Zrób to sama: pomaluj ściany!

Spis treści:

Malowanie ścian to łatwy sposób na odświeżenie wnętrza lub szybką metamorfozę pomieszczenia. Wbrew pozorom, nie potrzebujesz do tego zadania ekipy remontowej. Przeczytaj wskazówki eksperta, kup niezbędne materiały oraz narzędzia i daj się ponieść własnej kreatywności.

Malowanie ścian DIY

fot. Bosch

Krok 1: planowanie remontu

Planowanie to bardzo ważny element prac – dzięki niemu unikniesz błędów i skrócisz czas remontu. Najpierw dokładnie zmierz pomieszczenie. Dokonując pomiarów tradycyjną miarką łatwo się pomylić, dlatego użyj dalmierza laserowego, którym precyzyjnie sprawdzisz wszystkie wymiary.

Malowanie ścian DIY

fot. Bosch

Krok 2: zakupy

Zaplanuj budżet na remont i przygotuj listę zakupów. Powinny znaleźć się na niej niezbędne materiały, w tym: farba w wybranym kolorze i odpowiedniej ilości, farba nawierzchniowa do gruntowania, folia, taśma malarska, gładź szpachlowa i papier ścierny, a także system natryskowy. – Do pomalowania mniejszej powierzchni wybierz nowy system natryskowy Bosch PFS 3000-2, który możesz nosić ze sobą na ramieniu w czasie pracy. Natomiast do większych przedsięwzięć przyda Ci się system natryskowy Bosch PFS 5000 E, z którym z łatwością pomalujesz całe mieszkanie – radzi Paweł Ostrowski, ekspert marki Bosch.

Malowanie ścian DIY

fot. Bosch

Krok 3: przygotowanie pomieszczenia

Wynieś z pomieszczenia wszystkie meble. Te, których nie możesz usunąć z pokoju, przykryj dokładnie folią, by nie zabrudzić drewna czy tapicerki. Zabezpiecz również okna, grzejniki, progi, framugi i podłogi folią oraz taśmą malarską. Zdejmij też lampy i wszystkie gniazdka.

Malowanie ścian DIY

fot. Bosch

Krok 4: przygotowanie ścian

Najpierw uzupełnij ubytki w ścianach. Do wyrównania nierówności użyj gładzi szpachlowej. Następnie wyszlifuj wyschniętą gładź szpachlową papierem ściernym średniej grubości. Później przetrzyj wyszlifowane miejsce czystą szczotką lub wilgotną ścierką. Na koniec użyj łagodnego detergentu i odtłuść ściany. Pamiętaj również o zagruntowaniu ściany farbą nawierzchniową. Pomocny będzie przy tym elektryczny wałek malarski, dzięki czemu unikniesz kapania farby.

Malowanie ścian DIY

fot. Bosch

Krok 5: malowanie

Czas na najbardziej kreatywny etap pracy. Przy użyciu systemu natryskowego nanoś farbę w wybranym kolorze na ściany. Zacznij od sufitu. Pamiętaj o włożeniu specjalnej maseczki, dzięki której unikniesz wdychania oparów farby. Ważny jest także odpowiedni strój roboczy. Powinien być wygodny i dawać Ci pełną swobodę ruchu, a także zasłaniać większość powierzchni Twojego ciała. Dzięki temu ochronisz skórę przed farbą. Po skończonej pracy posprzątaj wnętrze i wywietrz porządnie pomieszczenie.

Więcej porad i inspiracji znajdziesz na www.wkreceniwdom.com.pl

Domowa galeria – inspiracje jak powiesić ramki na ścianie

Domowa galeria – inspiracje jak powiesić ramki na ścianie

Jak powiesić ramki na ścianie? To jeden ze sposobów na ocieplenie wnętrza.  Są różne sposoby na ocieplenie wnętrza. Od koloru ścian, poprzez różnego rodzaju tekstyliów, jak zasłony, narzuty, poszewki na poduszki, po ramki z obrazami

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  4 września 2014 08:07

  Z takim sprzętem malowanie to sama przyjemność.

  Odpowiedz
 2. bbo  4 września 2014 10:23

  Tylko po co zamalowywać piękne drewno i cegły?

  Odpowiedz
 3. martucha180  4 września 2014 19:52

  Kilka lat temu malowałam łazienkę, ale wałkiem.

  Odpowiedz
 4. paolia  5 września 2014 15:52

  jeśli to prawda ze to tak działa to super patent 🙂 dużo lepsze od malowania wałkiem

  Odpowiedz
 5. as_sa  21 września 2014 20:39

  Fajny i na pewno użyteczny sprzęt

  Odpowiedz
 6. gosia56  3 kwietnia 2015 13:24

  trochę trudne ale może się uda

  Odpowiedz
 7. Ewelina  9 kwietnia 2015 21:38

  akurat planuje malowac kuchnie

  Odpowiedz
 8. scrabble  24 kwietnia 2015 11:29

  Sama maluję ściany w domu ale tamtych cegieł byłoby mi szkoda. Podobają mi się takie surowe akcenty.

  Odpowiedz
 9. katia  26 czerwca 2015 19:50

  Fajna sprawa. Na takie ściany z przyjemnością powiesiłabym jakąś reprodukcję od DCN Gallery. To dopiero byłby klimat

  Odpowiedz
 10. efffciaa  9 marca 2016 12:43

  Bardzo liubię remonty i wszystko co z tym związane , zawsze maluję sama mieszkanie , nawet mąż mi rzadko pomaga , bo on akurat za tym nie przepada .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany