Czy zioła są skuteczne? Czy naprawdę mogą pomóc, czy to tylko rozdmuchany marketing?

Krąży wiele mitów na temat ziół – jedni sądzą, że: „to tylko ziółka, zaszkodzić nie zaszkodzą, ale pomóc nie pomogą” inni twierdzą, że dzięki ziołom udało im się wyleczyć z poważnych chorób. Jak jest w rzeczywistości? Kto ma rację?

zielarstwo-2

Krąży wiele mitów na temat ziół – jedni sądzą, że „to tylko ziółka, zaszkodzić nie zaszkodzą, ale pomóc nie pomogą” inni twierdzą, że dzięki ziołom udało im się wyleczyć z poważnych chorób. Jak jest w rzeczywistości? Kto ma rację?

Zwróćmy uwagę, że na rynku jest teraz cała masa preparatów, jedne bardzo wartościowe inne kompletnie bezużyteczne. Opinię o ziołach oraz suplementach diety wyrabiamy sobie po tym, na który preparat z tych dwóch grup natrafiliśmy. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, nasz wybór może być czasem rosyjską ruletką. Ale od początku….

To właśnie zioła dały początek wielu dzisiejszym lekom. Izolując i badając substancje czynne z ziół stworzono wiele skutecznych współczesnych środków, teraz syntezowanych sztucznie. Chyba najpopularniejszym przykładem jest tutaj aspiryna. Skąd ona się wzięła? Zwykle kojarzymy ją z korą wierzby ale niewielu wie, że pierwszy raz, obecne teraz w aspirynie salicylany, wyizolowano z wiązówki. Salicylany są także obecne w innych roślinach, które możemy spotkać w Polsce i z powodzeniem możemy stosować bez odwiedzania apteki. A chinina – lek przeciwmalaryczny – także ma pochodzenie roślinne – chininę zawiera wyciąg z drzewa chinowego.

zielarstwoNieraz bywało też tak, że zioła działały lepiej niż lek, który z zioła powstał. Dlaczego? Zioła zawierają szereg różnego typu substancji często trudnych do oznaczenia i wyizolowania, a zatem nie zawsze udaje się stwierdzić, który dokładnie związek albo która grupa związków powoduje, że dane ziółko działa tak skutecznie. Często za dany efekt odpowiada kilka bądź kilkanaście substancji, które wzmacniają swoje działanie. W tradycyjnych lekach mamy zwykle do czynienia z jedną konkretną substancją czynną, także efekt synergii, czyli wzmacniania konkretnego działania, jest tu nieobecny. Nad wieloma ziołami cały czas prowadzą badania naukowcy opłacani przez firmy farmaceutyczne, które chcą dowiedzieć się co dokładnie jest w te,j dającej tak dobry efekt roślinie. Chcą wyizolować to coś, by później zapakować to w tabletki i sporo na tym zarobić. Mając świadomość, że wiele leków ma źródło w roślinach możemy sięgnąć bezpośrednio po nie omijając całą machinę przemysłu farmaceutycznego.

Zależnie od schorzenia zioła można stosować indywidulanie, w mieszankach, łącznie z tradycyjną terapią bądź stosować samą terapię naturalną. W części schorzeń możliwe jest całkowite zastąpienie terapii konwencjonalnej ziołoterapią, a część schorzeń wymaga stosowania tradycyjnych leków i zioła stosujemy wspomagająco.

Łąka jest apteką, którą mamy na wyciągnięcie ręki, tuż obok siebie ale często nie wiemy jak z niej korzystać. Co i kiedy zbierać, jak przetwarzać, na co stosować? Jeśli mamy możliwości i zapał, możemy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat ziół, zbierać zioła własnoręcznie i stworzyć swoją własną domową ziołową aptekę niczym robiły to nasze babcie.

Jeśli nie dysponujemy nadmiarem czasu możemy skorzystać z tego, co zrobiły już za nas firmy zielarskie, kupić gotowe zioła nie martwiąc się czy zebraliśmy odpowiednie rośliny czy może nasz zbiór niczym ma się do drogocennego leczniczego surowca i jest zwykłym bezużytecznym lub trującym chwastem.

ziołaChcąc kupić zioła mamy do wyboru różną formę, w jakiej są sprzedawane i tu czyha na nas pewne niebezpieczeństwo. Jeśli wybieramy tzw. suplement diety np. w postaci tabletek możemy łatwo dać nabić się w butelkę, gdyż piękne opakowanie i obietnice producenta często nijak mają się do ilości substancji czynnej, która znajduje się w preparacie. Zdarza się, że producent chwali, że jego preparat ma moc, bo znajduje się w nim drogocenne zioło ale tak naprawdę, preparat na nic się zda, gdyż ilość tego zioła jest tam tak znikoma, że trzeba by zjeść naraz nierzadko całe opakowanie, by dostarczyć leczniczą dawkę. Obawiam się, że przy takiej praktyce można spodziewać się efektów ubocznych spowodowanych dużą ilością substancji wypełniających, które występują w takich tabletkach. Warto zwrócić się do specjalisty, który doradzi co wybrać, tak, by pomóc nam w odzyskaniu zdrowia, a nie, by zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie.

Warto pamiętać, że stosując zioła mamy do czynienia z substancjami leczniczymi i podobnie jak leki powinniśmy je stosować. Tak samo jak przy tradycyjnych lekach należy trzymać się ustalonego dawkowania i koniecznie uważać! Zioła to nie zwykła herbatka, trzeba je dobrze dobrać pod konkretne schorzenie. Niektóre w nadmiarze mogą zaszkodzić jednak dobrze dobrane i stosowane mogą przywrócić nas do zdrowia. Znajdźmy zielarza, który udzieli nam profesjonalnej porady, unikniemy tym samym błędów, o które tak łatwo, gdy z różnych stron bombardują nas liczne informacje o cudownych mocach różnych specyfików. Doświadczony zielarz jest w stanie zweryfikować, które informacje są rzetelne, a które to zwykły marketing i nie warto wyrzucać pieniędzy w coś co nam na pewno nie pomoże, a tylko uszczupli nasz portfel.

W mojej praktyce, zalecając zioła, zawsze zwracam uwagę na dawki i czas stosowania. Niektóre zioła należy stosować z przerwami, niektóre można stosować ciągle. Staram się uwzględnić także sposób żywienia, gdyż wszystkie substancje, które przyjmujemy mniej lub bardziej wpływają na stan naszego organizmu. Ale to już inna historia…

Autor: Izabela Ostrzyżek
Internetowa poradnia zielarsko-dietetyczna www.zielarz-dietetyk.pl/ specjalizująca się w fitoterapii i zdrowym odżywianiu

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (188 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  17 sierpnia 2016 11:36

  Owszem, zioła są dobre, a nawet bardzo dobre w lecznictwie, ale trzeba je stosować z rozwagą. Co za dużo, to niezdrowo – także w wypadku ziół.

  Odpowiedz
 2. A. czy  17 sierpnia 2016 13:43

  Od kiedy pamiętam na różne dolegliwości stosowałam zioła i zawsze wychodziło mi to na zdrowie 🙂

  Odpowiedz
 3. kasia87g  17 sierpnia 2016 16:41

  od czasu do czasu pije napary z ziół

  Odpowiedz
 4. marcia7  17 sierpnia 2016 21:11

  Natura jest zawsze najlepsza

  Odpowiedz
 5. Hidari11  18 sierpnia 2016 07:28

  Kiedyś nawet sama sobie zrobiłam zioła z dziurawca i cykorii podróżnika. Po dziurawcu nic nie odczułam, ale po cykorii lepiej.
  Lubię pić herbaty ziołowe do kolacji. Mięta wspomaga trawienie, a z cytryną orzeźwia wieczorem.
  Do płukania jamy ustnej stosuję szałwię i zauważam, że ból dziąseł i zębów ustępuje.

  Odpowiedz
 6. Chabrowa  18 sierpnia 2016 17:02

  Działają, działają. Mogę to potwierdzić na przykładzie mojego dziadziusia. Do prawie osiemdziesięciu lat leczył się tylko tym co sam sobie uzbierał w lesie lub na łące i był zdrowszy niż niejeden młody człowiek 🙂

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  18 sierpnia 2016 20:18

  Zioła mają leczniczą moc. Wiedziały już o tym nasze babki i prababki. Teraz w czasach gdzie wszędzie obecna jest chemia warto jest sięgnąć po zdowe zioła a dopiero poznien po farmakologiczne leki

  Odpowiedz
 8. monicitia  19 sierpnia 2016 22:45

  Ja też wierzę w moc ziół:)

  Odpowiedz
  • linea  20 sierpnia 2016 11:38

   Ziołami od dawna leczyły się nasze babcie, prababcie itd, więc ja również wierzę w ich moc. Sama nie raz stosuję. Nawet niemowlakom zaparza się zioła, chociażby rumianek.

   Odpowiedz
 9. nungal  21 sierpnia 2016 12:38

  jeśli coś jest rozdmuchanym marketingiem to te wszystkie „cudowne” suplementy wciskane nam przez firmy farmaceutyczne. Na szczęście mam przyjaciółkę pracującą w aptece, która zdecydowanie odradza mi kupowanie jakichkolwiek suplementów, bo to wyłącznie pieniądze wyrzucane w błoto. Jeśli w coś warto inwestować to w dobrej jakości zioła, bo mimo że działają wolniej to mądrze stosowane potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

  Odpowiedz
  • Jaworka  21 sierpnia 2016 19:54

   Zgadam się z tobą nungaql w 100% ja mimo że nie jestem aptekarką to też nie wierzę w te wszystkie suplementy, dla wzmocnienia organizmu lepiej jest używać ziół mimo że je trzeba pić przez dłuższy czas aby zadziałały, Ja 3 x do roku piję pokrzywę i lepiej na mnie działa niż wszystkie inne kupione w aptece specyfiki

   Odpowiedz
 10. ewalub  30 sierpnia 2016 14:57

  Wierzę w dobroczynną moc ziół, ale trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Czasami samie zioła nie wystarczą i należy poszukać pomocy u lekarza

  Odpowiedz
 11. stokrotkapolna  10 marca 2017 04:45

  Zioła mają dużo cennych pierwiastków, witamin. Warto pić i używać w kuchni.Ja mam caly zielnik, i piję , różne herbatki ziołowe, beż przesady, ale co dzień jakąś sobie wypijam. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu

  Odpowiedz
 12. wwwzioła  29 marca 2022 20:46

  Czy zioła są skuteczne? Na pewno wspomagają organizm i niektóre mają fajny smak oraz zapach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany