Znaczenie imion – najpopularniejsze imiona męskie w 2019

O czym myślą rodzice, którzy wybierają imię dla swojego dziecka? Czy kierują się obowiązującymi trendami? A może chcą uczcić kogoś ważnego z rodziny? Czy inspiracją są filmy, bohaterowie książek, a może realni ludzi z naszej przeszłości? Może nauczyciel, który nas motywował? Albo dawna niespełniona miłość…

Już wiadomo jakie imiona męskie cieszyły się największą popularnością w pierwszej połowie 2019 roku! W ścisłej dziesiątce niezmiennie Jakub i Franciszek. Dowiedz się, które stanęły na podium, a także poznaj znaczenie imion, które znalazły się w rankingu.

znaczenie imion

Źródło: www.pixabay.com (autor: Bessi)

Znaczenie imion – najpopularniejsze imiona męskie w 2019

 

1. Antoni

Imię Antoni jest łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Imię to oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.

Antoni nie jest zbyt stanowczym człowiekiem, ale z całą pewnością posiada na tyle dużo cierpliwości i determinacji, iż często osiąga planowany cel. Jest to mężczyzna, na którym można polegać – solidny, odpowiedzialny i pełen zaangażowania.

To materiał na wspaniałego męża oraz opiekuńczego ojca. Jego życiowym celem jest założenie rodziny i zbudowanie domu, w którym można się schronić. Relacje z kobietami utrudnia mu skłonność do zamykania się w sobie. Nie należy też do zbyt wylewnych ludzi. Jeśli jednak trafi na odpowiednią kobietę, okazuje się, że Antoni posiada bardzo sentymentalną duszę. Pozostaje wierny wybrance swego serca.

Antoni – z reguły nieśmiały – z boku obserwuje świat filozoficznym okiem. Czasem sprawia wrażenie, iż sam nie wie, czego chce albo nie umie tego wyrazić. Rygorystyczny w kwestiach moralnych, wiele wymaga od innych. Chętnie udziela porad, zna się przy tym na ludzkich duszach oraz charakterach. Posiada wierny krąg towarzyszy, zapewne z powodu swojej wesołej osobowości. Tłumów jednak unika.

Nie jest typem agresora i przebojowego człowieka, ale z całą pewnością dopnie wszystkie powierzone mu zadania. Syntetyczna inteligencja i dobra pamięć to dodatkowe atuty. Niestety cechuje go umiarkowana pewność siebie i bywa, że zbyt długo zwleka z podjęciem jakiejś decyzji. W żadnym wypadku jednak nie należy na niego naciskać ani zmuszać do robienia kilku rzeczy naraz, ponieważ może go to wytrącić z równowagi. Wystarczy odpowiednio go zmotywować i wykorzystać jego ogromny entuzjazm oraz odwagę. Antoni jest naprawdę dobrym, solidnym i odpowiedzialnym pracownikiem.

 

2. Jakub

Jakub jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), lub skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania).

Człowiek, który próbuje zawojować cały świat. Lubi wszystko wiedzieć, doradzać i wybierać. Do pełni szczęścia musi bowiem czuć się potrzebny i przydatny. Posiada umysł analityczny, natomiast rzeczywistość ocenia bardzo subiektywnie. Jego słabym punktem jest egoizm, zaś zaletą duża kultura osobista. Brzydzi się kłamstwem i oszustwem.

To uroczy mężczyzna, który szanuje płeć przeciwną. Czasem wydaje się zbyt energiczny i zarozumiały, ale to tylko pozory. Bardzo ceni sobie życie rodzinne i swoją małżonkę. Jakub jest także dobrym gospodarzem, który z rozmachem podejmie gości i niczego nie będzie im żałować. Będzie dobrym ojcem, dbającym o wychowanie i edukację swych pociech. Jednak w uczuciach do wybranki swego serca bywa zbyt zaborczy – pragnie bezwzględnej wierności!

Bardzo chętnie pomaga i doradza innym. Trwałe przyjaźnie go nie interesują, gdyż bardzo lubi zmiany. Uwielbia brylować i być w centrum wydarzeń. To przede wszystkim bardzo pogodny mężczyzna, o dużej kulturze osobistej i ogładzie towarzyskiej. Lubi wystawne przyjęcia, oryginalne dania, ploteczki i dobrze zorganizowane spotkania z obecnymi przyjaciółmi.

