Zioła na sen – które rośliny pomogą Ci zwalczyć bezsenność?

Sen jest najlepszym lekiem na wiele dolegliwości. To właśnie w nocy nasz organizm najlepiej się regeneruje. Co więc zrobić, jeżeli nie możesz zasnąć, a nie chcesz sięgać po leki nasenne? Najlepiej wypróbować naturalne środki. Zobacz, które zioła na sen działają najlepiej.

Spis treści:

Spokojny sen jest podstawą zdrowia. Jeżeli często się budzimy, męczą nas koszmary czy mamy trudności z zaśnięciem, następnego dnia jesteśmy przemęczeni i trudno nam się skupić. Gdy te problemy trwają dłużej, spada też odporność, a procesy starzenia przebiegają znacznie szybciej. Co zrobić, gdy nie możemy zasnąć? Zanim zaczniemy brać leki na bezsenność, wypróbujmy zioła na sen. Zobacz, jakie naturalne leki pomogą Ci przywrócić naturalny rytm dobowy.

Zioła na sen

kolaż własny redakcji, źródło: pexels.com

Łapacz snów – co oznacza ta indiańska zawieszka?

Łapacz snów – co oznacza ta indiańska zawieszka?

Łapacz snów (dreamcatcher)   -  etniczny amulet pochodzenia indiańskiego, popularny od kilku sezonów. Ten indiański amulet pojawia się jako dekoracja wnętrz oraz trend w tatuażu, biżuterii czy modzie. Symbol jest też popularnym motywem ślubu i wesela.

Zioła na sen: jakie wybrać i jak je przyrządzać?

Naturalne leki na bezsenność można wykonać na różne sposoby: jako napoje, dodatek do kąpieli czy inhalacje.
Jakie zioła są najlepsze na bezsenność?

Waleriana – najpopularniejsza na sen

Znana ze swoich uspokajających właściwości, waleriana doskonale zwalcza bezsenność. Łyżkę preparatu z korzenia waleriany zalej szklanką wrzątku i wypij napar wieczorem, a na pewno nie będziesz miała problemów z zaśnięciem.

Melisa to sen i spokój

Napar z melisy również jest powszechnie znany ze swoich właściwości uspokajających. Jedną stołową łyżkę melisy zalej wrzątkiem i odstaw na 15 minut. Taki napar wypij zaraz przed pójściem spać. 

Mięta pieprzowa zapewni sen i zwalczy problemy gastryczne

To pięknie pachnące zioło jest polecane szczególnie osobom z nadczynnością serca. Dodatkowo ma działanie zwalczające problemy gastryczne. Zrób napar z suszonych lub świeżych liści mięty albo dobrej herbaty miętowej.

Męczennica – stosuj przy przewlekłej bezsenności

Męczennica działa na ośrodkowy układ nerwowy, nie uzależniając jednak i nie powodując skutków ubocznych. Dlatego jest chętnie stosowana przy przewlekłej bezsenności. Pij napar z męczennicy, przyrządzony w proporcji jedna łyżka ziela na szklankę wrzątku. Pamiętaj, by zaparzać napój pod przykryciem. Możesz też stosować mieszankę męczennicy z kozłkiem lekarskim, czyli żeń-szeniem, głogiem oraz chmielem. Takie mieszanki są szeroko dostępne na rynku.

Majeranek – to nie tylko aromatyczna pryprawa ale także składnik nasennego naparu

To intensywnie pachnące ziele, używane do wielu dań kuchni polskiej, ma też działanie uspokajające. Przygotuj napar lub kąpiel z majerankiem, a z pewnością zaśniesz znacznie szybciej. Napar z jednej łyżeczki majeranku na szklankę wrzątku należy wypijać 3 razy dziennie, żeby odpowiednio zadziałał. Jeżeli chcesz, by zadziałał mocniej, 5 g majeranku wsyp do wanny z wodą, a z pewnością szybko się odprężysz.

A jakie Wy macie sposoby na bezsenność?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. MarciaMarcia  21 lutego 2018 09:43

    Męczennica?! Pierwsze słyszę!! ;);)

    Odpowiedz
    • martucha180  21 lutego 2018 10:21

      Aby się nie męczyć 😉

      Odpowiedz
  2. Neon  3 kwietnia 2018 14:33

    Regularnie stosuję melisę, czasem walerianę, teraz mam chęć spróbować męczennicy 😀

    Odpowiedz
  3. emil  5 listopada 2018 13:38

    u mnie sprawdziło się polączenie melisy i chmielu, tylko zamiast pić napar biorę nervomix sen jak nie mogę spać, szybko działa, nie muszę się martwić ze w nocy trzeba będzie wstać do toalety, dobrze ze to poskutkowalo bo już miałem dość nieprzespanych nocy i już jak zombie zacąlem chodzic do pracy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany