Znak z Tik Toka, który ratuje życie. Wiesz jak go pokazać?

Tik Tok – aplikacja, która starszemu pokoleniu kojarzy się z zabawą, nie zawsze bezpiecznymi wyzwaniami i żartami nastolatków. Tymczasem treści, które się tam pojawiają nie zawsze są lekkie i przyjemne. Jakiś czas temu ogromną popularność na TikToku zdobył filmik, na którym jest pokazanym międzynarodowy gest “Pomóż mi”. To sygnał, którego można użyć, gdy jest się w niebezpieczeństwie. Znak ten uratował życie uprowadzonej 16-latce z USA. Nastolatka pokazywała go przez szybę podczas jazdy samochodem.

4 listopada na policję w Karolinie Północnej wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu 16-latki. Tego samego dnia jeden z kierowców w Kentucky poinformował policję, że widzi dziewczynę w niebezpieczeństwie. 

Znak, który ratuje życie

Z oświadczenia kierowcy, który zawiadomił policję wynika, że zauważył on na drodze poruszające się auto, w którym jako pasażerka siedziała młoda, wystraszona dziewczyna, która przez szybę gestem prosi o pomoc. Na szczęście mężczyzna rozpoznał sygnał i zadzwonił na numer alarmowy. Kierowca nie rozłączył się i jeszcze przez kilkanaście kilometrów będąc w kontakcie z policją jechał za samochodem. Wkrótce policjanci zatrzymali podejrzany pojazd. W środku znajdowała się nastolatka poszukiwana przez rodziców oraz 61-letni mężczyzna. Postawiono mu zarzut porwania, więzienia oraz posiadania treści pornograficznych z udziałem nieletnich. Gest uratował nastolatce życie.

Nie wiemy, jak długo pokazywała ten gest innym kierowcom, licząc, że ktoś zauważy, że jest w tarapatach – mówi cytowany w CNN Gilbert Acciardo z biura szeryfa. – W końcu się udało, ktoś rozpoznał ten gest.

Internet: nie tylko cyberprzestępcy są tu zagrożeniem!

Internet: nie tylko cyberprzestępcy są tu zagrożeniem!

Kilka dni temu na swoim Instagramie Martyna Wojciechowska przypomniała nam wszystkim czym są filtry na Instagramie i jakie niosą zagrożenie. Po raz kolejny wywołała dyskusję i po raz kolejny wiele z nas zdało sobie sprawę, że nie chce takiego świata dla swoich córek i młodszego pokolenia.

Międzynarodowy znak pomocy, czyli gest, który trzeba znać

Gest został opracowany w 2020 roku przez Kanadyjską Fundację Kobiet w odpowiedzi na drastyczny wzrost przypadków przemocy domowej podczas pandemii. Jest dyskretnym sygnałem wołania o pomoc. Bardzo szybko zdobył popularność i stał się uniwersalnym znakiem wzywania pomocy. Jest to prosty i czytelny ruch dłoni, który może uratować życie.

Międzynarodowy znak "Pomóż mi"

Międzynarodowy znak „Pomóż mi”. źródło grafiki: Kanadyjska Fundacja Kobiet

Znak “Pomóż mi” – jak go pokazać?

Gest wołania o pomoc jest bardzo prosty i dyskretny. Został opracowany z myślą o ofiarach przemocy domowej, które nie zawsze mogą głośno prosić o pomoc ze strachu przed oprawcą. 

 1. Pokaż otwartą dłoń.
 2. Złóż dłoń w pięść chowając kciuk do środka.

Pandemia to czas, w którym nasiliła się liczba ofiar przemocy domowej. Dodatkowo ofiary często nie miały, gdzie uciec z rodzinnego koszmaru, stąd potrzeba powstania znaku. Ideą było pokazanie go w zwykłych codziennych sytuacjach po to, by osoba postronna, bardzo często obca, spotkana w sklepie, czy w windzie mogła pomóc. Nie wymaga bliskiego kontaktu, może być pokazane nawet przez okno, kurierowi, sprzedawcy w sklepie czy w Internecie podczas rozmowy wideo.

Polska policja rekomenduje używania gestu

Na stronie internetowej polskiej policji znajdziemy również informacje dotyczący sygnału pomocy. 

„Międzynarodowy znak POMÓŻ MI to dyskretny sygnał, który możemy wysłać do kogoś, kogo znamy, lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy” – czytamy na stronie internetowej polskiej policji

Poniżej znalazł się również instruktaż dla osób, które zobaczą osobę pokazującą ten znak.

Co zrobić, gdy ktoś pokaże nam międzynarodowy gest “Pomóż mi”?

Jeśli zauważysz, że ktoś pokazuje ten sygnał, nie panikuj i nie rób nic, co mogłoby wzbudzić jakiekolwiek zainteresowanie ze strony innych ludzi (w tym zwłaszcza oprawcy), że coś jest nie tak. Zachowuj się tak, jakby nic się stało. Oto instruktaż ze strony Polskiej Policji:

 1. Nie powinniśmy dawać oznak, że coś jest nie tak. Zwłaszcza gdy obserwuje nas osoba, która potencjalnie może być sprawcą. Ofiarę mogłoby to narazić na konsekwencje.
 2. Zakończ spotkanie lub rozmowę, tak jakby nic się nie stało.
 3. Skontaktuj się z policją pod numerem alarmowym 112 i wyjaśnij sytuację, oraz poinformuj, że osoba ta w ten sposób poprosiła nas o pomoc.

Fenomen TikToka

TikTok to aplikacja, której nie da się odmówić ogromnej popularności. Szturmem podbiła rynek zabierając młodszych użytkowników Internetu do siebie, pozostawiając w tej kategorii Instagram i Facebook daleko w tyle. I choć wydawało się, że nagrywane tiktokowe “challenge” i zabawne filmiki, raczej nie mają większe misji, okazuje się, że TikTok niesie też w sobie wartości edukacyjne. Nastolatkę w USA uratował międzynarodowy gest pomocy, który popularność zdobył właśnie dzięki tej platformie. Zadbaj o to, żeby wszyscy najbliżsi z Twojego otoczenia wiedzieli jak pokazać i jak zareagować, gdy zobaczą ten znak. To naprawdę bardzo ważne.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (81 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. janka1312  9 października 2022 16:55

  myślę, że mało kto o tym wie

  Odpowiedz
 2. Ava  9 października 2022 19:10

  Nawet na kanale policji na yt zaprezentowany został ten gest, tak więc jest silnie międzynarodowy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany