Co zrobić, gdy zauważysz pajączki na nogach?

Pojawienie się na nogach charakterystycznych żyłek, nazywanych potocznie pajączkami stanowi dla wielu kobiet prawdziwy problem. Niestety nieestetyczny wygląd nie jest jedynym zmartwieniem . Czy pajączki na nogach są objawem innych chorób? Co zrobić gdy zauważy się je u siebie?

Zobacz także: Cieśnia nadgarstka i inne choroby, których możemy się nabawić siedząc za biurkiem

jak leczyć żylaki 2

Polecamy również: Jak leczyć żylaki? Komentarz eksperta

Pajączki to zazwyczaj pierwszy objaw niewydolności żylnej, pojawiający się czasami razem z uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg. Oprócz tego wieczorem może występować obrzęk nóg. Warto więc podjąć pierwsze kroki, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Co zrobić, gdy zauważysz pajączki na nogach? – Po pierwsze – zdrowy rozsądek

G_adkie_nogi

Pajączki i poszerzone żyły podskórne pojawiają się u 80% kobiet, w różnym wieku. Niewątpliwie niektóre zabiegi kosmetyczne oraz wystawianie nóg na działanie ciepła (np. gorące kąpiele, długotrwałe leżenie na słońcu) mogą sprzyjać szybszemu postępowi zmian. Istotny wpływ na rozwój choroby ma również długotrwałe stanie lub siedzenie. Nie przesądza jednak oczywiście o wszystkim, bowiem w przypadku pajączków dużą rolę odgrywa dziedziczność, a także zmiany hormonalne występujące w trakcie cyklu miesiączkowego lub podczas ciąży.

Na wstępnym etapie choroby pomocna będzie kompresjoterapia, czyli stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych, takich jak pończochy, rajstopy czy podkolanówki. Wskazana jest również aktywność fizyczna i walka ze zbędnymi kilogramami. Dobrze byłoby również rzucić palenie.  Pamiętajmy, że różnego rodzaju preparaty i suplementy diety dają jedynie odczucie zmniejszenia obrzęku nóg, nie powodują wzmacniania naczyń.

Co zrobić, gdy zauważysz pajączki na nogach? – Czas na specjalistę

Zylaki

Walcząc z pajączkami, należy mieć zawsze na uwadze, że mogą być pierwszą oznaką dalszych zmian i już na tym etapie można zająć się ich leczeniem. Warto zgłosić się do specjalisty chorób naczyń, czyli chirurga naczyniowego lub angiologa (lekarzy tych specjalności określa się również mianem flebologów). Przeprowadzi on dokładne badanie i zaleci leczenie optymalne dla danego stopnia zaawansowania schorzenia. Nieleczone pajączki raczej nie doprowadzą do ciężkich powikłań, ale mogą wyglądać nieestetycznie, a także sprawiać ból. Pamiętajmy o tym i nie lekceważmy pierwszych objawów – pajączki to nie tylko problem estetyczny.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Michał Goran Stanišić

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (97 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Aneta  20 kwietnia 2016 12:51

  Na szczęście nie mam problemu z „pajączkami”.

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  20 kwietnia 2016 14:06

  ja też nie mam tego problemu na szczęście 🙂

  Odpowiedz
 3. martucha180  20 kwietnia 2016 14:10

  Ja też 🙂

  Odpowiedz
 4. Tara  21 kwietnia 2016 08:35

  Zaczynają pojawiać się po 40-stce…

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  21 kwietnia 2016 14:04

   Oj nie zgodzę się… wszystko zależy od predyspozycji, trybu życia, pracy… U jednych pojawią po 40- stce a u innych przed 30- stką mogą już być widoczne

   Odpowiedz
 5. AnnStyl  21 kwietnia 2016 08:58

  Jednak nieleczone pajączki mogą zakończyć się poważną chorobą. Na pewnym etapie, a i owszem leczenie zachowawcze da wymierne korzyści. Niestety nieleczone mogą przeistoczyć się w żylaki o tak dużym nasileniu, że może dojść do zakrzepicy i wszelkich powiązanych z nią innych chorób. Takich chociażby jak trudno- gojące się otwarte rany i owrzodzenia z czego wielu nie zdaje sobie sprawy. Jeśli takie rany się już owrzodzoną, to naprawdę nie wszystkim udaje się je wyleczyć, a przynajmniej nie do końca. Tak więc profilaktyka, ale i intensywne leczenie przy wskazówkach dobrego specjalisty może uchronić przed powikłaniami i ogromnym bólem, który wtedy współistniej. Pomijam fakt, że przy pajączkach jest duża tendencja do wylewów i wybroczyn typu siniaki, bo naczynka są kruche i pękają. Poza tym pajączki mogą zwiastować podobne objawy związane z żyłami, czy tętnicami nawet wewnątrz organizmu. Często tętniaki mogą pojawić się u niektórych osób, które mają pajączki, ale oczywiście nie u wszystkich. Dlatego tak istotne jest szybkie wyłapanie tej choroby i leczenie, bo często, to nie tylko defekty kosmetyczne, ale i zagrożenie dla życia.

  Odpowiedz
 6. kasia87g  21 kwietnia 2016 12:51

  ja tez odpukać na razie nie mam z tym problemu, ale juz lepiej teraz wiedzieć jak poprawnie pielęgnować ciało by owe pajączki w ogóle sie nie pojawiły 🙂

  Odpowiedz
 7. IwonaLFC  21 kwietnia 2016 21:09

  Moja koleżanka w wieku 18 lat zauważyła pierwsze oznaki pajączków. Mnie ten problem na szczęście jeszcze nie dotyczy, ale raczej jest to nieuniknione ponieważ mam skłonności genetyczne. wszystkie kobiety w mojej rodzinie od strony mamy mają ogromne problemy z tą przypadłością.

  Odpowiedz
 8. Żanett  22 kwietnia 2016 08:55

  Ja jeszcze nie zauważam 🙂

  Odpowiedz
 9. Ewelina  22 kwietnia 2016 16:39

  Na szczęście jeszcze nie mam pajączków i mam nadzieję, że mieć nie będę, niestety moja mama boryka się z tym problemem 🙁 więc może i mnie to dopadnie….

  Odpowiedz
 10. lilka  31 maja 2016 22:40

  Żeby zlikwidować to chyba tylko laser 🙁 ale zawsze warto wzmacniać naczynka aplikując od czasu do czasu dużą dawkę witaminy C. Ja biorę witaminę C 1 000 mg buzzującą

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany