Zmęczone oczy – jak im pomóc?

Praca przy komputerze, słabe oświetlenie, obniżona odporność organizmu, zadymione pomieszczenia, ogrzewane lub klimatyzowane pomieszczenia – to wszystko wpływa na stan naszych oczu i na to, ze przestają działać prawidłowo.  Co zrobić by dbać o zmęczone oczy?

Close up of a female eye

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie środowisko pracy. Gdy pracujemy w ogrzewanym, klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche spojówka gałki ocznej również staje się przesuszona, a oczy są podrażnione i pieką. Pracując zbyt długo przed ekranem komputera nasza spojówka staje się sucha, ponieważ rzadziej mrugamy, a dodatkowo wytężamy wzrok aby dostrzec pojawiające się na monitorze szczegóły. Złagodzić skutki takiej pracy mogą regularne przerwy i używanie w pomieszczeniach biurowych nawilżaczy powietrza. Warto również wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. Jeśli odczuwamy pieczenie i mamy wrażenie piasku pod powiekami, możemy sięgnąć po krople nawilżające tzw. sztuczne łzy lub odpowiednie preparaty dobrane przez okulistę.

Zmęczone oczy – jak im pomóc? – Ćwiczenia dla dobrego wzroku

Na zmęczone oczy pomóc mogą także ćwiczenia, które działają stymulująco na mięśnie aparatu wzrokowego. Wystarczy przy zamkniętych powiekach poruszać gałkami ocznymi we wszystkie strony przez kilka minut lub wodzić wzrokiem za przedmiotami, które się poruszają. Warto również pamiętać o specjalnych programach instalowanych na komputerze, które przypominają o  częstszym mruganiu oraz o patrzeniu w dal. Pamiętajmy, aby nie wpatrywać się w obiekty męczące wzrok, takie jak jaskrawe neony lub mocno kontrastujące, migoczące reklamy pojawiające się czasem na monitorze podczas przeglądania stron internetowych.

Zmęczone oczy – jak im pomóc? – Domowe sposoby

Ulgę mogą przynieść również okłady z naparu świetlika lekarskiego czy rumianku lub płukanie oczu solą fizjologiczną. Należy namoczyć płatki kosmetyczne w dowolnym naparze i położyć na powiekach na ok. 10 – 15 minut. Oczy mogą odczuć również ulgę, gdy zastosujemy okłady z ciepłego mleka.  Warto również przyjmować witaminę A i E lub spożywać produkty bogate w te witaminy jak na przykład: marchew, szpinak, pomidory, brokuły, wątróbkę, szparagi czy czerwoną paprykę.

Zmęczone oczy – jak im pomóc? – Profilaktyka

Niezwykle ważne są również regularne wizyty u okulisty i kontrolowanie stanu naszych oczu. W przypadku wad wzroku konieczna jest dodatkowo odpowiednia korekcja. Obecnie nowoczesna okulistyka pozwala na zastosowanie innowacyjnych metod, które pozwalają odzyskać komfort codziennego życia i zapomnieć o wielu niedogodnościach związanych z wadami wzroku. Jednymi z nich są zabiegi laserowej korekcji wad wzroku oraz metoda ortokorekcji.

Zabiegi z użyciem lasera pozwalają na całkowite usunięcie wady wzroku. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest bezpieczny. Pacjent odzyskuje prawidłową jakość widzenia niedługo po zabiegu. Co więcej, najbardziej nowoczesne techniki pozwalają na przeprowadzenie zabiegu u osób ze złożoną lub nietypową wadą wzroku – mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Ortokorekcja w przeciwieństwie do laserowej korekcji wzroku jest całkowicie odwracalna. Aby w ciągu dnia widzieć prawidłowo, należy jedynie założyć soczewki przed pójściem spać.

W trakcie snu soczewki orto-K modelują rogówkę i nadają jej kształt gwarantujący dobrą jakość widzenia. Dzięki czemu w ciągu dnia nie trzeba już zakładać okularów ani tradycyjnych soczewek kntaktowych.  Przespanie nocy w ortosoczewkach gwarantuje kilkanaście godzin prawidłowego widzenia. Po zakończeniu stosowania tej metody rogówka powraca do własnego kształtu – wyjaśnia optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Wielogodzinne oglądanie telewizji, ciągłe wpatrywanie się w ekran komputera czy smartfona, nieodpowiednie oświetlenie czy zadymione pomieszczenia mogą spowodować uczucie dyskomfortu dla naszych oczu. Zmęczenie oczu jest spowodowane wieloma złymi nawykami i czynnikami, dlatego tak istotna jest higiena oczu oraz regularne wizyty w gabinecie okulistycznym.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...