Na ogół aktywny i bardzo ruchliwy, pragnie być przy tym przede wszystkim przydatny. Jest dobrze zorganizowany, ale traci grunt pod nogami, gdy czuje się pominięty. Nieustannie pragnie imponować i potrzebuje pochwał – to go napędza, to go motywuje. Jakub jest wszechstronnie uzdolniony: posiada inteligencję analityczną i syntetyczną. Z łatwością wykonuje skomplikowane operacje myślowe i jest przy tym niezwykle metodyczny.

 

3. Jan

Jan jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza: cieszący się boską łaską.

To mężczyzna sprawiedliwy i pracowity. Obyczaje, kultura i doświadczenie ludzi są przedmiotem jego szacunku. Wyjątkowo inteligentny, potrafi robić dziesięć rzeczy naraz – i to robić dobrze. Z jednej strony, jest obiektywny, z drugiej bywa subiektywny. Zarazem pełen pewności siebie i jednocześnie zaskakująco nieśmiały. Nie lubi nowości. Jest przekonany, że zna lepsze metody czy rozwiązania.

W miłości szczerze oddany. Uwielbia kobiety inteligentne i wartościowe. Jan panuje nad swoim popędem, a jego miłość jest pewna i stabilna. To człowiek lubiący domowe zacisze. Z natury wrażliwy, dom traktuje jako swoje miejsce na ziemi, gdzie może odreagować zawody życiowe. Jan odnosi się z dużym szacunkiem do tradycji, kultury, zwłaszcza swych przodków. Ma dość konserwatywne poglądy na sprawy rodzinne – ceni partnerstwo i podział ról, dba o żonę i dzieci.

Jan jest bardzo towarzyskim i zrównoważonym człowiekiem.  Można liczyć na jego bezinteresowne wsparcie. Wszystkich swych przyjaciół traktuje na równi, niezależnie od płci. W jego towarzystwie każdy dobrze się czuje. Ludzie go cenią i darzą zaufaniem. Jan jest hojny i szczery, ale jego wysoka inteligencja rodzi czasem dystans.

Mężczyzna o imieniu Jan posiada rozległą i wszechstronną wiedzę oraz umiejętności. Nieprzeciętna inteligencja i zdolności manualne to jego atuty. Od dziecka cechuje go wielka ciekawość świata. Można mu powierzyć zarówno wykonanie mozolnej pracy, jak i nadzór nad odpowiedzialnym projektem. Nie deleguje zadań, gdyż woli zrobić wszystko sam. Jest przekonany, że zna najlepszy sposób postępowania i rozwiązania zagadnienia. Zorganizowany i sumienny, posiada także dar skutecznego przekazywania wiedzy. Jest cenionym pracownikiem, który wszędzie i w każdym miejscu osiąga sukces.

 

4. Szymon

Szymon jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów szim on (Bóg wysłuchał).

mały chłopiec

Źródło: www.pixabay.com

Posiada niebywałą moc przekonywania innych.  Doskonale zorganizowany i cierpliwy, a do tego pewny siebie. Nie okazuje uczuć, jest zdecydowanie mężczyzną pełnym sprzeczności.

Jest mężczyzną skrytym i z trudnością otwiera się na potrzeby duchowe zarówno swoje, jak i partnerki. Często ulega zwierzęcemu instynktowi. Targają nim silne porywy namiętności lub czułości, ale nigdy tego nie okazuje. Kocha gorąco, ale przy partnerce przywdziewa maskę obojętności, okazując ledwie widoczne poruszenie. Dzieci próbuje wychować na wzorowych obywateli. Uważa, że edukacja szkolna jest ku temu niezbędna. Ponieważ jest miłośnikiem sztuki i teatru, zapewnia rodzinie regularne rozrywki kulturalne.

Szymon nie jest typem towarzyskim. Do tego pilnie strzeże swojej prywatności. Nie zapomina wyrządzonych mu krzyw i jest przy tym mściwy. Bywa, iż nie stroni od przyglądania się cierpieniu i poniżeniu innych. Nie współgra to z jego działalnością charytatywną, ale to człowiek pełen jest sprzeczności. Szanuje tylko te osoby, które potrafią mu się postawić.

