Związek z kobietą sukcesu

Czasy zamkniętych w kuchniach gospodyń domowych minęły bezpowrotnie. Dzisiejsze kobiety są wykształcone, odnoszą sukcesy i bez lęku pną się po kolejnych szczeblach kariery zawodowej. Co więcej, coraz częściej zarabiają więcej niż mężczyźni. Jak sobie poradzić, gdy jesteś partnerem jednej z nich?

Związek z kobietą sukcesu

Związek z silną, niezależną kobietą może być trudny. Mężczyźni, przez lata przyzwyczajeni do roli ojca zarabiającego na dom, mają często problem z odnalezieniem się w sytuacji, gdy to ich partnerka więcej zarabia, co wiąże się zazwyczaj z odwróceniem tradycyjnych ról. Sytuacja może się jeszcze bardziej skomplikować, gdy w związku pojawiają się dzieci i okazuje się, że bardziej opłacalna dla wspólnego gospodarstwa domowego będzie rezygnacja – czasowa lub stała – z obowiązków zawodowych przez mężczyznę. Jak sobie z tym poradzić?

Urlop tacierzyński

Coraz więcej mężczyzn pozostaje z nowonarodzonym dzieckiem w domu, korzystając z urlopu ojcowskiego. Jeśli jesteś jednym z nich i zdecydowałeś się zaopiekować się potomstwem, by Twoja partnerka mogła szybciej wrócić do pracy, musisz pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim, poinformuj szefa o swoich planach najszybciej jak to możliwe, aby miał wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie dalszych kroków i zorganizowanie pracy w zespole. „Nie trać jednak kontaktu ze swoimi przełożonymi i współpracownikami. Mimo że będziesz miał ręce pełne roboty, musisz orientować się, co się dzieje w firmie, by móc po urlopie wrócić na swoje stanowisko i do dotychczasowych obowiązków” – radzą eksperci monsterpolska.pl.

 

Tata pracujący zdalnie

Posiadanie dzieci może okazać się dużym wyzwaniem zarówno dla Ciebie, jak i Twojej żony, zwłaszcza gdy macie wymagające prace. Niektóre zawody oznaczają pełną dyspozycyjność – zostawanie po godzinach w pracy, bycie ciągle pod telefonem lub nawet weekendowe wyjazdy. Nawet jeśli macie pomoc np. wynajętej opiekunki lub dziadków, to wciąż rodzicielstwo może być trudne do pogodzenia z karierą zawodową. W takiej sytuacji wiele par decyduje, że jedno z nich powinno pracować z domu zdalnie lub wziąć „kilka lat wolnego”, do czasu, aż dzieci pójdą do szkoły. Jest to opłacalne szczególnie wtedy, gdy cała pensja jednego z partnerów pokrywa wynagrodzenie niani. Coraz częściej, jeśli to mama zarabia więcej pieniędzy, osobą, która zostaje w domu z dziećmi, jest tata.

Decyzja o pozostaniu w domu z dziećmi jest łatwiejsza, jeśli Twój zawód umożliwia Ci pracę zdalną i nie musisz rezygnować ze swojej kariery. Przykładowo, na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić redaktorzy tekstów, copywriterzy, graficy czy twórcy stron internetowych, oprogramowania i aplikacji. W takiej sytuacji, kluczowa jest komunikacja w związku. Musicie jasno ustalić zasady – np. Ty poświęcasz poranki lub wieczory na pracę, a w tym czasie Waszymi dziećmi zajmuje się partner. Jeśli dobrze zorganizujesz sobie czas pracy, możesz sam zdziwić się swoją efektywnością i tym, jak wiele rzeczy potrafisz zrobić w krótkim czasie.

Pamiętaj o komunikacji z otoczeniem – pielęgnuj dotychczasowe kontakty i nawiązuj nowe, by nie wypaść z rynku. Obserwuj portale społecznościowe, a także portale branżowe, by być na bieżąco. Informuj, że szukasz pracy zleceniowej.

Istnieje wiele możliwości na pogodzenie obowiązków domowych i zawodowych oraz roli pracownika z byciem rodzicem. Tylko od Was zależy, w jaki sposób się na to zdecydujecie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...