Zioła na alergię – to one ją załagodzą. Zobacz nasz przegląd

Wiosna i lato to okres w którym część z nas cierpi na uciążliwe alergie. Rośliny zaczynają rosnąć, pojawiają się pyłki i inne czynniki uczulające. Męczy nas katar, łzawią oczy, na skórze pojawia się swędząca wysypka, objawy są tym bardziej uciążliwe jeśli występują w dużym nasileniu. W tym okresie najczęściej sięgamy po leki. A może warto zamiast faszerować się chemią sięgnąć po zioła na alergię? Są naturalne, sprawdzone rośliny: świetlik, gwiazdnicę, korę dębu czy olchę czarną. Są naturalne, bezpieczne i równie skuteczne co apteczne specyfiki. Można je stosować zarówno zapobiegawczo jak i leczniczo. Nasze babcie korzystały garściami z pomocy natury, skorzystajmy i my.

Zioła na alergię

Zioła na alergię – przegląd

Świetlik łąkowy: łagodzi objawy zapalenia spojówek, wzmacnia naczynka krwionośne oczu, pomaga w uciążliwym łzawieniu oczu. Ponadto działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i ściągająco.

Przepis na okład: łyżeczkę ziela świetlika zalej filiżanką letniej wody, wymieszaj i ogrzewaj pod przykryciem 10 minut. Przecedź , a gdy ostygnie, nasącz nim Wasik i połóż na zamknięte powieki, kilka razy na dzień.

 

Czarnuszka siewna: ratunek przy natarczywym katarze siennym. Można je stosować zapobiegawczo oraz leczniczo. Warto zacząć na kilka tygodni przed pyleniem roślin

Przepis na syrop: łyżkę zmielonej czarnuszki wymieszać z łyżeczką miodu i zmiażdżonym czosnkiem. Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.

 

Fiołek trójbarwny: pomaga w stanach zapalnych skóry i łagodzi podrażnienia. Zaleca się go przy wysypce, pokrzywce i ogólnym podrażnieniu.

Przepis na herbatkę: łyżeczkę ziela fiołka zalać filiżanką wrzątku i parzyć 10 minut. Przecedzić i pić 3 razy dziennie po filiżance między posiłkami.

 

Kora dębu: Idealna przy walce z uczuloną swędzącą skórą.

Przepis na kompres: 2 łyżki kory dębu zalać litrem wody, zagotować  i przecedzić. Gdy ochłodnieje moczyć gazę i przykładać na uczulone miejsca skóry. Można też go dodać do kąpieli.

 

Drzewo herbaciane: olejek tej rośliny jest niezastąpiony przy swędzącej skórze.

Przepis na emulsję: 2 krople olejku nanieść bezpośrednio na skórę. Zabieg stosować 2 razy dziennie.

 

Gwiazdnica pospolita: łagodzi świąd towarzyszący wysypce i hamuje proces zapalny.

Przepis na kąpiel leczniczą: 5 łyżek gwiazdnicy pospolitej zalać 3 szklankami wrzątku i parzyć 15 minut. Przecedzić i wlać do wanny z lekko ciepłą wodą, zanurzyć się w kąpieli na 15 minut.

 

Olsza czarna: Idealna gdy towarzyszy Ci pokrzywka. Pomaga przy podrażnieniu i zaczerwienieniu skóry.

Przepis na napar: do szklanki wsypać łyżkę kory i liści olszy czarnej, zalać wrzątkiem i parzyć 10 minut. Pić raz dziennie małymi łykami. Można też stosować jako kompres na zaczerwienione miejsca skóry.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. m258  20 lutego 2012 16:35

    przyznam szczerze o korze dębu nie słyszałam, żeby miała takie właściwości – dobrze wiedzieć 🙂

    Odpowiedz
  2. Martyna23  21 lutego 2012 02:48

    Znałam zastosowanie kory debu, ale o reszcie nie słyszałam. Przydatna notka 🙂

    Odpowiedz
  3. Hidari11  29 marca 2016 12:26

    Mama mi dawała korę dębu, kiedy wymiotowałam.

    Odpowiedz
  4. Żanett  29 marca 2016 14:03

    Znam te zioła, piję różne, robię mieszanki – oprócz ich właściwości lubię też ich smak, choć dla niektórych walory smakowe niektórych ziół są raczej marne 🙂 Kiedy miałam trądzik, robiłam tonik na bazie fiołka trójbarwnego. Zioła są fajne, bo można je stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Oczywiście, z umiarem, bo mogą również zaszkodzić.

    Odpowiedz
  5. IwonaLFC  29 marca 2016 16:16

    Miałam kiedyś kosmetyk na bazie kory dębu i niestety zadziałał na mnie uczulająco, więc pewnie nie skusiłabym się na tę propozycję. Zapewne na wszelkie swędzące miejsca wolałabym zaaplikować olejek z drzewa herbacianego. Z tego co się orientuję działa on również antybakteryjnie.

    Odpowiedz
  6. martucha180  29 marca 2016 20:11

    Dobre wskazówki dla alergików. I zdrowe!

    Odpowiedz
  7. Aneta  29 marca 2016 22:54

    Na szczęście nie zmagam się z alergią, ale nie od dziś wiadomo, że co naturalne, co najlepsze 🙂 A polskie zioła mają mnóstwo zdrowotnych i nie tylko właściwości! 🙂

    Odpowiedz
  8. martucha180  28 czerwca 2016 23:20

    Znam osoby, którym ten artykuł może pomóc. A lepiej pić zioła niż faszerować się różnymi tabletkami. Oprócz opakowań można by było zamieścić fotki ziół.

    Odpowiedz
    • ewalub  14 września 2016 15:18

      Jasne, że jeżeli tylko można, to lepiej ratować się ziołami niż tabletkami. Ale czasami same zioła to za mało.

      Odpowiedz
  9. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:05

    Zioła są dobre. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

    Odpowiedz
  10. efffciaa  4 października 2017 14:53

    Całe szczęście to kolejny z problemów , który ani mnie , ani mojej rodziny nie dotyczy . Może z tej przyczyny , że nie szukamy na siłę u siebie różnego rodzaju dolegliwości .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany