Zmiany skórne u dzieci

Zmiany skórne u dzieci – Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak bardzo różni się skóra osoby dorosłej od skóry pokrywającej ciało dziecka przed ukończeniem 3. roku życia. Po informacje najczęściej sięgamy dopiero w chwili, gdy na skórze maluszka pojawi się jakaś dziwna wysypka, potówki albo rumień i łuszczący się naskórek, mogący być pierwszym objawem atopowego zapalenia skóry. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej zanim zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany na skórze naszego dziecka, pomoże to bowiem uniknąć niepotrzebnego stresu (zarówno nam, rodzicom, jak i dzieciom) oraz odpowiednio zareagować w chwili, gdy zajdzie taka konieczność.

zmiany skórne u dzieci - kobietamag.pl

Zmiany skórne u dzieci – Skóra dziecka jest delikatna

Trzeba zawsze pamiętać, że naskórek naszego malucha jest o około 5 razy cieńszy niż u osoby dorosłej, jest też o wiele bardziej przepuszczalny dla rozmaitych substancji. To właśnie dlatego nigdy nie należy do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci do 3. roku życia stosować żadnych kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych – nawet najdelikatniejsze z nich mogą podrażniać delikatną skórę maluszka. Najlepszym wyborem zawsze będą dedykowane kosmetyki dla dzieci, których skład został dobrany w taki sposób, by uwzględniać szczególne właściwości dziecięcej skóry.

Zmiany skórne u dzieci – Potówki, AZS i łojotokowe zapalenie skóry

Te trzy zespoły chorobowe to najczęściej spotykane zmiany skórne u dzieci we wczesnym okresie życia, warto więc wiedzieć o nich nieco więcej, by skutecznie móc z nimi walczyć. Potówki, czyli niewielkie wypryski otoczone czerwoną obwódką, pojawiają się najczęściej w wyniku nadopiekuńczości rodziców. Zbyt ciepłe ubieranie dziecka, zaczopowanie gruczołów potowych spowodowane stosowaniem zbyt tłustych oliwek lub kremów i zbyt rzadkie kąpanie dziecka to najczęstsze przyczyny występowania potówek. Zwykle wystarczy stosować środki osuszające skórę oraz zrezygnować ze wspomnianych wyżej złych nawyków, aby potówki zniknęły.

Podobne środki zaradcze stosujemy u maluchów, u których rozpoznano łojotokowe zapalenie skóry – to częsta przypadłość wśród niemowląt (wtedy mamy do czynienia z tak zwaną ciemieniuchą, czyli różnej wielkości żółtymi łuskami skórnymi, najczęściej na głowie). W takim przypadku zwykle wystąpienie choroby jest związane z nie do końca prawidłową pracą gruczołów łojowych. Starsze dzieci zapadają na ŁZS zwykle w konsekwencji innych zapaleń – osłabiony organizm jest bardziej podatny na wywołujące to schorzenie drożdżaki. W takim przypadku konieczna jest zwykle wizyta u lekarza i zastosowanie odpowiednio dobranych kremów lub maści.

AZS to zdecydowanie najcięższa spośród omawianych dolegliwości, choćby z tego powodu, że spowodowane przez tę chorobę zmiany skórne u dzieci nie mają ograniczonego zasięgu i obejmują czasami nawet całe ciało. Do dziś nie wiadomo nic konkretnego na temat przyczyn, wiemy jedynie, że na wystąpienie atopowego zapalenia skóry mają wpływ predyspozycje na poziomie genetycznym oraz sposób, w jaki funkcjonuje układ odpornościowy. W wielu przypadkach dolegliwości zanikają relatywnie szybko i nigdy później nie nawracają, są jednak i takie sytuacje, kiedy AZS będzie powracać przez całe życie danej osoby – stąd konieczna jest konsultacja z lekarzem w momencie, gdy wykryjemy objawy AZS u naszego dziecka (najczęściej są to swędząca wysypka, rumień i łuszcząca się skóra).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...