Zioła na trądzik i inne zmiany skórne

Zioła świetnie sobie radzą z problemami skórnymi. Działają łagodząco, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Pomagają niwelować wypryski, zmiany łuszczycowe, alergie, wykwity, opryszczkę czy inne zmiany. Przedstawiamy najskuteczniejsze z nich. Oto zioła na trądzik i inne zmiany skórne! Możecie je wykorzystać jako napary lub zrobić z nich domowe maseczki na twarz oczyszczające.

zioła na trądzik

kolaż własny redakcji, zdjęcia: pixabay,com

Zobacz także: Ziołowe zabiegi coraz popularniejsze!

Czy znasz te zioła na trądzik? Fiołek trójbarwny  (Bratek polny) – sposób także na egzemę i różnego rodzaju wysypki

Zioła na trądzik i inne zmiany skórne

pixabay.com

W średniowieczu uważano go za środek „czyszczący krew”, gdyż skutecznie usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, przywraca skórze ładny i zdrowy wygląd. Bratek polny bogaty jest we flawonoidy, karetonoidy, antocyjany, garbniki, witaminę C, sole mineralne oraz fenolokwasy. Stosowany wewnętrznie oczyszcza i odtruwa. Wykorzystuje się go w leczeniu trądziku, liszaju, egzemy oraz wysypek. Wywar z fiołka trójbarwnego ma właściwości kojące, przeciwzapalne i łagodzące, nadaje się do przemywania.

Ziele można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Jako napar do przemywania łagodzi świąd, niweluje zmiany trądzikowe, wypryski. W postaci herbatki ma działanie pobudzające przemianę materii, przeciwzapalne, moczopędne i przeciwbakteryjne. W postaci naparu należy go pić  3 razy dziennie. Efekty powinny być widoczne po kilku tygodniach. Można też esencję dodawać do wieczornych kąpieli lub przemywać odwarem miejsca zmian skórnych.

Jeżeli szukasz receptur na maseczki na trądzik – znajdziesz je w poniższych publikacjach:

Czy znasz te zioła na trądzik? Babka lancetowata – szybka regeneracja

Zioła na trądzik i inne zmiany skórne

pixabay.com

Babkę lancetowatą stosowano kiedyś na rany, oparzenia, stłuczenia i przykładano w miejsca ukąszeń przez owady. W starożytności zalecano sok z rośliny na ukąszenia skorpionów oraz węży, w średniowieczu na złamania, opuchlizny, a także jako antidotum na miłosne czary. Roślina zawiera w sobie flawonoidy, witaminy C i K, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Babka lancetowata działa ściągająco, uszczelniająco na naczynia krwionośne, przyspiesza gojenie ran, regenerację naskórka. Można ją wykorzystać w przypadku zadrapań, niewielkich oparzeń, ukąszeń owadów, stłuczeń, otarć czy owrzodzenia. Podobno odwar w formie płukanki pomaga też w walce z łupieżem.

Suszoną roślinę można stosować w formie odwaru do przemywania zmian. Świeże liście nadają się natomiast do leczniczych okładów. W medycynie naturalnej odwary z liści wykorzystuje się także zewnętrznie do przemywania oczu w zapaleniu spojówek i powiek. Wyciąg z babki lancetowatej pojawia się w wielu kosmetykach oczyszczających, przyspieszających odnowę naskórka czy łagodzących podrażnienia skóry.

Czy znasz te zioła na trądzik? Nagietek lekarski – środek także na  zaskórniki

Zioła na trądzik i inne zmiany skórne

pixabay.com

Nagietek wchodzi w skład wielu gotowych preparatów leczniczych i kosmetyków. Znajduje zastosowanie przy chorobach oraz stanach zapalnych skóry. Działa oczyszczająco, odprężająco, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, rozkurczająco, bakteriobójczo. Roślina przyspiesza także gojenie się ran, pobudza procesy regeneracyjne. Zawiera kwasy organiczne, witaminę C, sole mineralne, karotenoidy, sterole i flawonoidy.

Roślina ma silne właściwości antybakteryjne, grzybobójcze. Napar można stosować w zapaleniach jamy ustnej, gardła, spojówek. Nagietek regeneruje skórę, pomaga uporać się z łuszczeniem się, trądzikiem, zaskórnikami, przeciwdziała rozstępom. Likwiduje szorstkość naskórka, nawilża i zmiękcza, przyspiesza gojenie się uszkodzeń. Działa także ochronnie, wygładzająco. Polecany jest szczególnie osobom o cerze problematycznej, suchej, zniszczonej i wrażliwej.

Nagietek nie tylko poprawia stan skóry, działa także wzmacniająco, zmniejsza stres oraz poprawia nastrój. Można go pić w formie naparu lub nalewki, dodawać do oczyszczających parówek lub stworzyć na jego bazie olejek pielęgnacyjny.

Czy znasz te zioła na trądzik? Lawenda – leczy krostki i regeneruje

Zioła na trądzik i inne zmiany skórne

pixabay.com

Lawenda nie tylko uspokaja, ułatwia zasypianie i rozluźnia, roślina ma także właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze. Kwiaty zawierają kwasy organiczne, antocyjany, garbniki, sole mineralne oraz wyjątkowo cenny olejek eteryczny. Roślina ze względu na silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne stosowana jest też w leczeniu trądziku. Ułatwia gojenie się ran, przyspiesza regenerację naskórka. Polecana jest osobom z cerą wrażliwą, trądzikową, dojrzałą i delikatną. Często jest też składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry głowy.

Można ją stosować m.in. jako olejek pielęgnacyjny. Doskonale sprawdza się jako środek wygładzający, regenerujący, przeciwobrzękowy, antycellulitowy, zmniejszający wydzielanie sebum, przeciwbakteryjny i regulujący wydzielanie potu.

Zioła na trądzik i inne zmiany skórne: pozostałe rośliny

Zioła na trądzik i inne zmiany skórne

pixabay.com

Oczar wirginijski przyspiesza gojenie się podrażnień i wyprysków; pokrzywa reguluje produkcję sebum oraz wzmacnia skórę; mniszek lekarski łagodzi, niweluje zmiany trądzikowe; aloes zwalcza wypryski, koi podrażnioną skórę; topola leczy stany zapalne skóry, łagodzi rany, żylaki.

Znacie inne zioła na trądzik? Stosujecie je?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (282 głosów, średnia: 4,65 z 5)
loading... zapisuję głos...