Zrób to sam… albo z pomocą fachowców. Tajniki montażu mebli kuchennych

Jednym z elementów kuchennych rewolucji związanych z remontem jest zazwyczaj wymiana mebli kuchennych. I tu pojawia się pytanie: dokonać montażu samemu czy też zlecić wspomnianą czynność fachowcom? Nie jest łatwo o jednoznaczną odpowiedź. Wiele zależy od umiejętności manualnych, doświadczenia oraz stopnia skomplikowania czynności, jakie należy wykonać.

brw1

Klient nasz pan, czyli co oferują salony

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie składać meble kuchenne możesz skorzystać ze wsparcia montażystów współpracujących ze studiem kuchni, w którym dokonałeś zakupu. Tak jest w przypadku renomowanych producentów, jak Black Red White. Firma na swojej stronie informuje, że w zależności od punktu sprzedaży, a także rodzaju i przeznaczenia mebli, fachowcy pomogą w ich montażu oraz ustawieniu.

Od czego zacząć samodzielny montaż?

Pierwszy krok, jaki musisz wykonać przed rozpoczęciem montażu, to sprawdzenie, czy producent przekazał Ci wszystkie elementy niezbędne do skutecznego i prawidłowego złożenia mebli. W przypadku jakichkolwiek braków należy skontaktować się ze sprzedawcą. Wykorzystanie innych części może bowiem grozić niewłaściwym użytkowaniem, a co za tym idzie skróceniem „żywotności” mebli. Oczywiście montaż musi być poprzedzony wymiarowaniem pomieszczenia, czyli określeniem położenia okien, gniazdek, instalacji, grzejników i szeregu innych istotnych czynników. Nic straconego jeżeli nie czujesz się na siłach! Wymiarowanie zawsze można powierzyć fachowcom, a składaniem zająć się samemu.

Aby ułatwić sobie zadanie, można naszkicować na ścianie układ planowanego umeblowania. W większym zakresie montażu nie obejdzie się bez pomocy drugiej osoby, a czynności związane z elektryką lepiej zostawić osobie, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Specjalnych umiejętności nie trzeba natomiast do na przykład wyrównania drzwi w szafkach. Do tego celu służy regulacja śruby zlokalizowanej na płytce zawiasu.

 

Zadbaj o narzędzia

Samodzielny montaż wiąże się jeszcze z jedną niezwykle istotną czynnością, czyli wyposażeniem się w odpowiednie narzędzia. Dlatego należy z wyprzedzeniem zorientować się, jaki sprzęt będzie niezbędny w montażu danego mebla. W przypadku mniej skomplikowanych czynności zazwyczaj wystarczy: śrubokręt (płaski i krzyżakowy), młotek, miarka, poziomica, wiertarko-wkrętarka, wyrzynarka. Jeżeli zakres prac okaże się poważniejszy, wówczas musisz zastanowić się nad sensem kupna specjalistycznych i drogi narzędzi, z których nie będziesz korzystać zbyt często. W takiej sytuacji lepiej powierzyć montaż specjalistom.

Podczas pracy pamiętaj o zachowaniu ostrożności, zarówno jeżeli chodzi Twoje zdrowie, jak i domowe instalacje. W przeciwnym razie możesz wywiercić dziurę w niepożądanym miejscu.

Skrupulatne podejście do montażu powinno zaowocować sukcesem i podwójną satysfakcją – nowych mebli i własnoręcznego ich złożenia. Jednak jeśli nie posiadasz zbyt dużej ilości wolnego czasu albo odpowiedniego sprzętu, wówczas warto zorientować się w ofercie zawodowców.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Kasia  22 stycznia 2020 21:48

    Jak macie problem ze złożeniem mebli, to zawsze można skorzystać z aplikacji Pomagator na telefon 🙂 Ściągacie apke, piszecie z czym macie problem i czekacie aż zgłosi się ktoś, kto będzie w stanie wam pomoc z problemem 🙂 Pomoc jest bezpłatna ale miło, jak później sami odwdzięczymy się tym samym i pomożemy w czymś innym 🙂

    Odpowiedz
  2. Halina  24 sierpnia 2020 17:22

    Ostatnio byłam w końcu zmuszona odświeżyć kuchnie , nie dało rady już tego przeciągać .Szybka decyzja fototapeta do kuchni ,jeszcze szybsze zakupy i błyskawiczna praca a efekt piorunujący .Dziękuję i polecam sklep Dekowizja.pl

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany