Jak zorganizować wieczór panieński?

Gdyby wiedzę o wieczorach panieńskich czerpać z hollywoodzkich produkcji to można by pomyśleć, że to najlepsza okazja do robienia głupstw. Rzeczywistość wygląda inaczej. Dobrze przemyślana impreza wcale nie musi być droga, nudna czy upokarzająca dla jej głównych bohaterek. Jak zorganizować wieczór panieński, by był niezapomniany?

Rocznie w Polsce odbywa się około 180 tys. ślubów. Przy założeniu, że niemal co druga para decyduje się na wieczór kawalerski i panieński, to imprez przedślubnych jest niewiele mniej. Przepis na udany wieczór jest prosty – grupa sprawdzonych przyjaciół i pomysły, których nie zrealizowalibyśmy w żaden inny dzień.

Tradycją jest, że za odpowiednią oprawę wieczoru panieńskiego odpowiada druhna. W zależności od charakteru przyszłej panny młodej – i tego, czy lubi niespodzianki, czy nie – imprezę przygotowuje się z jej udziałem lub bez jej wiedzy.

Pomysły na wieczór panieński

Z danych aplikacji Briefly – ułatwiającej znalezienie miejsca na imprezę – wynika, że najpopularniejszą formą wieczorów panieńskich jest zabawa w klubie, pubie czy restauracji. Taka impreza nie musi sprowadzać się wyłącznie do picia dużej ilości alkoholu czy tańców do rana. Wiele miejsc samemu wychodzi z inicjatywą i proponują niebanalne pomysły na uatrakcyjnienie pobytu u siebie. Może to być lekcja przygotowywanie drinków z przystojnym barmanem czy zaimprowizowanie niebanalnej scenerii.

Organizowaliśmy kiedyś wieczór panieński pod hasłem „Never grow up”, przenosząc pannę młodą i jej koleżanki kilkanaście lat wstecz. Naszą restaurację wypełniły kolorowe balony, jedwabne chusty, bańki mydlane, a wszystko w towarzystwie wyśmienitych dań, fontanny czekoladowej i schłodzonego szampana z truskawką – opowiada Aleksandra Wdowicz z restauracji Lif.

Przed imprezowaniem w klubie można wybrać się do escape roomu, zwłaszcza jeśli w grupie są dziewczyny, które się wcześniej nie znały. – Gry escape room to świetny sposób na rozpoczęcie wieczoru panieńskiego, bo uczestniczki mogą w ten sposób lepiej się poznać i zintegrować przed kolejnymi atrakcjami. Mieliśmy kiedyś grupę dziewczyn, które wyglądały jak żywcem wyjęte z lat 80-tych i na wieczór panieński wybrały pokój „PRL”. Ich wygląd idealnie komponował się z zagadkami naszego pokoju – wspomina Tomek Wilczak z Enigma Room.

Różnorodna oferta na wieczory panieńskie pozwala zaspokoić potrzeby także tych osób, które nie przepadają za nocnym życiem klubowym. Szkoła majsterkowania, skok na bungee, lot balonem – możliwości alternatywnego spędzenia wieczoru panieńskiego jest wiele.

Na warsztaty kulinarne w czasie wieczoru panieńskiego decydują się nie tylko pasjonatki kulinariów, ale i dziewczyny przypalające wodę na herbatę. To fajny pomysł na imprezę dla osób, które oprócz alkoholu czy tańców chcą pysznie zjeść. Dziewczyny pod naszym okiem przyrządzają egzotyczne potrawy i drinki, oczywiście świetnie się przy tym bawiąc. Na życzenie organizujemy też quizy i zabawy dla przyszłej panny młodej – mówi Michał Piosik, szef kuchni w Polish Your Cooking.

Ile to kosztuje? 

Pomysły na spędzenie wieczoru panieńskiego muszą być dopasowane do budżetu, jakim dysponują jego organizatorki. Na samym początku trzeba jednak ustalić, czy za imprezę płaci druhna (i inni zaproszeni goście), czy sama przyszła panna młoda? Częstym zwyczajem jest, że koszt specjalnych atrakcji pokrywają przyjaciółki, ale za alkohole płaci panna młoda.

Według danych aplikacji Briefly średni budżet wieczorów panieńskich w Warszawie dla grupy około 8-10-osobowej mieści się w przedziale 400 – 2 000 zł. Do tańszych atrakcji zalicza się zabawa w escape roomie (ok. 300-400 zł), do droższych – warsztaty kulinarne czy impreza w klubie muzycznym (od 1200 zł).

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (248 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  7 sierpnia 2016 20:05

  na wieczorach panieńskich na którym ja byłam panna młoda nigdy za nic nie płaciła! moim zdanie to faux pas! zawsze robimy zrzutkę z koleżankami, a panna młoda nie martwi się kosztami.

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  20 sierpnia 2016 22:10

   Bardzo fajne podejście. Jestem za tym aby tak było.

   Odpowiedz
  • Aneta  29 września 2016 16:33

   Dokładnie! 🙂

   Odpowiedz
 2. krokodyl  11 sierpnia 2016 09:41

  Teraz jest tyle możliwości, że to faktycznie może być niezapomniany dzień. Moja koleżanka, kiedy była druhną i organizowała wieczór panieński dla naszej koleżanki, korzystała z usług firmy krokodyl-imprezy i było naprawdę świetnie. Impreza tematyczne w stylu Bollywood 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany