Aromaterapia: Zrób własne, naturalne olejki na problemy skórne

Codzienny stres, niewłaściwe odżywianie, zanieczyszczenie środowiska, wszystko to wpływa na stan naszej skóry, która reaguje na te czynniki różnego rodzaju stanami zapalnymi. Należą do nich przede wszystkim egzemy, trądzik, zmiany łuszczycowe i grzybicze.

Jedną z naturalnych metod, wspomagającą terapię dolegliwości skórnych jest aromaterapia, która korzysta z dobrodziejstw olejków eterycznych. Będą to przede wszystkim kąpiele i przemywania skóry wykorzystujące całą gamę naturalnych olejków eterycznych. Na różnego rodzaju problemy dermatologiczne polecane są przede wszystkim naturalne olejki: sandałowy, jałowcowy, paczulowy, lawendowy, bergamotowy i drzewa herbacianego.
naturalne olejki , aromaterapia

Dr-Beta-olejek-sandalowyOlejek sandałowy

Otrzymywany jest z drewna sandału białego, rosnącego w Azji południowo-wschodniej i powstaje podczas destylacji z parą wodną. Znany był, jako środek odkażający i wprawiający w stan medytacyjny, a także, jako łagodny afrodyzjak. Łagodzi między innymi depresje, napięcia nerwowe, senność, podrażnienia gardła i zapalenia skóry. Stosowany jest również w leczeniu łuszczycy.

Aby przygotować specjalną mieszankę do przemywania, rozpuszczamy w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego dwie krople olejku sandałowego oraz dwie krople olejku bergamotowego i jedną kroplę olejku lawendowego. Miksturą smarujemy zmienione chorobowo miejsca na skórze jeden lub dwa razy dziennie.

Musimy pamiętać o tym, iż ze względu na bardzo wysoką cenę olejku sandałowego bywa on fałszowany przez dodawanie syntetycznych substancji zapachowych czy rozpuszczalników, dlatego należy kupować go tylko u sprawdzonych dostawców.

Dr-Beta-olejek-paczulowyOlejek paczulowy

Z infekcjami i stanami zapalnymi skóry, w tym także z trądzikiem, egzemami, łupieżem i grzybicami doskonale radzi sobie olejek paczulowy. Ma charakterystyczny mocny, drzewny zapach, który w przeszłości wykorzystywany był do odstraszania moli. Możemy sami, w domowym zaciszu, przygotować specjalny : w tym celu do stu mililitrów przegotowanej lub źródlanej wody dodajemy cztery do pięciu mililitrów spirytusu, a następnie po dwie krople olejków: paczulowego, drzewa herbacianego, lawendowego, cedrowego i petitgrain. Zainfekowane miejsca przemywamy dwa razy dziennie.

 

 

 

 

 

Dr-Beta-olejek-lawendowyOlejek lawendowy

Olejek lawendowy o charakterystycznym, kwiatowo-ziołowym zapachu ma bardzo bogaty skład i stąd jego skuteczność. Olejek ten, mający silne działanie antybakteryjne wykorzystywany jest między innymi przy egzemach, trądziku, oparzeniach, grzybicach i suchym łupieżu. Kiedy się oparzymy warto mieć go w domu, aby łącząc z olejkiem geraniowym przygotować niezawodną miksturę – oliwkę na oparzenia: do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego dodajemy osiem kropli olejku lawendowego i dwie krople olejku geraniowego. Tak przygotowaną oliwką należy smarować zmienione miejsca dwa lub trzy razy dziennie.

 

 

 

Dr-Beta-olejek-bergamotowyOlejek bergamotowy

Znany miłośnikom herbaty Earl Grey olejek bergamotowy o bardzo świeżym i orzeźwiającym zapachu, stosowany jest w leczeniu trądziku, łojotoku, opryszczki, ma działanie antyseptyczne i dezodoryzujące. Przy nadmiernym poceniu się ciała, któremu towarzyszy niemiły zapach, możemy użyć do kąpieli dziesięciu kropli olejku bergamotowego i pięciu kropli olejku lawendowego. Olejki należy wlać do wanny z ciepłą wodą i zanurzyć się w niej na około piętnaście do trzydziestu minut. Kiedy mamy problem z nadmiernym poceniem się stóp można do miski z wodą dodać trzy krople olejku bergamotowego i dwie krople lawendowego a następnie moczyć nogi, najlepiej codziennie przez dziesięć dni.