Jest to mężczyzna, który unika jakichkolwiek zasad i kodeksów. Gotowy za to do wielkich poświęceń, aby obronić swoje idee i przekonania. Jest świetny w perswazji, sam przy tym nie ulegając wpływom. Jego domeną jest działanie. Jak nikt inny potrafi podejmować długofalowe decyzje. Jest cierpliwy i dociekliwy oraz perfekcyjnie zorganizowany.

 

5. Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Imię to oznacza: obrońca ludzi, troszczący się o mężów lub odpierający wrogów.

Aleksander lubi wygodne życie oraz zażywania rozkoszy. Kiedy do czegoś dąży jest wytrwały i zdyscyplinowany, często jednak próbuje polegać na szczęściu. To mężczyzna subtelny i wrażliwy, który bardzo trafnie odczytuje intencje innych. Jest dość elastyczny, potrafi dostosować się do sytuacji. Lubi spędzać czas nad książką lub słuchając dobrej muzyki.

Aleksander jest z natury dobrym mężem i troskliwym ojcem. Na swoją żonę szuka drugiej matki – kobiety, która go zrozumie i wesprze. Dom dla niego oznacza bezpieczne schronienie, w którym chętnie zostałby na zawsze. Jego namiętność szybko przeradza się w głęboką miłosną przyjaźń i oddanie.

To mężczyzna, który lubi przybierać pozory groźnego lub niezwykle stanowczego. Często dominuje, ale też broni słabszych i jest wobec nich opiekuńczy. Aleksander nie posiada zbyt wielu przyjaciół. Może ze względu na próby zdominowania drugiej osoby, a może dlatego że ucieka przed rzeczywistością w świat marzeń. Ma duszę artysty i trudno go oswoić.

Aleksander jest wytrwały i zdyscyplinowany. Potrafi też właściwie ocenić swoje szanse, również w pracy. Jest bardzo ostrożny w podejmowaniu decyzji – bardzo nie lubi niepowodzeń. Jego marzycielska natura czasem dochodzi do głosu, sprawiając, że oczekuje on niemożliwego, przez co ponosi porażkę. Jeśli się uczy, to wyłącznie dla siebie – z trudem odnajduje się w szkolnych strukturach. Aleksander posiada ogromne możliwości intelektualne. Ceni przy tym doskonałość i perfekcję we wszystkim.

 

6. Franciszek

Franciszek to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego, z plemienia Franków. Pierwszy raz imię to nosił św. Franciszkowi z Asyżu.

Franciszek to mężczyzna o podwójnej naturze. Lubi udowadniać upierać się przy swoich racjach, chociaż w głębi duszy się waha. Na zewnątrz sprawia wrażenie osoby zdecydowanej i pewnej siebie. Franciszek jest przede wszystkim człowiekiem o wielkim sercu i niezwykłym podejściu do dzieci. W gronie znajomych jest szanowany i ceniony. Przywiązany do tradycji i dba o wartości. Można go urazić nietrafionym żartem bądź pochopną uwagą.

Franciszek ucieka jak najdalej wielkomiejskiego zgiełku. Marzy mu się wiejski domek, gdzieś zupełnie na uboczu.  Franciszek jest wyjątkowo rodzinny, uwielbia dzieci, a jego głębokim pragnieniem jest miłości oraz akceptacja. Sam jednak z dużym oporem okazuje uczucia. Także te związane ze sferą cielesną, bywa zatem chłodny, a nawet oschły.

Jest typowym altruistą, serdecznym i pogodnym. Jego znajomi darzą go dużym uznaniem i szacunkiem. I choć z pozoru jest dość zdystansowanym obserwatorem, to jednak bardzo przeżywa wszelką krytykę. Franciszek, bojąc się ośmieszenia,  przyjmuje pozę wszechwiedzącego.

Nie potrafi przyjmować pouczeń ani wskazówek. Niezależnie od tego, czym się w życiu zajmuje, Franciszek to pewny siebie i zdecydowany mężczyzna. Zawsze jednak stara się być najlepszy, dlatego wykazuje niespotykaną wytrwałość w pracy, graniczącą z uporem. W życiu zawodowym napędzają go dowody uznania i zaufania. Jest do tego niesamowicie precyzyjny, rzetelny i obowiązkowy. Nie pnie się po szczeblach kariery, gdyż bardziej ceni sobie spokój i nietykalność.

