Co zrobić, gdy zauważysz pajączki na nogach?

Pojawienie się na nogach charakterystycznych żyłek, nazywanych potocznie pajączkami stanowi dla wielu kobiet prawdziwy problem. Niestety nieestetyczny wygląd nie jest jedynym zmartwieniem . Czy pajączki na nogach są objawem innych chorób? Co zrobić gdy zauważy się je u siebie?

Zobacz także: Cieśnia nadgarstka i inne choroby, których możemy się nabawić siedząc za biurkiem

jak leczyć żylaki 2

Polecamy również: Jak leczyć żylaki? Komentarz eksperta

Pajączki to zazwyczaj pierwszy objaw niewydolności żylnej, pojawiający się czasami razem z uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg. Oprócz tego wieczorem może występować obrzęk nóg. Warto więc podjąć pierwsze kroki, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Co zrobić, gdy zauważysz pajączki na nogach? – Po pierwsze – zdrowy rozsądek

G_adkie_nogi

Pajączki i poszerzone żyły podskórne pojawiają się u 80% kobiet, w różnym wieku. Niewątpliwie niektóre zabiegi kosmetyczne oraz wystawianie nóg na działanie ciepła (np. gorące kąpiele, długotrwałe leżenie na słońcu) mogą sprzyjać szybszemu postępowi zmian. Istotny wpływ na rozwój choroby ma również długotrwałe stanie lub siedzenie. Nie przesądza jednak oczywiście o wszystkim, bowiem w przypadku pajączków dużą rolę odgrywa dziedziczność, a także zmiany hormonalne występujące w trakcie cyklu miesiączkowego lub podczas ciąży.

Na wstępnym etapie choroby pomocna będzie kompresjoterapia, czyli stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych, takich jak pończochy, rajstopy czy podkolanówki. Wskazana jest również aktywność fizyczna i walka ze zbędnymi kilogramami. Dobrze byłoby również rzucić palenie.  Pamiętajmy, że różnego rodzaju preparaty i suplementy diety dają jedynie odczucie zmniejszenia obrzęku nóg, nie powodują wzmacniania naczyń.

Co zrobić, gdy zauważysz pajączki na nogach? – Czas na specjalistę

Zylaki

Walcząc z pajączkami, należy mieć zawsze na uwadze, że mogą być pierwszą oznaką dalszych zmian i już na tym etapie można zająć się ich leczeniem. Warto zgłosić się do specjalisty chorób naczyń, czyli chirurga naczyniowego lub angiologa (lekarzy tych specjalności określa się również mianem flebologów). Przeprowadzi on dokładne badanie i zaleci leczenie optymalne dla danego stopnia zaawansowania schorzenia. Nieleczone pajączki raczej nie doprowadzą do ciężkich powikłań, ale mogą wyglądać nieestetycznie, a także sprawiać ból. Pamiętajmy o tym i nie lekceważmy pierwszych objawów – pajączki to nie tylko problem estetyczny.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Michał Goran Stanišić

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...