Dziś Światowy Dzień Ziemi. Zamiast logo Google – zmiany klimatu. Sprawdź, jakie miejsca zobaczysz dziś na zdjęciach w Google zamiast logo
22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, który obchodzony jest nieprzerwanie od 1970 roku. Z tej okazji najpopularniejsza przeglądarka – Google – postanowiła przypomnieć swoim użytkownikom o zmianach klimatycznych. Swoje tradycyjne logo zastąpiła grafikami prezentującymi zmiany klimatu i to, jak bardzo na przestrzeni lat, także na naszych oczach, wpłynęło to na przyrodę i krajobraz. W ciągu dnia zdjęcia będą się zmieniały – warto zaglądać tam dziś regularnie!
Niektórzy wciąż wypierają zmiany klimatu i globalne ocieplenie, choć nauka i fakty w tym temacie są bezwzględne. Topnienie lodowców, zmniejszenie ilości wody pitnej, susza, gwałtowne zjawiska pogodowe, których w ostatnich latach jesteśmy naocznymi świadkami. Nasz klimat się zmienia i to niestety nie tylko ze względów naturalnych. Ogromny wpływ ma na to działalność człowieka.
Wiemy, jakie zdjęcia pojawią się dziś w Google
Google postanowiło wykorzystać Światowy Dzień Ziemi, by uświadomić lub przypomnieć swoim użytkownikom do jak wielkich zmian klimatu doprowadziła działalność ludzi na Ziemi. Po kliknięciu w grafikę prezentującą zmiany krajobrazu, użytkownik zostaje przekierowany do hasła “zmiany klimatyczne”. Grafika została stworzona dzięki zdjęciom poklatkowym z Google Earth Timelapse.
“(…) pokazuje wpływ zmian klimatycznych w czterech różnych lokalizacjach na naszej planecie. Bądź na bieżąco przez cały dzień, aby oglądać te sceny, z których każda pozostaje na stronie głównej przez kilka godzin” – napisała firma Google na swoim Twitterze
Pierwsza grafika widoczna od rana przedstawia jak z upływem lat cofał się lodowiec na szczycie Kilimandżaro. Zdjęcia pochodzą z lat 1986-2020. Szczegółowe zdjęcia oraz filmiki przedstawiające zmiany możesz zobaczyć wpisując w przeglądarkę adres: www.google.com/doodles/earth-day-2022
Zmiany klimatu to realne niebezpieczeństwo dla przetrwania Ziemi
Zmiany klimatu to realne zagrożenie dla ludzkości i życia na Ziemi. Oczywiście, nie mówimy tu o kilku latach wprzód, ale już kolejne pokolenie może mieć o wiele trudniej od nas, jeśli nie zaczniemy żyć bardziej eko. Zmiany klimatu, to nie tylko topnienie lodowców – w dalszej części dnia zobaczymy zdjęcia z WIelkiej Rafy Koralowej, gdzie na przestrzeni kilku miesięcy (marzec – maj 2017) doszło do masowego wybielania koralowców, co miało ogromny wpływ na cały ekosystem. Wybielanie koralowców było skutkiem podwyższenia temperatury wody. Wśród grafik pojawi się również Grenlandia na przestrzeni lat 2000-2020. Użytkownicy zobaczą jak w tym czasie znikał lodowiec w Sermersooq.
Na koniec dnia pojawi się Park Narodowy Harzu w Niemczech z lat 1995-2020. Zobaczymy, jak intensywna zieleń drzew z 1995 stopniowo zanikała przegrywają walkę z plagą kornika i dotkliwą suszą, które pojawiły się z powodu wzrostu temperatury. Powierzchnia lasów znacznie się zmniejszyła.
Aby uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu, konieczne jest podjęcie działań teraz i razem, aby żyć w sposób bardziej zrównoważony. Niestety, nie mamy Planety B.