W przypadku łuszczycy dodajemy do kąpieli mieszaninę olejków: bergamotowego w ilości cztery krople, lawendowego i rumianku rzymskiego po trzy krople. Podobnie, możemy przygotować specjalną oliwkę do nacierania zmienionych chorobowo miejsc dodając do stu mililitrów bezwonnego oleju roślinnego dwie krople olejku bergamotowego połączone z jedną kroplą olejku lawendowego i rumianku rzymskiego.

Należy jednak pamiętać, iż kąpieli, masaży i kosmetyków z dodatkiem olejku bergamotowego nie można stosować przed wystawieniem skóry na działanie promieni UV.

Dr-Beta-olejek-drzewa-herbacianegoOlejek drzewa herbacianego

Olejek drzewa herbacianego to najskuteczniejszy ze znanych antyseptyków. Jest niezawodny przy przeziębieniach i infekcjach wirusowych. Ten silny środek bakterio, grzybo i wirusobójczy znajduje zastosowanie w leczeniu rozmaitych dolegliwości skórnych takich jak grzybice, brodawki, kurzajki, trądzik, poparzenia czy odleżyny. Kiedy nie możemy pozbyć się trądziku warto przygotować specjalny, niskoalkoholowy tonik i przemywać nim skórę dwa do trzech razy dziennie. W tym celu do stu mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody dodajemy cztery do pięciu mililitrów spirytusu oraz mieszaninę olejków: drzewa herbacianego i lawendowego po pięć kropli, olejku petitgrain – cztery krople i jedną krople olejku cedrowego.

Olejek drzewa herbacianego w połączeniu z olejkiem lawendowym może być używany również do zwalczania grzybicy. W tym celu dodajemy po pięć kropli każdego z nich do stu mililitrów oleju roślinnego lub, chcąc uzyskać tonik bezalkoholowy, do stu mililitrów przegotowanej bądź mineralnej wody. Tak przygotowanymi miksturami smarujemy zmienione miejsca trzy do czterech razy dziennie.

Na grzybicę paznokci możemy przygotować mieszankę złożoną z dziesięciu kropli olejku drzewa herbacianego i dziesięciu kropli olejku manuka. Olejki te należy wymieszać z jedną łyżeczką oleju z nasion winogron i wacikiem na patyczku nacierać płytkę paznokcia dwa razy dziennie, pozostawiając mieszankę na paznokciu na piętnaście minut, po czym zmyć ją wodą z mydłem.

Aby uporać się z  opryszczką możemy wyjątkowo użyć nierozcieńczonego olejku. W tym celu jedną kroplę olejku należy nanieść na wacik na patyczku i przykładać na zmianę.

Ostrzeżenie: nie stosować bezpośrednio na skórę olejków nierozcieńczonych!

LITERATURA

  • Iwona Konopacka-Brud, Władysław Stanisław Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
  • Aromaterapia – informator Dr Beta, Warszawa 2010
  • Aromaterapia – wiosna 2006, nr 2 (44), t. 12

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  18 lipca 2016 11:53

    Wydaje się proste.

    Odpowiedz
  2. inu  18 lipca 2016 22:55

    lubię tworzyć własne kosmetyki, mam nawet książkę 😉 olejków jednak jeszcze nie próbowałam robić, poza różanym który miał wspaniałe właściwości 😉

    Odpowiedz
  3. Jaworka  19 lipca 2016 22:24

    Ciekawy i bardzo przydatny artykuł jednak ja nie zabieram się sama w domu za robienie takich mikstur chociaż pewnie lepiej by podziałały na niektóre choroby niż kupiony lek

    Odpowiedz
  4. TheSzmidka  21 lipca 2016 20:31

    Olejek lawendowy moze dzialac też jako odstraszacz na komary. Widziałam często w sklpach bransoletki z olejkiem lawendowym na komary. To fajny pomysl by wieczorem sie natrzec w niektorych miejscach takim rozcienczonym olejkiem:)
    Zapach lawendy ulatwia tez zasypianie i odpreza:)

    Odpowiedz
  5. blogujemytestujemy  2 grudnia 2016 10:10

    Bardzo fajne są te olejki.Fantastycznie,że samemu możemy sobie coś z nich skomponować

    Odpowiedz
  6. Maya  17 stycznia 2017 11:56

    Fajny artykuł, nigdy nie stosowałam aromaterapii więc nie wiem czy jest skuteczna… ale słyszałam o niej wiele dobrego i o tym jak poprawia samopoczucie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany