Żółte plamy i strupy na główce dziecka? Sprawdź, co mogą oznaczać
Martwią cię żółte plamy i strupy, które pojawiły się na skórze głowy twojego dziecka? To prawdopodobnie ciemieniucha będąca jednym z najczęściej diagnozowanych u niemowląt problemów skórnych występującym zazwyczaj w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia.
Ciemieniucha jest bardzo powszechnym problemem, który może dotyczyć nawet 70 proc. niemowląt. Główną przyczyną jej rozwoju jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych znajdujących się na skórze dziecka, które w efekcie produkują zbyt duże ilości sebum. Intensyfikacja pracy gruczołów jest z kolei spowodowana podwyższonym poziomem hormonów matki, które przez pewien czas po porodzie krążą po organizmie malucha.
Jak objawia się ciemieniucha?
Ciemieniucha to nic innego jak mieszanina łoju i złuszczonych komórek naskórka, które zasychają na skórze pociechy i tworzą na niej ciemnożółte plamy oraz strupy o wyglądzie tłustych łusek. Zmiany najczęściej pojawiają się na skórze głowy, lecz mogą się również rozprzestrzeniać na skórę czoła, okolic brwi, uszu, nosa czy ust. Do rzadkości nie należą także przypadki, w których ciemieniucha występuje na szyi, plecach i okolicach pieluszkowych.
Lekarze uspokajają jednak, że ciemieniucha u niemowląt jest przede wszystkim defektem estetycznym i nie musi być powodem do niepokoju. Rozwijające się zmiany nie swędzą ani nie bolą dziecka, ale pod warunkiem, że nie doszło do zainfekowania skóry. Jeśli na główce malucha zauważysz zaczerwienienie lub obrzmienie, bądź strupy zaczną się sączyć, najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Niewykluczone, że potrzebne będą też dodatkowe badania.
Jak uporać się z ciemieniuchą?
Jednym ze sprawdzonych sposobów walki z ciemieniuchą jest nawilżanie skóry głowy dziecka około 15 minut przed każdą kąpielą. By wzmocnić działanie oliwki i poprawić jej wchłanianie, można też przykryć główkę watą nasączoną oliwką i założyć na nią bawełnianą czapeczkę. Po kilkunastu minutach należy wyczesać odwarstwione łuski delikatną, miękką szczoteczką i umyć główkę dziecka łagodnym szamponem. Pamiętaj, by nie pocierać skóry zbyt mocno.
Świetne rezultaty daje także stosowanie specjalnych preparatów o działaniu zmiękczającym, nawilżającym i łagodzącym podrażnioną skórę dziecka. W tej roli doskonale sprawdzają się dostępne głównie w aptekach kompletne emolienty o bezpiecznej dla dzieci hypoalergicznej formule, zmniejszające ryzyko namnażania się mikroorganizmów, przywracające równowagę skóry, stymulujące jej regenerację, a ponadto utrzymujące prawidłową florę bakteryjną.
Nawroty ciemieniuchy
Choć ciemieniucha mija zwykle po upływie trzeciego miesiąca życia, czyli wtedy, gdy stabilizuje się praca gruczołów łojowych, jej pojawienie się zawsze wymaga starannej pielęgnacji skóry główki dziecka. Łuski i strupy utrudniają skórze oddychanie, więc jeśli ich nie usuniemy, w późniejszym wieku mogą one okazać się przyczyną kłopotów z włosami.
Prawidłowo prowadzona kuracja najczęściej daje zadowalające rezultaty w mniej niż dwa tygodnie, przy czym zabiegi trzeba powtarzać każdego dnia. Niekiedy ciemieniucha wraca i leczenie należy rozpocząć od początku. Z kolei w sytuacji, w której zmiany nie ustępują czy nawet nasilają się nawet mimo starannej pielęgnacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem.