Zupa na wszystko – czyli jak oszczędzić czas i zadbać o zdrowie?

Zdrowe i smaczne gotowanie wymaga czasu. Kiedy go brakuje, zazwyczaj sięgasz po dania błyskawiczne, które wystarczy rozpakować i podgrzać. Są smaczne, ale mało wartościowe. Poznaj rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas na gotowaniu, a jednocześnie zadbać o zdrowie. Jest nim dieta zupowa. Zobacz, jakie korzyści płyną z gotowania i jedzenia zup. Poznaj przepisy na proste i szybkie zdrowe zupy. Poznaj też sposoby na to, by jak najdłużej zachowały swoją przydatność do spożycia.

Gotowanie zup – jakie korzyści przynoszą?

Decydując się na gotowanie zup, zyskujesz dużo. Korzyści odczujesz głównie pod kątem zdrowia, ale nie tylko.

Korzyści dla zdrowia z gotowania zup

1. Wiesz, co jesz

Gotowane zupy to przede wszystkim pewność co do ich składu. Dokładnie wiesz, jakie produkty, dodatki i przyprawy znajdą się w Twoim daniu. Masz przy tym pewność, że na żaden z nich nie jesteś uczulony.

2. Jesz i chudniesz

Dieta zupowa składająca się z przygotowywanych posiłków, sprzyja też utracie kilogramów. Dzieje się tak z dwóch względów:

  • są to zupy pozbawione sztucznych wypełniaczy i półproduktów – składniki te mają zgubny wpływ na sylwetkę;
  • bazę do zup stanowią warzywa – ich zwiększone i codzienne spożywanie jest mile widziane w każdej zdrowej i skutecznej diecie odchudzającej.

3. Wpływasz na swoje samopoczucie

Gotowe zupy są bogate w składniki, które na krótko dodają Ci energii. Gotując samemu, eliminujesz je. Co więcej, jeśli sięgniesz po produkty, takie jak np. kasza gryczana, pestki, rośliny strączkowe, dostarczysz sobie substancji, które zwiększą Twoją odporność psychiczną i wpłyną dodatnio na nastrój. Należą do nich m.in. magnez, witaminy z grupy B, witamina D, nienasycone kwasy tłuszczowe Omega.

Ogólne zalety gotowania zup w domu

1. Oszczędność czasu

Gotując zupę  w zaciszu własnej kuchni, możesz oszczędzić czas. Jak to możliwe? Nie musisz przygotowywać jej codziennie, a tym samym nie marnujesz czasu na zakupy.

2. Przyjemność sama w sobie

Gotowanie może stać się przyjemnym relaksem. Poza tym gotując to, co lubisz i na co masz ochotę, sprawiasz samemu sobie radość.

3. Ekonomiczne rozwiązanie

Zupa to ekonomiczne danie – gotujesz raz na jakiś czas. Po drugie: jeśli zadbasz o skład, zupa z powodzeniem zastąpi kompletny posiłek. Tym sposobem zaoszczędzisz pieniądze, które zostałyby wydane na składniki na drugie danie.

Przepisy na zdrowe i pyszne zupy

Dieta zupowa, aby okazała się skuteczna, powinna opierać się na nieskomplikowanych przepisach. Z jednej strony to spora oszczędność czasu, z drugiej – zachęta, by znowu zawitać w kuchni.

Jakie są najprostsze i najzdrowsze zupy, które możesz samodzielnie ugotować? Należą do nich:

  • zupy kremy z gotowanych lub pieczonych i miksowanych warzyw;
  • chłodniki z surowych warzyw na bazie jogurtu, maślanki czy roślinnych napojów lub mleka;
  • jarzynowa z ulubionych lub sezonowych warzyw jak: marchew, seler, ziemniaki;
  • domowy bulion warzywny – to po prostu długo gotowany wywar z warzyw z dodatkiem przypraw takich jak: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól himalajska czy kłodawska.

Jeżeli mimo wszystko nie masz ochoty lub czasu na gotowanie, zawsze możesz posiłkować się gotową, ale zdrową alternatywą. Jest nią unikalny zupowy catering dietetyczny. W jego ofercie znajdziesz wiele ciekawych połączeń smakowych jak, chociażby: ogórkowa z kaszą jaglaną, wegański krupnik czy barszcz ukraiński z marchewką i ciecierzycą. Są to zupy z ekologicznych składników i o czystym składzie, zamykane w słoiczkach. Pełną ofertę znajdziesz na stronie zdrowazupa.pl – sprawdź koniecznie!

Sztuka przechowywania zup – jak zapobiec marnowaniu jedzenia?

Aby dieta zupowa okazała się jeszcze mniej czasochłonna, wystarczy, że umiejętnie przechowasz swoją zupę. Możesz wykorzystać w tym celu:

  • szklane pojemniki – typu butelka czy słoik;
  • woreczki strunowe;
  • silikonowe foremki na lód – to najlepszy sposób na przechowanie bulionu domowego.

Przelaną do nich zawartość – po wcześniejszym wystudzeniu – wystarczy umieścić w zamrażarce.

Możesz też zawekować zupę – pod warunkiem, że jest ona świeżo ugotowana!


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (32 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...