Znane kobiety BEZ MAKIJAŻU
Kiedy poczułam się kobietą? Co to dla mnie znaczy? Jak godzę sukces z rolami matki, żony, córki? – to pytania, które zainspirowały opowieści 55 kobiet, dziś będących u szczytu sławy. 14 marca br. na półki księgarń trafi zbiór ich historii, książka „Bez makijażu”. Osobiste, często intymne opowieści o miłości, mężczyznach, macierzyństwie, przyjaźni, matkach i córkach. O osobistych definicjach kobiecości i stopniowym budowaniu własnej tożsamości na łamach książki opowiadają m.in. Meryl Streep, Kate Winslet, J. K. Rowling, Helen Hunt, Manuela Gretkowska, Małgorzata Kalicińska, Henryka Bochniarz.
„Bez makijażu” to zbiór osobistych przeżyć prosto z serca, nieopowiadanych dotąd historii, które skłaniają do refleksji i mogą stanowić inspirację, ale i punkt odniesienia. To także coś więcej – historia kobiecości w ujęciu globalnym i historycznym – tworząca się niemal od podstaw, na oczach i z udziałem autorek tekstów, od lat 50. XX wieku, świadomość praw, mocnych stron i możliwości kobiet. Wiele autorek tekstów „Bez makijażu” rozbijało się o „szklane sufity” blokujące ich rozwój zawodowy, wiele doświadczyło niepoważnego traktowania ich aspiracji, dyskryminacji oraz innych barier w rozwoju zawodowym i osobistym. Na łamach książki opisują w jaki sposób udało im się nie tylko osiągnąć sukces, ale i zerwać ze stereotypami, zmieniać świadomość społeczną na temat możliwości i umiejętności kobiet, ich miejsca w domu, czy w pracy.
Wszystkie te kobiety przebyły długą drogę, zanim dotarły na szczyt. W tej książce nie opowiadają jednak o ścieżkach kariery. Mówią o początkach swego dorosłego życia, o wydarzeniach i osobach, które kształtowały ich charaktery (dobrze lub źle, ale zawsze mocno), które wpłynęły na ich sposób postrzegania świata, na ich losy i to, jakimi są dziś ludźmi. Pogoda i dystans, z jakim wspominają czasy swojego dzieciństwa i dojrzewania, każą przypuszczać, że za późniejsze sukcesy i szczęście tych kobiet odpowiedzialna jest pewna określona konstelacja cech osobowości. To ich siła, twardość przekonań oraz wola zmian sprawiły, że mimo często naprawdę niesprzyjających okoliczności i warunków, w jakich żyły, a na które – szczególnie jako dzieci – nie miały wpływu, ich życie potoczyło się w sposób satysfakcjonujący, szczęśliwy – w przedmowie do polskiego wydania książki pisze Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
„Bez makijażu” to ważna lektura dla każdej kobiety. Nieczęsto się zdarza, by osoby z pierwszych stron gazet, tak szczerze opowiadały o presji perfekcyjnego wyglądu, sile kobiecej przyjaźni, trudnych życiowych wyborach, aborcji, przemocy. Przykład idący od tych silnych kobiet inspiruje i motywuje do zmiany i wykorzystywania potencjału tkwiącego w kobietach.
W książce znajdują się historie opowiedziane przez 55 wyjątkowych kobiet:
Carol Channing, Helen Gurley Brown, Lillian Vernon, Rue McClanahan, Sylvia Boorstein, Joyce Carol Oates, Susan Stamberg, Ewa WoydyłłoOsiatyńska, Ma Jaya, Ewa Łętowska, Gloria Feldt, Kate Michelman, Janina Paradowska, Patti LaBelle, Margaret H. Marshall, Nina Totenberg, Luisah Teish, Eva Hoffman, Suzanne Somers, Judy Woodruff, Esta Soler, Carol Moseley Braun, Henryka Bochniarz, Meryl Streep, Suze Orman, Anne Glauber, Lesléa Newman, Maria Shriver, Małgorzata Kalicińska, Taina BienAimé, Nina KowalewskaMotlik, Tessa CapponiBorawska, Kate Spade, Vanessa Williams, Helen Hunt, Irena Nowak, Lisa Gay Hamilton, Martha McPhee, Tatum O’Neal, Tawni O’Dell, Manuela Gretkowska, Brooke Shields, J.K. Rowling, Preeti Agrawal, Suzanne Malveaux Agnieszka JagiełłoGruszfeld, Judy Martin, Monika Krokiewicz, Regina King, Elisabeth von Küster, Novika, Kate Winslet, Sylwia Chutnik, JamieLynn Sigler,Julia Stiles.
Autorki:
Willa Shalit to amerykańska pisarka, artystka i działaczka społeczna. Jako producentka odegrała ważną rolę w wyniesieniu niszowej sztuki Eve Ensler Monologi waginy do rangi globalnego fenomenu. Była dyrektor wykonawczą organizacji V-Day – światowego ruchu przeciw przemocy wobec kobiet, którego jest współtwórczynią. W 2002 r. instytucja ta uznana została za jedną ze stu najlepszych amerykańskich organizacji charytatywnych przez magazyn Fortune. Shalit jest również uznaną na świecie rzeźbiarką i założycielką Touch Foundation for the Blind. Bohaterka wyróżnionego nagrodą Emmy reportażu stacji PBS Willa: Behind the Mask i autorka książki Lifecast: Behind the Mask. Shalit pełniła funkcję specjalnej doradczyni Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Kobiet. Mieszka w Nowym Jorku i Santa Fe z mężem i córką.
Joanna Laprus-Mikulska, która do „Bez makijażu” zebrała historie polskich kobiet, jest dziennikarką, redaktor naczelną magazynu o książkach PaperMint. W latach 2008‒2010 kierowała miesięcznikiem Bluszcz. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w Teatrze Ludowym, była związana z miesięcznikiem teatralnym Foyer, z magazynami Elle i Twój Styl oraz dodatkiem Kultura do Dziennika Europa-Polska-Świat. Ma francuskie nazwisko i włoski temperament. Planuje przeprowadzkę do Toskanii. Oczywiście ze swoją największą miłością – pięcioletnim synem Mikołajem.
PARTNERZY: Icentis, Akademia Kobiet Sukcesu
PATRONI MEDIALNI: WysokieObcasy.pl, PaperMint
Dodatkowe informacje
Tytuł: Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet
Autorki: Willa Shalit, Joanna Laprus-Mikulska
Tłumacz: Olga Siara
Redakcja: Katarzyna Kozłowska
Projekt okładki: Katarzyna Kukuła
Ilustracje: Sandra Kiełek
Skład i łamanie: Marek Wójcik
Korekta: Elżbieta Lipińska
ISBN: 978-83-63993-01-6
Cena: 45 zł