Dekoracje świąteczne – brzozowe świeczniki

W miarę jak dni robią się coraz krótsze, zapalamy w domach coraz więcej sztucznego oświetlenia. Nie dodaje ono jednak ciepła domowemu ognisku. Tę wyjątkową moc ma prawdziwy ogień – z kominka lub ze świecy. W przededniu Bożego  Narodzenia warto przygotować ozdoby bożonarodzeniowe, które wypełnią nasze  wnętrza blaskiem i stworzą ciepłą, świąteczną atmosferę. Projekty z serii Zrób to z Bosch! są oryginalne i łatwe w wykonaniu.

Zrob to z Bosch - swiateczne brzozowe swieczniki

Do wykonania świecznika potrzebujemy prostych kawałków brzozowych pieńków. Oczywiście możemy wykorzystać także inny gatunek drzewa, ale tylko brzoza ma wyjątkową, białą korę, która kolorem imituje śnieg.

Aby właściwie wykonać brzozowe świeczniki najlepiej postarać się o kawałki drzewa o średnicy 10 ? 20 cm, lekko zwężające się ku górze. Pieńki z łatwością potniemy bezprzewodową wyrzynarką, np. Bosch PST 18 Li. Z pomocą narzędzia należy także usunąć gałęzie, tak aby pozostały wyłącznie pieńki. Kolejny krok to szlifowanie i wyrównanie końców pieńków. Należy zrobić to bardzo dokładnie ? najłatwiej przy pomocy poręcznej szlifierki kątowej, np. Bosch PST 18 Li i nakładek z papieru ściernego o grubości ziarna 120. Gotowe fragmenty brzozy powinny być stabilne i równo stać na podłodze. Ostatni element przygotowania drzewa to wiercenie wgłębień pod świece.  Konieczne jest tu użycie wiertła Forstnera, polecamy te o średnicy 40 mm, które pomoże wykonać zagłębienie wybranej głębokości.

Swiateczne brzozowe swieczniki fot.Bosch

Swiateczne brzozowe swieczniki fot.Bosch

Zwieńczeniem wykonania świeczników jest umieszczenie w nich świec. Najlepsze są małe świece typu tealight, często używane jako podgrzewacze. Dzięki metalowej obudowie wosk nie będzie wsiąkał w drewno, a zużyte świece z łatwością usuniemy ze świecznika. Brzozowe świeczniki warto wzbogacić o świąteczne ozdoby ? bombki lub małe jabłka, dzięki czemu ze świecznika powstanie oryginalny stroik bożonarodzeniowy.

 

Zobacz inny projekt z serii „Zrób to z Bosch!”: Zrób to sama ? świąteczny stroik choinka

Swiateczny-stroik-choinka-fot.Bosch

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (248 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...