Złe samopoczucie u dziecka? Sprawdź, czy to nie owsica!

Jeśli nasza pociecha nagle zaczyna się gorzej czuć, ma problem z koncentracją, nie chce jeść, skarży się na bóle brzucha, a do tego w nocy uporczywie drapie się po pupie, może to oznaczać zakażenie owsikami. Jak rozpoznać tę chorobę oraz co zrobić, by jej zapobiegać? Sprawdzamy.

Jak uniknąć zakażenia owsikami?

Owsica to choroba wywołana atakiem owsików, niewielkich pasożytów, które dostają się do organizmu drogą wziewną lub pokarmową. Gdy już przedostaną się do układu pokarmowego, rozwijają się, by ostatecznie złożyć jaja w okolicach odbytu. Ofiarą tych ataków najczęściej padają dzieci, które często przebywają w dużych grupach rówieśniczych i, jednocześnie, nie zachowują podstawowych zasad higieny. Wkładanie do buzi brudnych rąk czy zabawek to prosta droga do zakażenia tymi pasożytami.

Dlatego tak istotne jest, byśmy uczyli nasze dzieci higieny już od najmłodszych lat. Wpajajmy malcom zasady dbania o zdrowie, uczmy mycia rąk oraz warzyw i owoców. Uczulajmy je na ryzykowne zachowania, a zwiększymy szansę na to, że ochronią się przed zakażeniem pasożytami.

Symptomy zakażenia

Jeśli mimo naszych starań, nie udało się uniknąć choroby, warto uważnie obserwować dziecko i być wyczulonym na następujące objawy:

  • Ból brzucha i nudności
  • Brak apetytu u dzieci
  • Podkrążone oczy
  • Nocne zgrzytanie zębami
  • Świąd okolic odbytu
  • Problemy z koncentracją
  • Osłabienie

Wszystko to może wskazywać na zakażenie owsikami. Jeśli zauważymy podobne symptomy u naszej pociechy, udajmy się do lekarza. Warto pamiętać, że jeżeli brak apetytu u dziecka występuje w połączeniu z małymi robaczkami w kale, niemal na pewno mamy do czynienia z owsicą.

Jak to leczyć?

W takiej sytuacji należy działać bezzwłocznie i podać dziecku lek na bazie pyrantelu – substancji aktywnej, która leczy jelitowe zakażenie owsikami. Terapii powinni poddać się wszyscy domownicy! Kurację powtarzamy po dwóch, trzech tygodniach. Nie zapominamy też o porządkach i wielkim sprzątaniu. Odkażanie, pranie i dezynfekowanie czas zacząć!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...