Zioła na alergię – to one ją załagodzą. Zobacz nasz przegląd
Wiosna i lato to okres w którym część z nas cierpi na uciążliwe alergie. Rośliny zaczynają rosnąć, pojawiają się pyłki i inne czynniki uczulające. Męczy nas katar, łzawią oczy, na skórze pojawia się swędząca wysypka, objawy są tym bardziej uciążliwe jeśli występują w dużym nasileniu. W tym okresie najczęściej sięgamy po leki. A może warto zamiast faszerować się chemią sięgnąć po zioła na alergię? Są naturalne, sprawdzone rośliny: świetlik, gwiazdnicę, korę dębu czy olchę czarną. Są naturalne, bezpieczne i równie skuteczne co apteczne specyfiki. Można je stosować zarówno zapobiegawczo jak i leczniczo. Nasze babcie korzystały garściami z pomocy natury, skorzystajmy i my.
Zioła na alergię – przegląd
Świetlik łąkowy: łagodzi objawy zapalenia spojówek, wzmacnia naczynka krwionośne oczu, pomaga w uciążliwym łzawieniu oczu. Ponadto działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i ściągająco.
Przepis na okład: łyżeczkę ziela świetlika zalej filiżanką letniej wody, wymieszaj i ogrzewaj pod przykryciem 10 minut. Przecedź , a gdy ostygnie, nasącz nim Wasik i połóż na zamknięte powieki, kilka razy na dzień.
Czarnuszka siewna: ratunek przy natarczywym katarze siennym. Można je stosować zapobiegawczo oraz leczniczo. Warto zacząć na kilka tygodni przed pyleniem roślin
Przepis na syrop: łyżkę zmielonej czarnuszki wymieszać z łyżeczką miodu i zmiażdżonym czosnkiem. Zażywać 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Fiołek trójbarwny: pomaga w stanach zapalnych skóry i łagodzi podrażnienia. Zaleca się go przy wysypce, pokrzywce i ogólnym podrażnieniu.
Przepis na herbatkę: łyżeczkę ziela fiołka zalać filiżanką wrzątku i parzyć 10 minut. Przecedzić i pić 3 razy dziennie po filiżance między posiłkami.
Kora dębu: Idealna przy walce z uczuloną swędzącą skórą.
Przepis na kompres: 2 łyżki kory dębu zalać litrem wody, zagotować i przecedzić. Gdy ochłodnieje moczyć gazę i przykładać na uczulone miejsca skóry. Można też go dodać do kąpieli.
Drzewo herbaciane: olejek tej rośliny jest niezastąpiony przy swędzącej skórze.
Przepis na emulsję: 2 krople olejku nanieść bezpośrednio na skórę. Zabieg stosować 2 razy dziennie.
Gwiazdnica pospolita: łagodzi świąd towarzyszący wysypce i hamuje proces zapalny.
Przepis na kąpiel leczniczą: 5 łyżek gwiazdnicy pospolitej zalać 3 szklankami wrzątku i parzyć 15 minut. Przecedzić i wlać do wanny z lekko ciepłą wodą, zanurzyć się w kąpieli na 15 minut.
Olsza czarna: Idealna gdy towarzyszy Ci pokrzywka. Pomaga przy podrażnieniu i zaczerwienieniu skóry.
Przepis na napar: do szklanki wsypać łyżkę kory i liści olszy czarnej, zalać wrzątkiem i parzyć 10 minut. Pić raz dziennie małymi łykami. Można też stosować jako kompres na zaczerwienione miejsca skóry.