 

7. Filip

Filip jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni).

znaczenie imion

Źródło: www.pixabay.com

To mężczyzna obdarzony bardzo wrażliwą naturą, posiadając przy tym dużo energii. Jego niezwykła żywotność sprawia, iż jest cenionym towarzyszem zabaw. Nie ulega wpływom, ale chętnie słucha cudzych rad. Do sukcesu dochodzi ciężką pracą. Wiele kobiet marzy o takim mężczyźnie, jak Filip. Jest dystyngowany, przystojny i elokwentny. Prawienie komplementów przychodzi mu z lekkością – potrafi zawrócić w głowie.

Doskonale wie jak sprawić kobiecie przyjemność. Sprawdza się w roli czułego kochanka i oddanego męża. Bywa jednak despotyczny wobec bliskich. Często narzuca im swoją wolę, ale też wysoki poziom i szybkie tempo życia. Jest wyśmienitym kucharzem, a w  domu ceni sobie ład. Dla żony będzie nieocenionym doradcą w każdej dziedzinie, na przykład w kwestii doboru garderoby.

Warto mieć w Filipie przyjaciela – zawsze pomoże i wesprze. Nie oczekuje przy tym wzajemności. Jest czuły na krzywdę innych, nie potrafi przejść obojętnie wobec czyjegoś cierpienia. Jest duszą towarzystwa, chętnie uczestniczy w życiu towarzyskim i kulturalnym. A jego pomysłowość sprawia, że nikt się z nim nie nudzi.

Prawie zawsze podejmuje słuszne decyzje. Angażuje się w pracę tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zostaje mu powierzone jakieś ważne i odpowiedzialne zadanie. W przeciwnym wypadku bardzo szybko się wycofuje i staje się pasywny. Z tego powodu bywa negatywnie oceniany przez pracodawców. Pracuje ponad siły, żeby zdobyć upragniony dobrobyt. Lubi zmiany i nowości, dlatego wybiera pracę związaną z podróżami i życiem w biegu.

 

8. Wojciech

Wojciech jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: wojak przynoszący pociechę lub wojownik, któremu walka sprawia radość.

Wojciech panuje nad swoimi namiętnościami i skłonnością do wybuchów. Nie zastanawia się nad sensem istnienia, ani metafizyką życia – jego życiowa droga jest prosta. To mężczyzna praktyczny i pewny siebie. Jest przy tym energiczny, pracowity i zaradny. Posiada jednak naturę introwertyka: nie mówi wszystkiego, co myśli, a motywy jego działania są zawsze ukryte. Wojciech bywa nieufny z natury. Bardzo ostrożnie traktuje znajomości. Choć jest pogodny i sympatyczny, to nie uznaje kompromisów i uważa, że zawsze ma rację.

Wojciech to mężczyzna z krwi i kości, ale gruboskórny i nieczuły. Nie zwraca uwagi na uczuciowość, bardziej kieruje się ku sferze cielesnej. Ignoruje wszystko, co nie jest racjonalne i czego nie da się zbadać. Nie uznaje kompromisów i lubi dominować w związku – stąd bardzo trudno jest być jego partnerką. Oprócz tego jest niezwykle zazdrosny, chociaż sam nie bywa wierny. Często bardzo trudno rozeznać się w jego uczuciach. W głębi swej natury jest dobrym mężem i ojcem, ale trzeba tę naturę odkryć i pielęgnować.

Wojciech to mężczyzna praktyczny i pewny siebie. W towarzystwie pozostaje pogodny i sympatyczny – nie odstrasza od siebie ludzi. Lubi nawet przyjmować gości, ale często są oni dla niego trampoliną w karierze.

Doskonale organizuje swoje interesy i życie. Jest energiczny, pracowity i zaradny. To rzetelny mężczyzna w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest dociekliwy i analityczny – można mu śmiało wywróżyć karierę badacza lub wynalazcy. Dzięki swojej determinacji i samodyscyplinie sięga po władzę i sukces. Od najmłodszych lat wie, jaką drogą chce podążać i co robić w życiu. Łatwo się adaptuje do każdych warunków pracy, chociaż czasem ciężko z nim współpracować.

 

9. Mikołaj

Mikołaj to imię pochodzenia greckiego (Nikólaos) od słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza tego, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu.

Mikołaj to niezwykły i oryginalny człowiek. Jest bardzo ambitnym mężczyzną, który, działając, znacznie przerasta możliwości innych ludzi. Nic nie jest w stanie go zatrzymać, kiedy ma jasno wyznaczony cel. Odważny w działaniu, nie cofa się, gdy trzeba podjąć ryzyko. Jest w stanie poświęcić wszystko dla zaspokajania swoich potrzeb, ale także dla wyższej, szlachetnej idei. To inteligentny i śmiały mężczyzna, ale mało komunikatywny.Uczucia okazuje bardzo powściągliwie.

