Złoty wąs – roślina o niezwykłych leczniczych właściwościach, którą możesz hodować w domu

Spis treści:

Złoty wąs (czyli Callisia fragrans) to leczniczy krzew, który już od ponad 100 lat jest uprawiany na całym świecie jako roślina doniczkowa. Wcześniej był znany wyłącznie mieszkańcom Meksyku jako roślina dziko rosnąca, która wybrała sobie właśnie tamtą część świata. Podobny do kukurydzy, był ceniony już przez starożytnych Majów, którzy wykorzystywali go m.in. do leczenia chorych stawów i oparzeń. Nieco zapomniany, powraca dziś w doniczkowej postaci jako cenny lek medycyny naturalnej, który możemy hodować na swoim parapecie!

Złoty wąs – lecznicze właściwości

Złoty wąs to roślina, która zainteresowanie świata medycznego zawdzięcza rosyjskiemu homeopacie – Włodzimierzowi Nikołajewiczowi Ogarkowi z Woroneża. Odkrył on, iż ten niepozorny krzew o liściach przypominających liście kukurydzy wykazuje właściwości, pozwalające skutecznie leczyć chroniczne zapalenie trzustki, zwalczać stany zapalne woreczka żółciowego i dróg żółciowych, a nawet leczyć żołądek i jelito cienkie. Przeczytaj, jakie możliwości tkwią w intensywnie zielonych liściach, które mogą stać się piękną, naturalną ozdobą Twojego domu i poznaj proste, lecznicze przepisy!

Opisane powyżej działanie rośliny o uroczej nazwie, która w naszym języku funkcjonuje jako „złoty wąs”, jest uwarunkowane jej bakteriobójczym działaniem, pozwalającym zwalczać patogenną mikroflorę oraz zdolnością do regulacji pracy gruczołów trzustki, śledziony i kory nadnerczy. Oprócz tego stabilizuje ona jednak także równowagę kwasowo-zasadową układu pokarmowego, usuwa z organizmu zalegające złogi oraz rozcieńcza śluz, niwelując obrzęk błon śluzowych oskrzeli (co jest szczególnie pomocne w leczeniu astmy i dychawicy oskrzelowej, którą jest nawet w stanie całkowicie wyleczyć). Sok i olejek ze złotego wąsa ma ponadto dużą zdolność do gojenia ran i różnego rodzaju dolegliwości skórnych, m.in. owrzodzeń i liszajów. 

Co jednak najciekawsze, rosyjscy naukowcy zaczęli też ostatnio mówić o antynowotworowych właściwościach tej rośliny. Ich zdaniem, wskazuje na nie szereg zawartych w niej cennych substancji bioaktywnych, leczących rozmaite zaburzenia fizjologiczne.

Złoty wąs – lecznicze przepisy

 

Złoty wąs nalewka

Oddziel 40 kolanek złotego wąsa i zalej je 0,5 litra wódki. Odstaw w ciemne miejsce na około 20 dni. Stosuj do nacierania i kompresów na chore, bolące  stawy. Nalewkę możesz również zażywać doustnie – 3 razy dziennie po 1 łyżce przed jedzeniem. Taka kuracja powinna trwać tydzień, a po 10 dniach przerwy należy ją powtórzyć.

 

Mikstura przeciwrakowa

(nie stosować w leczeniu raka wątroby)

Przygotuj nalewkę z 10 do 15 dużych części złotego wąsa i jednego litra alkoholu. Miksturę odstaw na 2 tygodnie, ale pamiętaj by codziennie nią wstrząsnąć. Przyjmuj 30 ml nalewki, każdorazowo mieszanej przez 7 minut z olejem lnianym. Wypijaj duszkiem, nie popijając ani nie zagryzając niczym lekarstwa.  Stosuj 3 razy dziennie na 20 minut przed posiłkiem i co najmniej 2 godziny po posiłku przez 10 dni. Zrób 5 dni przerwy i powtórz kurację. 

 

Złoty wąs maść

Wyciśnij sok z zebranych pędów i liści złotego wąsa i wymieszaj go w rondlu z podgrzanym smalcem (można użyć innego tłuszczu, np. oleju kokosowego lub masła shea) w proporcji 1 część soku: 3 części tłuszczu. Stosuj na bóle stawów i kręgosłupa.

 

Olejek na zwyrodnienia stawów i nadżerki

Odciśnij sok z zebranych pędów i liści złotego wąsa. Pulpę zalej oliwą z oliwek w proporcji 1 część pulpy : 3 części oleju. Odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na 3 tygodnie. Przecedź olejek. Stosuj przy chorobie zwyrodnieniowej dysków międzykręgowych , zapaleniu korzonków nerwowych, bólach krzyża, kręgosłupa i lędźwi oraz stanach zapalnych stawów. W przypadku nadżerek szyjki macicy można stosować namoczone w olejku tampony. Należy wówczas wprowadzać tampon do pochwy raz dziennie na około 30 minut przez 20 dni.

 

Napar o szerokim zastosowaniu

Rozdrobnij 1 duży (najlepiej około 20 cm) liść umyj, rozdrobnij w moździerzu i zalej w termosie 1 litrem wrzątku. Odstaw na dobę. Pij regularnie, najlepiej dwa razy dziennie, przy chorobach trzustki, wątroby, cukrzycy, chorobach metabolicznych, problemach trawiennych, przeziębieniu albo w celu oczyszczenia organizmu z toksyn i odkwaszenia.

 

Okłady z liści złotego wąsa

To dobre lekarstwo na wszelkiego rodzaju zmiany skórne, ale także przy leczeniu egzemy, łuszczycy, tłuszczaków czy halluksów. Przed obłożeniem skóry, liście delikatnie rozbić kuchennym młotkiem lub wałkiem, aby puściły sok.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  5 lipca 2018 23:38

    nie spotkałam się wcześniej z tą rożliną

    Odpowiedz
  2. Mieczysław  6 stycznia 2020 20:46

    „Pij regularnie, najlepiej dwa razy dziennie” , no i idę na inne strony, bo tu nie wiadomo, nie dowiesz się ile naparu pić.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany