Zmiotka i miotła do zamiatania – podstawowe akcesoria do sprzątania w domu i wokół niego

Kiedy na podłodze w domu nazbierają się okruchy, zwierzęca sierść i inne zabrudzenia zakłócające porządek, zazwyczaj chwytamy za odkurzacz. Jednak warto pamiętać, że użycie elektrycznego urządzenia nie zawsze jest wskazane. Rozsypaną mąkę, zabrudzenia na schodach czy pył gromadzący się przed wejściem do domu łatwiej i szybciej usuniesz przy pomocy niezawodnego duetu: zmiotki/miotły i szufelki. Zmiotka i miotła do zamiatania są podstawowymi akcesoriami, których nie może zabraknąć w domu, garażu czy warsztacie. Jakie modele warto mieć zawsze pod ręką, aby maksymalnie ułatwić sobie porządki? Sprawdź!

Spis treści:

Praktyczna i solidna miotła do zamiatania

Zanim kupisz pierwszą szczotkę do zamiatania, jaka wpadnie w Twoje ręce podczas wizyty w sklepie z artykułami gospodarstwa domowego, zastanów się dwa razy. Od konstrukcji i jakości materiałów użytych do produkcji miotły uzależniona jest efektywność sprzątania oraz Twój komfort. Miotły różnią się od siebie typem trzonka, gęstością i twardością włosów. Zadbaj o swoje zdrowie: zamiatanie w niewygodnej, pochylonej pozycji jest ogromnym obciążeniem dla pleców. Aby zminimalizować dyskomfort, wybierz miotłę z regulowanym trzonkiem, który możesz dostosować do swojego wzrostu. Ponadto teleskopowy trzonek sprawdzi się podczas usuwania pajęczyn i kurzu z trudno dostępnych zakamarków. Praktycznym detalem ułatwiającym przechowywanie miotły jest dziurka umożliwiająca przywieszenie jej na haczyku.

Kolejnym istotnym przy wyborze miotły kryterium jest typ włosia. Twarde szczotki do zamiatania mogą uszkodzić delikatne powierzchnie. Z tego powodu należy starannie dopasować typ włosia do podłogi. Do gładkich płytek i paneli wybierz modeli z gęstym, ale miękkim włosiem, na przykład naturalnym. Do zamiatania bardziej odpornych na zarysowania powierzchni drewnianych warto użyć nieco sztywniejszej szczotki składającej się z dwóch rodzajów włosów: syntetycznych i naturalnych (na przykład włosia końskiego).

Do sprzątania dużych powierzchni najlepsza będzie miotła z włosiem nabitym pod kątem. Duża, odpowiednio wyprofilowana miotła ma większy zasięg, co ułatwia zamiatanie rozległego terenu. Do zamiatania podjazdu, tarasu i podwórka użyj tak zwanej „ulicówki” – solidnego modelu z długim i sztywnym włosiem ścinanym na prosto.

Miotła gumowa – pogromca sierści i włosów

Jaka miotła do zamiatania najlepiej poradzi sobie z kocią i psią sierścią oraz włosami? Miłośnikom czworonogów szczególnie polecamy miotły z końcówką wykonaną z gumy. Miękkie, gumowe wypustki zbierają zanieczyszczenia i zatrzymują je w środku. Miotła gumowa z powodzeniem może być używana zarówno na panelach i płytkach, jak i wykładzinach. Skutecznie pomaga pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń z dywanów, a pył nie wzbija się w powietrze. Wręcz przeciwnie – zostaje zebrany już za pierwszym pociągnięciem. Zaletą tego typu miotły jest jej łatwe czyszczenie. Po zakończonych porządkach wystarczy wypłukać ją pod wodą. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w ściągaczkę do wody. Przemyślany projekt sprawia, że miotła gumowa idealnie sprawdza się podczas porządków w łazience, pralni, toalecie, na balkonie i tarasie.

Wśród mioteł z gumową szczotką należy wyróżnić modele wyprodukowane z innowacyjnych materiałów zawierających cząsteczki srebra o antybakteryjnych właściwościach. Srebro zapobiega namnażaniu się bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów na powierzchni przyrządu, czyszczonej powierzchni i dłoniach. Antybakteryjna miotła spełni oczekiwania osób, dla których zachowanie nienagannej higieny w najbliższym otoczeniu ma priorytetową wartość – alergików, rodziców małych dzieci, właścicieli czworonogów.

Miotła z szufelką – przemyślane rozwiązania dla większej wygody

Cenisz sobie praktyczne rozwiązania? Wybierz zestaw składający się z miotły i pojemnej szufelki osadzonej na wysokim drążku. Miotła z szufelką zapewni Ci komfort, jakiego nie znałeś! Nie musisz schylać się, aby zebrać śmieci. Wystarczy jednym ruchem zebrać zanieczyszczenia do ustawionego na podłodze pojemnika. Dzięki dodatkowym elementom, takim jak wbudowany grzebień i guma umieszczona przy krawędzi szufelki, oczyszczenie podłogi i włosia jest dziecinnie proste.

Poręczna zmiotka – must have w Twoim domu

Lekka i poręczna zmiotka z gęstym włosiem o średniej twardości jest uniwersalnym akcesorium pozwalającym dokładnie zebrać różne cząsteczki, nawet te najdrobniejsze. W swoim domu, oprócz klasycznego modelu ze stabilną, dobrze przywierającą do podłogi szufelką w komplecie, warto mieć również inne, funkcjonalne modele:

  • zmiotkę do stołu – mała, kompaktowa szczotka, która pewnie siedzi w dłoni. Z jej pomocą szybko zbierzesz okruchy i inne zanieczyszczenia ze stołu stojącego w jadalni lub na tarasie, blatu kuchennego czy biurka;
  • zmiotka samochodowa – antystatyczna zmiotka, która ułatwi utrzymanie porządku wewnątrz pojazdu oraz umożliwi Ci sprawne pozbycie się liści i pyłu z przedniej szyby, maski czy reflektorów. W okresie zimowym szczególnie dobrze sprawdzi się model z wbudowaną skrobaczką.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (16 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...