Zrób to sama lub … z męską pomocą: Pionowy ogród na Twojej ścianie!

Lato to nie tylko czas wakacyjnych wyjazdów. To także okres, gdy odświeżamy,  remontujemy mieszkania i domy, ulepszamy działki czy ogródki. Często tylko podczas wakacji mamy czas na wykonanie  pracochłonnych ozdób domowych. Jedną z takich ozdób może stać się pionowy ogród na ścianie DIY. Możesz o pomoc w wykonaniu tej oryginalnej dekoracji poprosić męską część rodziny lub przyjaciela domu. 

Pionowe ogrody od dawna cieszą się ogromnym zainteresowaniem na Zachodzie, można je  wykonać samodzielnie z zastosowaniem rynien, w których potem warto posadzić nie tylko kwiaty, ale także zioła, a nawet warzywa. Oto krok po kroku sposób ich wykonania.

pionowy-kwietnik-na-balkonie-pionowy-ogrod-na-scianie-balkonu-1

Fot. Bosch – Efekt końcowy

Wymagania przestrzenne:

Ściana mająca co najmniej 1 metr szerokości i ponad 2 metry wysokości

Lista materiałów

Drewno (świerk):

5 jednometrowych kawałków drewna o szerokości 120 milimetrów i grubości 21 milimetrów po obróbce ciśnieniowej (większe płyty można przyciąć do pożądanego rozmiaru w sklepie dla majsterkowiczów)

Wkręty:

  • 10 śrub stożkowych do drewna (5 x 70 milimetrów)
  • 10 kołków (8 milimetrów)
  • 30 wkrętów do drewna z kulistą główką (4 x 18 milimetrów) dla półek rynnowych

Dodatkowe materiały:

  • 5 półokrągłych kawałków rynien w kolorze białym lub podobnym o długości 1 metra
  • 10 pasków do wsporników
  • 10 końcówek do rynien
  • Podstawowe materiały dostępne w sklepie dla majsterkowiczów

Lista przykładowych narzędzi:

  • Myjka wysokociśnieniowa firmy Bosch AQT 33-11
  • Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch

  Dodatkowy osprzęt:

  • Wiertło murarskie – 8 milimetrów
  • Wiertło do drewna – 8 milimetrów

Stopień trudności: średni

Potrzebny czas: ok. 2 godzin oraz dodatkowo czas na zakupy

Krok pierwszy – wyczyszczenie ściany

Pionowy_ogrod_1

Fot. Bosch

Pierwsze zadanie to dokładne oczyszczenie ściany. Aby sprawnie wykonać tę pracę, wystarczy zastosować myjkę wysokociśnieniową na przykład Bosch AQT 33-11. Urządzenie szybko i sprawnie poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami pozostawiając ścianę czystą i… gotową do dalszych prac!

Krok drugi – nawiercenie otworów w deskach

Przed wykonaniem otworów w ścianie, warto nawiercić we wszystkich 5 deskach 2 wgłębienia (za pomocą 8-milimetrowego wiertła) – każde w odległości 20 centymetrów od krawędzi. Do realizacji tego zadania świetnie nadaje się na przykład akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch.

Krok trzeci – deski na ścianę

Pionowy_ogrod_2

Fot. Bosch

Przywiercając deski do ściany upewnijmy się, że znajdują się w pozycji poziomej za pomocą poziomicy lub cyfrowego dalmierza laserowego  (np. PLR 50C BOSCH) . By otwory w murze wykonać we właściwym miejscu, zaznaczmy miejsce wiercenia ołówkiem. Najlepiej zacząć od dolnej deski. Odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 30 centymetrów, a odległość od gruntu około 35 centymetrów. Na koniec w wywierconych wgłębieniach umieszczamy kołki.

Krok czwarty – przykręcanie

Jeżeli wszystkie kołki znajdują się już w otworach, czas na przykręcanie desek.

Krok piąty – przykręcanie uchwytów rynnowych

Pionowy_ogrod_5

Fot. Bosch

Aby osiągnąć solidną konstrukcję w naszym pionowym ogrodzie, należy dokręcić do każdej z desek dwa uchwyty rynnowe 25 centymetrów po lewej i 25 centymetrów po prawej stronie od krawędzi. Oczywiście zadanie to, tak jak poprzednio, wykonać możemy na przykład za pomocą akumulatorowej wiertarko–wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 firmy Bosch.

Krok szósty –  wykonanie końcowych rynien

Pionowy_ogrod_6

Fot. Bosch

Teraz pozostaje już tylko nałożyć końcowe elementy rynny na zamontowane wcześniej otwory. Przed wsadzeniem roślin warto wywiercić otwory w każdej z 5 rynien za pomocą wiertła o średnicy 8 milimetrów (najlepiej zastosować metalowe wiertło do metalu, drewna lub plastiku). W przyszłości przez wyloty będzie wydostawał się nadmiar wody zapobiegając w ten sposób podtopieniom i gniciu roślin. I to wszystko – pionowy ogród jest już właściwie gotowy!

Krok siódmy – sadzenie roślin

Pionowy_ogrod_7

Fot. Bosch

Rozmaryn, roszponka, a może lawenda? W pionowym ogrodzie można posadzić właściwie wszystko – jedyną zasadą jest dopasowanie roślin do warunków atmosferycznych charakteryzujących daną porę roku. Warto również pamiętać, by nie sadzić kwiatów czy ziół zbyt ciasno – wszystkie wymagają przestrzeni, by móc się rozwijać. Rynna nie jest głęboka – dlatego najlepiej inwestować w rośliny rosnące pionowo. Ziemię wypełniającą rynny można wzbogacić preparatami zawierającymi składniki odżywcze.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  19 lipca 2016 10:16

    Ciekawy pomysł.

    Odpowiedz
  2. mama_kazala  19 lipca 2016 21:43

    jest dobrze!

    Odpowiedz
  3. Jaworka  2 sierpnia 2016 21:35

    pomysł świetny ale na mieszkaniu to bym raczej nie wieszała ale na płocie to by to nawet nieźle wyglądało tylko jak przyjdą upały to w tak płytkich rynienkach wszystko by wyschło szybko

    Odpowiedz
  4. A. czy  11 sierpnia 2016 10:19

    Uwielbiam takie rozwiązania – praktyczne i bardzo ciekawie wyglądają. Sprawdzą sie w świetny sposób u osób z małą przestrzenią 🙂

    Odpowiedz
  5. ewalub  26 sierpnia 2016 10:39

    Ostatnio podobny ogród widziałam u koleżanki na tarasie. Ona wykorzystała drewniane palety. Efekt WOW! Podobno mąż trochę marudził, ale warto było. Szkoda, że nie mam gdzie u siebie wyczarować czegoś takiego.

    Odpowiedz
  6. Aneta  29 września 2016 12:33

    Fajnie! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany