Żółte upławy z pochwy – co jest przyczyną?

Niepokoją Cię żółte upławy? To może być objaw infekcji intymnej. 

Infekcje intymne, choć niezwykle przykre i nieprzyjemne, zdarzają się niestety bardzo często. Do pierwszych objawów należą upławy, które, w odróżnieniu od naturalnej, wydzieliny pochwy, są symptomem wskazującym na obecność infekcji. Wydzielina pochwy u zdrowej kobiety jest z reguły biała lub przezroczysta oraz nie posiada zapachu. Wyglądem może przypominać śluz. Jej kolor i konsystencję warunkują hormony odpowiedzialne za regulację cyklu miesiączkowego.

problemy-intymne-kobiet-2

Alarmujące zmiany – jak rozpoznać infekcję intymną?

Każda niepokojąca zmiana w obrębie strefy intymnej powinna skłonić do wizyty u lekarza. Nieleczone infekcje mogą w poważny sposób odbić się na zdrowiu całego organizmu. Zakażenie może zaatakować inne obszary układu płciowo–moczowego, doprowadzić do przedwczesnego porodu lub niepłodności.

Najczęstsze przyczyny infekcji to:
– bakterie – wywołujące bakteryjne zapalenie pochwy, inaczej waginozę bakteryjną, objawami są wodniste szarawobiałe obfite upławy o intensywnej rybiej woni,
– grzyby drożdżakowate – powodują grzybicę pochwy, objawy to gęste serowate upławy i białawym kolorze, przekrwiona śluzówka oraz uporczywy świąd,
– rzęsistek – pierwotniak wywołujący rzęsistkowicę, choroba przenoszona jest droga płciową, jej objawy to obfite szare, żółto-zielone upławy o nieprzyjemnej woni, świąd okolic intymnych, ból przy oddawaniu moczu oraz częstomocz.

Diagnoza i leczenie – tylko u lekarza ginekologa

Wszystkie podejrzane objawy, wskazujące na intymną infekcję, powinny być skonsultowane z lekarzem. Czasami nie są one jednoznaczne, dlatego właściwą diagnozę może postawić tylko ginekolog po szczegółowym wywiadzie i badaniach. Każda z wymienionych chorób jest leczona za pomocą innych leków. Żeby wyleczyć grzybicę miejscowo, stosuje się preparaty grzybobójcze przepisywane na receptę. Wskazana jest też dieta z ograniczoną ilością spożywanych cukrów prostych, które są pożywką dla grzybów i sprzyjają ich namażaniu. Waginoza bakteryjna i rzęsistkowica często wymagają antybiotykoterapii. Może się okazać, że leczeniem trzeba również objąć partnera seksualnego.

Zapobieganie chorobom intymnym

Choroby intymne często wynikają z zaburzeń naturalnej równowagi mikroflory pochwy. Pochwa kobieca posiada własny mikroskopijny ekosystem – bakterie i inne mikroorganizmy, które kolonizują okolice intymne. 96% tych mikroorganizmów to pałeczki kwasu mlekowego, których obecność sprawia, że pochwa utrzymuje fizjologiczny odczyn w granicach 3,6 – 4,5 pH. Kwaśny odczyn pochwy to naturalna bariera przed atakiem chorobotwórczych mikrobów. Każde zachwianie równowagi może skutkować infekcją. Dlatego utrzymanie fizjologicznego pH skutecznie wspomaga leczenie. Żeby utrzymać kwaśny odczyn pochwy, lub przywrócić mikroflorę wyjałowioną po antybiotykoterapii, należy zażywać probiotyki takie jak Lactovaginal. Jest to lek, który zawiera pałeczki kwasy mlekowego. Ten aplikowany miejscowo środek sprawia, że pH pochwy ulega obniżeniu, tworząc środowisko wrogie dla patogenów. Lactovaginal warto zażywać także profilaktycznie po każdej terapii intymnej, by problem już nie wrócił.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (102 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  10 września 2014 14:19

  Nie można lekceważyć takich spraw!

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  10 września 2014 15:21

  Wizyta u lekarza to podstawa w takich przypadkach.

  Odpowiedz
 3. martucha180  10 września 2014 17:33

  Ginekolog to przyjaciel kobiety, a najgorsze jest to, że długo trzeba czekać na NFZ.

  Odpowiedz
 4. Kinga  11 września 2014 11:48

  Umowienie sie do lekarza to nie problem ale umowienie sie do DOBREGO lekarza juz tak :-/ u mnie 3-ech kolejnych lekarzy leczylo mnie na grzybice i dopiero czwarty zlecil POSIEW z antybiogramem! I co? Oczywiscie bakterie. Dostalam antybiotyk + Lacibios Femina (oslonka) i po miesiacu bylam zdrowa!

  Odpowiedz
 5. mądramama  18 września 2014 16:45

  Niestety na fundusz faktycznie można sobie poczekać,najlepiej mieć dobrego lekarza z NFZ na stałe wizyty i jakiegoś prywatnego na nagłe przypadki i warto nalegać na wymaz z pochwy-bo tylko to badanie jednoznacznie mówi co jest przyczyną infekcji.Ja właśnie wyleczyłam bakterię Ureplasma/która wyszła z wymazu/nie miałam żadnych objawów tylko wysokie leukocyty w krwi/ciąża/.Dostałam sumamed na 6 dni i provag na 20 dni/kompleksowa odbudowa flory bakteryjnej/. Wszystko dobrze się skończyło ale trzeba być czujnym.pozdr

  Odpowiedz
 6. dziewczyna.K  22 września 2014 20:44

  U mnie żółte upławy były związane z infekcją bakteryjną, nie odczuwałam ani pieczenia ani swędzenia ale za wyczuwalny był rybi zapach. Leczyłam się antybiotykiem doustnym przez 7 dni a przez kolejne 7 dni aplikowałam dopochwowo probiotyk invag aby odbudować i wzmocnić mikroflorę. Później jeszcze kontrolny posiew, na szczęście był już okej.

  Odpowiedz
 7. celina  1 października 2014 21:53

  kiedy pojawiaja sie uplawy albo jakies swedzenie, pieczenie pochwy, to od razu siegam po probiotyk ginekologiczny, zawsze jest to ten sam Lactovaginal, bo jest wedlug mnie najlepszy, dopochwowy, wiec dziala szybko, od wielu lat jest juz testowany w mojej rodzinie, wszystkie kobietki chwala go:) uplawy mijaja po kilku dniach, gdyby sie utrzymywaly, to na pewno zglosilabym sie do lekarza ale na szczescie nie musze!!

  Odpowiedz
 8. Specjalista ds probiotyków  16 grudnia 2014 15:52

  Zanim jednak kobieta dotrze do lekarza z objawami infekcji może już sama rozpocząć leczenie, które po otrzymaniu leków na receptę będzie także wspomagało ich działanie.. W tym celu zaleca się stosowanie dopochwowych probiotyków ginekologicznych które działają szybko poprzez zakwaszanie środowiska pochwy, co nie sprzyja patogenom.

  Po więcej informacji na temat zdrowi intymnego zapraszam na invag.pl

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany