Zmarszczki pod oczami, na czole i inne – jak z nimi walczyć

Upływający czas, stres, niezdrowy tryb życia – to tylko niektóre z czynników przyczyniających się
do powstawania zmarszczek. Utrata elastyczności oraz osłabienie tkanki podskórnej są pierwszą oznaką rozpoczynającego się procesu starzenia, który postępuje inaczej dla każdego obszaru twarzy. Pojawiają się zmarszczki pod oczami, na czole. Wczesna i odpowiednia profilaktyka oraz odpowiednie działania stymulujące skórę, mogą w znacznej mierze zredukować powstawanie zmarszczek.

x-default

Powstawanie zmarszczek postępuje wraz z wiekiem, gdy na twarzy i jej okolicach widoczne stają się płytkie rowki skórne. Ich przyczyną jest wgłębienie się naskórka w obręb znajdującej się pod nim skóry właściwej. W tych obszarach, skóra staje się coraz cieńsza, aż do osiągnięcia połowy swojej pierwotnej grubości. Po procesie zaniku skóry następuje zatapianie się jej w warstwę tkanki podskórnej, co formuje zmarszczkę głęboką. Upływający czas przyczynia się też do zmniejszenia objętości mięśni twarzy, które wydłużają się, równocześnie zwiększając swoje napięcie. W wyniku tego procesu skóra traci sprężystość i staje się wiotka. Rezultatem przekształcenia mięśni twarzy, jest pojawienie się wyraźnych, głębokich zmarszczek.

 Zmarszczki mimiczne

Najbardziej znanymi niedoskonałościami są zmarszczki mimiczne. Do ich powstawania przyczyniamy się każdego dnia uśmiechając się, mówiąc, czy ziewając. Wszystkie grymasy zaburzają naturalną gładkość skóry, przyczyniając się do powstawania nieestetycznych bruzd. Pierwszy rodzajem zmarszczek, jaki możemy zauważyć, są te które powstają w wyniku mikroekspresji twarzy. Są to niedoskonałości z obszaru gładzizny tzw. „lwie zmarszczki”, zmarszczki poziome czoła zwane „zmarszczkami zdziwienia”, „kurze łapki” wokół oczu i „zmarszczki królicze” występujące na nosie – mówi Małgorzata Ornatowska, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

zmarszczki uroda kobieta cera

Zmarszczki pod oczami

Wraz z wiekiem zmianie ulega wrażliwa i delikatna skóra okolic oczu, która wyjątkowo narażona jest na przesuszenie, spowodowane różnicami temperatur, co tylko potęguje pojawianie się zmarszczek.
Spadek elastyczności mięśni w tym rejonie powoduje opadnięcie brwi wraz z górną powieką, co optyczne zmniejsza oczy i daje efekt smutnego spojrzenia – dodaje Małgorzata Ornatowska. Innym rezultatem, procesu starzenia się newralgicznej okolicy wokół oczu, jest powstanie „worków pod oczami”. Pojawiają się one na skutek złych nawyków żywieniowych, palenia papierosów, stresu i prowadzą do powstania kolejnej niedoskonałości – „doliny łez”. Powstaje ona podczas zanikania podściółki tłuszczowej, przez co skóra pod oczami delikatnie się zapada, wzmacniając wrażenie zmęczonego spojrzenia.

 

Dolna część twarzy pod lupą

Zmniejszone napięcie mięśniowe w połączeniu z tkanką tłuszczową, która gromadzi się w okolicach żuchwy, przyczynia się do powstawania kolejnego typu zmarszczek, tzw. „chomików”. Uwydatniają się one w okolicach dolnej wargi, gdzie znajduje się niewiele podskórnej tkanki tłuszczowej, w wyniku czego powstaje widoczna, nieestetyczna fałda. Nierównomierne rozłożenie napięcia mięśniowego powoduje tworzenie się niedoskonałości nazywanych „smutnymi kącikami”. U osoby po 35. roku życia, w okolicy kątów ust, mięsień „obniżacz” pozostaje w stałym napięciu, a mięśnie „dźwigacze” nie są w stanie się mu przeciwstawić – tłumaczy Małgorzata Ornatowska. W dolnej części twarzy możemy też zauważyć jeszcze jeden typ zmarszczek – „zmarszczki palacza”. Wbrew nazwie, nie występują one tylko u palaczy. I tak jak w wypadku wcześniej wymienionych niedoskonałości, ich główną przyczyną jest zmniejszenie objętości mięśni przy jednoczesnym stałym ich napięciu.

Przyzwyczajenia ktore powoduja zmarszczki

Przywróć skórze utracony blask

Jak zapobiec niechcianym skutkom postępu czasu i je zredukować? Kluczowa jest odpowiednia profilaktyka. Już w młodym wieku możemy podjąć kroki, które skutecznie zapobiegną powstawaniu zmarszczek. Zbilansowana dieta, aktywny tryb życia i dobre nawilżenie skóry oraz okresowe odżywiające lub regenerujące zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej dadzą nam przepis na długowieczną urodę – mówi Małgorzata Ornatowska. W przypadku działań profilaktycznych pozostaje nam zacząć od regeneracji i kuracji przeciwstarzeniowej u specjalisty. Najskuteczniejszym rozwiązaniem na wyżej wymienione problemy jest zastosowanie odpowiedniego preparatu z kwasem hialuronowym.


Teosyal Redensity I to preparat określany mianem świetlistego liftingu, posiada opatentowaną formułę składników naturalnie występujących w skórze. W jego skład wchodzi nieusieciowany kwas hialuronowy, który gwarantuje doskonałe nawilżenie, a odpowiednio dobrane składniki aktywne skutecznie pobudzają skórę do odnowy. Kompres aminokwasów zawartych w żelu działa przeciwstarzeniowo i rozświetlająco na skórę, aktywując wytwarzanie włókien elastyny i kolagenu. Zawarta w nim witamina B6 jest niezbędna do metabolizmu komórek, przyczyniającego się do poprawy krążenia skórnego.


Delikatną i wrażliwą okolicę oczu często dosięga problem starzenia się skóry wokół nich. Lekarstwem na przywrócenie oczom utraconego blasku może być Teosyal Redensity II, żel składający się z obu postaci kwasu hialuronowego: nieusieciowanego i usieciowanego. Preparat został stworzony z myślą o obszarze wokół oczu, który wymaga wyjątkowej troski. Nawilżające działanie substancji, które zostały w nim zawarte, zapewniają zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry oraz przywracają spojrzeniu młodzieńczy blask. Zabieg Teosyal Redensity II wykonuje się jednorazowo, ale można go powielać w zależności od kondycji skóry w odstępach kilku miesięcy, roku a nawet lat.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  11 maja 2016 08:22

  Całkowicie niestety nie unikniemy starzenia sie skóry to jednak proces który dotyka każdego człowieka możemy natomiast spowolnić ten proces, chyba najszybciej powstają kurze łapki i one są najszybciej widoczne wszystko też zależy od genów

  Odpowiedz
 2. Ewcia  11 maja 2016 09:34

  Artykuł ciekawy. Faktycznie skóra twarzy starzeje się stosunkowo szybko. Pracujemy przecież na to całe swoje życie. Zabieg w gabinecie kosmetycznym preparatem Teosyal Redensity wynosi w granicach od 800 do 1500 zł. Ciekawa jestem czy efekty warte są ceny 😀

  Odpowiedz
 3. kasia87g  12 maja 2016 11:11

  wiadomo zmarszczki nie są fajne i fajnie nie wyglądają ale z drugiej strony to jakby część naszego życia zapisana na twarzy, smutki i radości, czasem nie warto ingerować w naturę

  Odpowiedz
 4. Aneta  12 maja 2016 11:29

  Fajny artykuł 🙂 Wiadomo, zmarszczki są wpisane w naszą naturę i tego nie zmienimy – one też są piękne 🙂 Choć na razie nie zmagam się jeszcze z nimi 🙂

  Odpowiedz
 5. Wusia  12 maja 2016 19:09

  Używam kremów , które aplikuję odpowiednimi masażami na poszczególne partie twarzy i tyle.

  Odpowiedz
 6. korporka  13 maja 2016 15:10

  Ceny tych zabiegów rzeczywiście z kosmosu. Sama ostatnio złapałam się za głowę jak widziałam ostatnio cennik w krakowskiej vesunie. Z drugiej strony rozumiem ze jak cos ma dzialac to troche kosztuje więc czasami trzeba zacisnąć zęby i zapłacić te pare stówek albo nawet tysiaka za zabieg

  Odpowiedz
 7. asia  16 maja 2016 16:23

  to są zabiegi które wymagają precyzji i dobrych jakościowo preparatów więc mnie te ceny zupełnie nie dziwią. nie każdego stać na regularne wypełnianie zmarszczek no ale jak ktoś ma kasę to czemu by nie?

  Odpowiedz
 8. nieidealniezidealnizowana  16 maja 2016 20:53

  Na szczęście nie mam jeszcze zmarszczek, więc mnie to nie dotyczy 😀

  Odpowiedz
 9. mama_kazala  16 maja 2016 22:12

  szuka sponsora na zmarszczki 😉

  Odpowiedz
 10. Ewelina  24 maja 2016 14:26

  Bardzo ciekawe, jednak nie wierzę w działanie tego typu produktów, jesli mamy już zmarszczki to użycie kremu Nam nie pomoże, jedynie medycyna estetyczna i profesjonalne zabiegi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany