000 par 😀

  Odpowiedz
 16. Wiola1992  10 lutego 2016 10:57

  Ciekawy artykuł o zwyczajach w innych krajach.

  Odpowiedz
 17. gusia.  10 lutego 2016 19:24

  Ja mocno za tym świętem nie jestem,ale skoro ono już jest stawiam na romantyczne wieczory.

  Odpowiedz
 18. Ewelina  11 lutego 2016 19:38

  Oj jak „romantycznie”. Dla mnie to święto jest mocno przereklamowane. Dlaczego mamy manię kopiowac święta przychodzące do nas z Zachodu?

  Odpowiedz
 19. AnnaKwasniak  12 lutego 2016 09:12

  kiczowate czy nie, przereklamowane czy też nie, to miłe święto, choć święto to zbyt mocne słowo. Taki tam miły dzień. Wystawne kolacje czy zbiorowe śluby nie dla mnie, ale miło jest dostać kwiaty czy czekoladki, ot tak ;).

  Odpowiedz
 20. malinowaja  12 lutego 2016 11:15

  Nie obchodzę hahah.

  Odpowiedz
 21. BlackMary  12 lutego 2016 22:34

  Bardzo ciekawe

  Odpowiedz
 22. Anna  13 lutego 2016 20:31

  Nie no, ale całować się przez ponad 58 godzin? Przecież to ponad 2 dni.. Nie wyobrażam sobie tego, ale w końcu co czasem ludzie zrobią dla pieniędzy 😉 Zmęczyłabym się.

  Odpowiedz
 23. Anita  15 lutego 2016 20:15

  Niektóre są naprawdę fajne! ale również zaskoczyło mnie całowanie przez tyle czasu.. to tak w ogóle tyle idzie?

  Odpowiedz
 24. Patriszia  27 marca 2016 23:29

  Bardzo ciekawe zwyczaje 🙂 Nawet lubię to święto, ale podchodzę do niego z dystansem. Wspólnie spędzony wtedy czas jest według mnie najważniejszy. 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany