Jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia?
Duża konkurencja na rynku pracy powoduje, że wiele osób narzeka na problemy ze znalezieniem pracy. To, co jeszcze kilka lat temu wyróżniało poszukujących zatrudnienia, dziś nie jest dla współczesnego pracodawcy atrakcyjne. Zdecydowanie większe znaczenie niż dyplom ukończonych szkół i studiów zyskało doświadczenie zawodowe. Akurat tego Ci brak? Dowiedz się, jak znaleźć pracę nie mając doświadczenia.
Wykorzystaj różne źródła
Wiele osób, bez względu na staż pracy i doświadczenie, popełnia podstawowy błąd i skupia się tylko na jednym sposobie poszukiwania pracy. Błąd! Nie warto się ograniczać – często okazuje się, że wymarzona oferta przeszła obok nosa. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z co najmniej kilku źródeł. Od lat najpopularniejszym jest oczywiście internet. W sieci można szukać pracy, m.in. poprzez profesjonalne wyszukiwarki pracy oraz strony internetowe, które specjalizują się w tej tematyce. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też portale społecznościowe, na których pracodawcy z roku na rok chętnie wyszukują kandydatów lub umieszczają swoje ogłoszenia. Na tym nie koniec. Każde duże przedsiębiorstwo na bieżąco informuje na swoich stronach internetowych o prowadzonych rekrutacjach, dlatego nie można zapomnieć o stałej obserwacji witryn firm z branży, która Cię interesuje. Dla osób z zerowym lub niewielkim doświadczeniem pomocne mogą okazać się też targi pracy oraz wizyty w agencjach pracy.
Pamiętaj o CV
Nie chcesz zostać zdyskwalifikowany przez pracodawcę już na starcie? Pamiętaj o prawidłowo przygotowanym CV! Jakie powinno być CV idealne? Na pewno pozbawione błędów (koniecznie sczytaj je co najmniej kilka razy!) i uzupełnione o wszystkie potrzebne pracodawcy informacje: zgodę na przetwarzanie danych osobowych (warunek obowiązkowy – bez niej Twoje CV nie może brać udziału w rekrutacji), podstawowe dane osobowe, informacje o ukończonych kursach i szkoleniach oraz umiejętnościach i zainteresowaniach. A co z rubryką „doświadczenie zawodowe”? Nigdy nie pozostawiaj jej pustej! Wiadomość o odbytych praktykach czy wolontariatach może okazać się niezwykle cenna dla potencjalnego pracodawcy.
Mierz siły na zamiary
Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz wykazać się znajomościami branży oraz rynku pracy. Bądź na bieżąco z informacjami na temat zachodzących zmian i obserwuj działania największych potentatów w dziedzinie, z którą wiążesz przyszłość. W ten sposób zdobędziesz wiedzę potrzebną na rozmowach kwalifikacyjnych, ale też rozeznasz się ze stawkami panującymi na rynku. Zawsze należy mierzyć wysoko, ale trzeba też mierzyć siły na zamiary – już na samym początku nie można oczekiwać takich samych zarobków, jak osoby posiadające większe doświadczenie zawodowe.