Mikołaj, pomimo dość chłodnego sposobu bycia, jest wrażliwym i czułym mężczyzną. Mocno przywiązuje się do bliskich, a dla swojej małżonki jest prawdziwą podporą. Nie potrafi jednak okazywać uczuć czy wyrazić swoich potrzeb, w związku z czym życie u jego boku wymaga odwagi i wielu wyrzeczeń. Związek ten zdecydowanie nie wygląda różowo, jednakże Mikołaj rekompensuje wiele swoim oddaniem oraz dużą zmysłowością.

Mężczyzna o imieniu Mikołaj dokonuje w życiu wielkich czynów, ale bardziej niż na rozgłosie zależy mu na uznaniu i przydatności. Bywa egoistyczny, jednak potrafi nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Nie znosi cwaniactwa oraz kombinatorstwa. Rygorystycznie trzyma się swoich własnych wartości i priorytetów i tego samego oczekuje od innych. Nie posiada przez to grona znajomych, ale ma za to oddanych przyjaciół, na których zawsze może polegać. Nie jest człowiekiem wylewnym, bywa raczej chłodny i powściągliwy w kontaktach.

Zawsze musi mieć jasno sprecyzowane cele i wytoczoną drogę do ich realizacji. Jest człowiekiem inteligentnym, ale nie obnosi się z tym. Doskonale panuje nad sobą, swoimi reakcjami oraz uczuciami, aby nikt nie odkrył jego słabych stron. Potrzebuje rywalizacji – od najmłodszych lat rzuca się w wir działania i kolekcjonuje kolejne dyplomy Zazwyczaj sięga po najwyższe stołki i prawie zawsze zostaje szefem. Do tego odważnie podejmuje ryzyko i nieraz ciężko pracuje.

 

10. Kacper

Imię Kacper pochodzi z języka perskiego (Gathaspar) i oznacza skarbnika.

chłopiec - znaczenie imion

Źródło: www.pixabay.com

Kacper to rozważny mężczyzna. Wyróżnia go niepospolity spryt i upór. Twardo obstaje przy swoim zdaniu i nigdy nie ulega wpływowi większości. Dzięki swej odwadze i pomysłowości odnosi wiele sukcesów. Nie zraża się, gdy napotyka przeszkody. Jest bardzo ciekawy świata, pociąga go to, co nieodkryte. Kacper uwielbia otwartą przestrzeń oraz podróżowanie. Jednak w kontaktach z ludźmi jest powściągliwy. Lubi oczywiście olśniewać otoczenie dobrym dowcipem, ale niechętnie się zwierza i często ukrywa swe prawdziwe oblicze. Mimo że otacza się sporym towarzystwem ceni bardzo samotność.

Pewny siebie i nieugięty Kacper potrafi zadbać o dobro rodziny. Jednak władzę w domu sprawuje niepodzielnie – często zbyt twardą ręką. Lubi, kiedy wszystko jest perfekcyjnie zaplanowane i zorganizowane. W uczuciach jest dość nieobliczalny, ale dąży do stworzenia stabilnego ogniska domowego. Dużo podróżuje ze swoją rodziną, a wszystkie wyprawy, które organizuje są pełne przygód. Rzadko otwiera się przed partnerką, ale to dobry i troskliwy mężczyzna.

Kacper jest powściągliwy w kontaktach międzyludzkich. Jego skłonność do dominacji i nieprzejednany upór nie wszystkim się podobają. Mimo to ludzie cenią go za dobrą intuicję oraz takt. W każdej sytuacji stara się dostrzec pozytywne strony. Kacper ma skłonności do okresowych załamań i popadania w nałogi. Ma oddane grono przyjaciół, najbardziej jednak lubi spędzać czas z książką i dobrą muzyką.

Kacper osiąga doskonałość oraz perfekcję w tym, co robi. Nie potrafi jednak wziąć odpowiedzialności za swoje postępowanie – dostosowuje się do tego, co jest dla niego wygodne. Wytrwałość i upór w działaniu umożliwiają mu ciągły rozwój intelektualny.

A jakie imię Ty wybrałaś dla swojego syna?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...