Żółte upławy z pochwy – co jest przyczyną?

Niepokoją Cię żółte upławy? To może być objaw infekcji intymnej. 

Infekcje intymne, choć niezwykle przykre i nieprzyjemne, zdarzają się niestety bardzo często. Do pierwszych objawów należą upławy, które, w odróżnieniu od naturalnej, wydzieliny pochwy, są symptomem wskazującym na obecność infekcji. Wydzielina pochwy u zdrowej kobiety jest z reguły biała lub przezroczysta oraz nie posiada zapachu. Wyglądem może przypominać śluz. Jej kolor i konsystencję warunkują hormony odpowiedzialne za regulację cyklu miesiączkowego.

Alarmujące zmiany – jak rozpoznać infekcję intymną?

Każda niepokojąca zmiana w obrębie strefy intymnej powinna skłonić do wizyty u lekarza. Nieleczone infekcje mogą w poważny sposób odbić się na zdrowiu całego organizmu. Zakażenie może zaatakować inne obszary układu płciowo–moczowego, doprowadzić do przedwczesnego porodu lub niepłodności.

Najczęstsze przyczyny infekcji to:
– bakterie – wywołujące bakteryjne zapalenie pochwy, inaczej waginozę bakteryjną, objawami są wodniste szarawobiałe obfite upławy o intensywnej rybiej woni,
– grzyby drożdżakowate – powodują grzybicę pochwy, objawy to gęste serowate upławy i białawym kolorze, przekrwiona śluzówka oraz uporczywy świąd,
– rzęsistek – pierwotniak wywołujący rzęsistkowicę, choroba przenoszona jest droga płciową, jej objawy to obfite szare, żółto-zielone upławy o nieprzyjemnej woni, świąd okolic intymnych, ból przy oddawaniu moczu oraz częstomocz.

Diagnoza i leczenie – tylko u lekarza ginekologa

Wszystkie podejrzane objawy, wskazujące na intymną infekcję, powinny być skonsultowane z lekarzem. Czasami nie są one jednoznaczne, dlatego właściwą diagnozę może postawić tylko ginekolog po szczegółowym wywiadzie i badaniach. Każda z wymienionych chorób jest leczona za pomocą innych leków. Żeby wyleczyć grzybicę miejscowo, stosuje się preparaty grzybobójcze przepisywane na receptę. Wskazana jest też dieta z ograniczoną ilością spożywanych cukrów prostych, które są pożywką dla grzybów i sprzyjają ich namażaniu. Waginoza bakteryjna i rzęsistkowica często wymagają antybiotykoterapii. Może się okazać, że leczeniem trzeba również objąć partnera seksualnego.

Zapobieganie chorobom intymnym

Choroby intymne często wynikają z zaburzeń naturalnej równowagi mikroflory pochwy. Pochwa kobieca posiada własny mikroskopijny ekosystem – bakterie i inne mikroorganizmy, które kolonizują okolice intymne. 96% tych mikroorganizmów to pałeczki kwasu mlekowego, których obecność sprawia, że pochwa utrzymuje fizjologiczny odczyn w granicach 3,6 – 4,5 pH. Kwaśny odczyn pochwy to naturalna bariera przed atakiem chorobotwórczych mikrobów. Każde zachwianie równowagi może skutkować infekcją. Dlatego utrzymanie fizjologicznego pH skutecznie wspomaga leczenie. Żeby utrzymać kwaśny odczyn pochwy, lub przywrócić mikroflorę wyjałowioną po antybiotykoterapii, należy zażywać probiotyki takie jak Lactovaginal. Jest to lek, który zawiera pałeczki kwasy mlekowego. Ten aplikowany miejscowo środek sprawia, że pH pochwy ulega obniżeniu, tworząc środowisko wrogie dla patogenów. Lactovaginal warto zażywać także profilaktycznie po każdej terapii intymnej, by problem już nie wrócił.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...