DIY: Jak zrobić oryginalny pawilon ślubny?

Dzisiaj chcemy przedstawić Wam prawdziwe wyzwanie z cyklu zrób to sam – DIY, czyli jak wykonać oryginalny pawilon ślubny. Możemy go wykorzystać zarówno podczas ceremonii w kościele, w plenerze z urzędnikiem  

 Bosch_pawilon slubny_zdjecie 1

 

Lista materiałów

Potrzebne miejsce:

wysokość ok. 220 cm / szerokość ok. 230 cm / głębokość ok. 230 cm.

 Drewno:

 • 4 pnie brzozowe o podobnej grubości i długości (co najmniej 2,20 m),
 • 7 listew drewnianych, długość 2,5 m (30 x 70 mm) z drewna świerkowego do wykonania konstrukcji dachu i rozpórek,
 • 3 listwy drewniane, długość 2 m (30 x 70 mm) z drewna świerkowego do wykonania 6 elementów podporowych.

 Bosch_pawilon slubny_zdjecie 2

Wkręty:

 • 40 wkrętów do drewna, stal szlachetna (5,0 x 100 mm),
 • 16 wkrętów do drewna, stal szlachetna (4,0 x 50 mm).

 Lista narzędzi:

 • akumulatorowa piła szablasta
 • akumulatorowa wyrzynarka
 • akumulatorowa wiertarko-wkrętarka

 

Osprzęt:

 • 3 wiertła do drewna (2,5 mm, 3,0 mm i 3,5 mm),
 • brzeszczot do pił szablastych
 • brzeszczot do wyrzynarek
 • rękawice robocze.

 

Inne:

 • pędzel,
 • ekierka,
 • ołówek,
 • biały lakier do drewna.
 • kwiaty, np. róże, polne kwiaty,
 • pnącza, np. bluszcz,
 • taśmy, wstęgi itp.

 

Stopień trudności: łatwe.

Czas: ok. 2 godziny plus czas schnięcia lakieru i czas poświęcony na zakup materiałów.

 

DIY: Jak zrobić oryginalny pawilon ślubny? – Krok 1

Bosch_pawilon slubny_zdjecie 3

Fot. Bosh

Pierwszy krok to stworzenie ramy pawilonu.

Dach: dwie z 2,5-metrowych listew drewnianych należy przyciąć do długości 2,20 m, a dwie kolejne do długości 2,26 m każda. Następnie dwie pozostałe 2,5-metrowe listwy należy skrócić do długości 2,20 m. Posłużą one do ustabilizowania konstrukcji boków pawilonu. Ostatnią 2,5-metrową listwę należy przyciąć do długości 2,26 m. Pomoże w ustabilizowaniu tyłu pawilonu. Trzy listwy o długości 2 m, które później zostaną zamontowane ukośnie i posłużą do umocnienia konstrukcji pawilonu, należy pociąć w taki sposób, aby powstało sześć listew, każda po 88 cm. Cztery listwy posłużą do wzmocnienia konstrukcji dachu, a dwie kolejne – jako rozpórki tylnej części pawilonu. Aby listwy ukośne pasowały do listew konstrukcji dachu, należy ściąć ich końcówki pod kątem 45 stopni. Przy zaznaczaniu kąta można skorzystać z pomocy ekierki. Podczas cięcia najlepiej sprawdzi się narzędzie kompaktowe, np. wyrzynarka akumulatorowa.

Uwaga: podczas wszystkich prac związanych z cięciem należy dla bezpieczeństwa zakładać rękawice robocze!

 

DIY: Jak zrobić oryginalny pawilon ślubny? – Krok 2

Bosch_pawilon slubny_zdjecie 4

Fot. Bosh

Ułóż cztery przycięte listwy dachowe, tak aby tworzyły czworokąt – listwy o długości 2,20 m będą elementami bocznymi, a listwy o długości 2,26 m przodem i tyłem pawilonu. Wiertłem do drewna (3,0 mm) nawierć otwory zgodnie z oznaczeniami w schemacie i skręć elementy za pomocą długich wkrętów do drewna (5,0 x 100 mm). Dla zwiększenia stabilności należy użyć po dwa wkręty do drewna na każdy narożnik. Teraz zajmiemy się przygotowaniem czterech listew montowanych ukośnie: najpierw, zgodnie ze szkicem, należy je nawiercić wiertłem do drewna (2,5 mm) i włożyć ukośnie w narożniki. Następnie przykręcić dwoma mniejszymi wkrętami (4,0 x 50 mm) do boku ramy. Najlepiej użyć do tego wiertarko-wkrętarki akumulatorowej , która dzięki optymalnemu przeniesieniu mocy umożliwia łatwe wkręcanie w drewnie.

 

DIY: Jak zrobić oryginalny pawilon ślubny? – Krok 3

Bosch_pawilon slubny_zdjecie 5

Fot. Bosh

Aby nadać konstrukcji wygląd odpowiedni na tak uroczystą okazję jak ślub, należy najpierw pomalować listwy białym lakierem do drewna i pozostawić do wyschnięcia. Teraz pora na cztery pnie brzozowe: najpierw trzeba je przyciąć akumulatorową piłą szablastą  do długości ok. 2,20 m. Do przykręcenia pni brzozowych do konstrukcji dachu potrzeba będzie czterech par rąk i kilku kawałków drewna, które pozostały po cięciu. Aby dach mógł zostać zamontowany na wysokości ok. 2 m, konstrukcję należy podwyższyć o ok. 20 cm, używając do tego kawałków drewna pozostałych po cięciu. Potem w każdym narożniku należy przykręcić pień brzozowy – przy każdym narożniku potrzebna będzie osoba do pomocy, która przytrzyma element. Do przykręcenia każdego pnia do konstrukcji dachu należy użyć dwóch dużych wkrętów, po jednym na każdą stronę narożnika. Po zamocowaniu wszystkich pni, pawilon należy ostrożnie ustawić w pionie.

Aby zwiększyć stabilność pawilonu, po obu bokach i z tyłu, na wysokości ok. 1 m zostaną zamocowane dodatkowe rozpórki, które należy przykręcić do pni dużymi wkrętami do drewna. Uwaga: Przed skręceniem elementów trzeba koniecznie pamiętać o nawierceniu wszystkich otworów w listwach i pniach, używając do tego celu wiertła do drewna (2,5 mm lub 3,5 mm). Ponieważ brzoza jest drzewem liściastym, a jej drewno jest twarde, wiertło do nawiercenia pni musi być nieco większe niż do nawiercenia listew, które są wykonane z miękkiego drewna świerkowego.

Podobnie jak w przypadku dachu, dwie pozostałe listwy należy zamontować ukośnie do umieszczonej z tyłu rozpórki i połączyć z pniami. W tym celu należy przyłożyć listwy od zewnątrz do rozpórki każdego z pni, a następnie przykręcić.

Teraz pozostaje już tylko udekorować dach pawilonu, na przykład kwiatami, białymi wstęgami i zielonym pnączem. W tak pięknym otoczeniu ceremonia ślubu z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem dla państwa młodych oraz ich gości!

Fot. Bosh

Fot. Bosh

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (293 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...