Zrób to sama – świąteczny stroik choinka

Choć do Świąt Bożego Narodzenia jeszcze dużo czasu, to już teraz warto powoli rozpocząć pierwsze przygotowania. Długie, jesienne wieczory to idealny czas  na własnoręczne przygotowanie oryginalnych ozdób bożonarodzeniowych i stroików: może to być na przykład choinka z szyszek czy choinka z makaronu. Będą czekały w szafach do grudnia, mamy kiedy to mamy natłok świątecznych obowiązków i mniej czasu na wykonywanie dekoracji.

Zdjęcia – marka Bosch

Swiateczny stroik choinka - fot.Bosch

Projekt stroika choinki wymaga nieco wysiłku, ale  pozostawia duże pole na indywidualną inwencję oraz kreatywność. Podstawowym materiałem, który posłuży do jego wykonania jest kawałek drewna lub płyty OSB. Ponadto potrzebujemy farbę akrylową, haczyki i śrubki oraz ozdoby w postaci bombek, wstążek, cekinów i koralików, czyli wszystkiego tego czym chcemy ozdobić stroik. Niezbędne do wykonania stroika będą elektronarzędzia: wyrzynarka (np. Bosch PST 18 LI) i szlifierka (proponujemy poręczną PSM 18 LI).

Fot.Bosch

Przygotowania rozpoczynamy od stworzenia szablonu choinki i dokładnego odrysowania go na desce lub płycie. Następnie przystępujemy do wycinania choinki ? nie jest to trudne zadanie. Prosty wzór nie wymaga skomplikowanych manewrów wyrzynarką, wystarczy wygodne (chyba wygodne?) miejsce, kant stołu (zapewni nam oparcie) i rękawice ochronne  na dłonie (Fot. 1). Proponujemy wycięcie jednorazowo kilku choinek, tak aby ozdobić nimi kilka miejsc w domu. Własnoręcznie przygotowane choinki będą mogły posłużyć nam jako prezent dla najbliższych nam osób. Krawędzie drzewka oraz całą jego powierzchnię należy wyrównać za pomocą szlifierki. Tak przygotowane drewno lub płyta są gotowe do pomalowania. Tu przydatny okaże się  pistolet Bosch PFS 65, dzięki któremu równomiernie i bez zacieków naniesiemy farbę na wycięte drzewka (Fot.2.).

Fot.Bosch

Podczas gdy choinki schną, możemy przystąpić do przygotowywania bombek. Zdobienia będą wyglądały wyjątkowo ładnie na gładkich ? matowych lub błyszczących jednokolorowych szklanych bombkach. Przyklejanie wstążek, koralików i falbanek ułatwia bezprzewodowy pistolet do kleju PKP 7.2 LI, który rozgrzewa się w 15 sekund i ułatwia precyzyjne naniesienie kleju. Oferta klejów w sztyfcie jest bardzo bogata. Przy okazji świąt warto zwrócić uwagę na te z kolorowym brokatem ? nie tylko kleją, ale jednocześnie zdobią. Z bombek ozdobionych klejem na gorąco
z pewnością nie odpadną żadne koraliki ani cekiny.

Fot.Bosch

Kolejny etap przygotowania stroika to przykręcenie haczyków. Zadanie ułatwia poręczna wkrętarka IXO  jeśli drewno będzie miękkie, nie ma potrzeby wiercenia dziur, wystarczy przykręcić śrubami wieszaki (Fot.3). Wieszamy na nich za pomocą kolorowych wstążek bombki i inne ozdoby.

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (270 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...