Ziemia okrzemkowa i jej zaskakujące zdrowotne właściwości
Szukasz sposobu na naturalne oczyszczenie organizmu z toksyn? Dowiedz się, jak działa coraz bardziej popularna ziemia okrzemkowa i jak ją stosować.
Spis treści:
Ziemia okrzemkowa to naturalna substancja, której popularność zatacza coraz szersze kręgi. Stosuje się ją w kosmetyce, medycynie naturalnej czy przemyśle. Czym ona właściwie jest i co może zdziałać dla naszego zdrowia i urody?
Ziemia okrzemkowa – co to jest i jak działa?
Nazywana też ziemią diatomową lub diatomitem, ziemia okrzemkowa tak naprawdę jest… skałą osadową. To miałka, biała substancja, przypominająca kredę lub mąkę, która występuje naturalnie wyłącznie na dnie czystych wód, takich jak jezioro czy morze. Składa się głównie z pancerzyków jednokomórkowych glonów, nazywanych okrzemkami. Pancerzyki te zawierają mnóstwo krzemionki, czyli ditlenku krzemu.
Oprócz krzemionki w ziemi okrzemkowej znajduje się także wapń, sód, magnez i żelazo. Jest więc stosowana w celach leczniczych, ale nie tylko…
Jadalna czy niejadalna?
Zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie kuracji, pamiętaj, że ziemia okrzemkowa występuje w dwóch wersjach: zdatnej do spożycia oraz nieprzeznaczonej do spożycia. Tę drugą wykorzystuje się w kosmetyce, detergentach, środkach bakteriobójczych czy wybielających.
Diatomit dla zdrowia
Mówi się, że krzem organiczny pomaga w zmniejszaniu bólu stawów i kości, wzmacnianiu ścięgien i naczyń krwionośnych, a także zwalczaniu trądziku, grzybicy i stanów zapalnych skóry. Poprawia także stan włosów i paznokci. Na czym polega jego zdrowotne działanie?
Cząsteczki ziemi okrzemkowej mają kształt porowatych rurek. Pory, którymi pokryte są cząsteczki, są naładowane ujemnie. Przyciągają więc substancje naładowane dodatnio, a następnie wraz z nimi są wydalane z organizmu. Z tego powodu ziemia okrzemkowa działa silnie detoksykująco i pomaga oczyścić organizm z grzybów, bakterii czy metali ciężkich. Jest też zabójcza dla pasożytów, wyciąga bowiem lipidy z ich egzoszkieletu, co sprawia, że wysychają. Dodatkową rolę w oczyszczaniu spełniają ostre krawędzie cząsteczek diatomitu. Ziemia okrzemkowa spożywana na czczo zmniejsza także apetyt. Polecana jest więc osobom, które się odchudzają albo mają kłopoty z wątrobą.
Ziemia okrzemkowa pozwala też uzupełnić niedobory krzemu w organizmie. A te niedobory mamy prawie wszyscy, gdyż krzem nie występuje w wielu produktach spożywczych. Najwięcej jest go w ziołach. Niedobory tego pierwiastka mogą doprowadzić do powstawania zaczerwienień, pajączków i żylaków, a także trądziku różowatego. Suplementacja krzemu przyspiesza także gojenie się ran.
Ziemia okrzemkowa przynosi także ulgę w kaszlu i wzmacnia odporność. Zapobiega też powstawaniu kamieni nerkowych i działa moczopędnie, co przynosi ulgę w infekcjach układu moczowego. Dzięki dużej zawartości składników mineralnych zapobiega też krwawieniom z dziąseł.
Spożywanie ziemi okrzemkowej pozwala też uzupełnić niedobory krzemu, który jest bardzo ważny dla pracy serca, płuc i wątroby oraz dla mocnych kości. Krzem poprawia bowiem wchłanianie wapnia. Zapobiega więc zawałom, wylewom czy osteoporozie.
Pamiętajmy jednak, żeby przed jej zastosowaniem skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy jej zażywanie nie pogorszy objawów chorób, na które cierpimy, lub nie będzie kolidować z przyjmowanymi przez nas lekami.
Jak stosować ziemię okrzemkową?
Diatomit z początku należy przyjmować w bardzo małych dawkach, które można zwiększać z czasem. Idealna dawka na początek to pół łyżeczki dziennie.
Ziemię okrzemkową należy rozpuścić w szklance wody, po czym energicznie wymieszać i wypić. Koniecznie szybko – po chwili zacznie absorbować płyn. Przygotuj się, że spożywanie ziemi okrzemkowej nie jest zbyt przyjemne ze względu na jej teksturę, przypominającą kredę. Możesz połączyć diatomit z jogurtem czy koktajlem zamiast wody. Wtedy jego przyjmowanie będzie nieco przyjemniejsze. Nigdy natomiast nie łącz diatomitu ze stałymi pokarmami.
Mieszankę wypij rano, przed śniadaniem, lub około 2 godzin po posiłku. W miarę przyjmowania możesz stopniowo zwiększać ilość przyjmowanego diatomitu. Zatrzymaj się jednak na najwyżej 3 łyżeczkach dziennie – półtorej łyżeczki rano, półtorej wieczorem. Przedawkowanie ziemi okrzemkowej może być bardzo niebezpieczne. Jeżeli zaraz po rozpoczęciu przyjmowania ziemi okrzemkowej zauważysz u siebie takie objawy, jak bóle głowy, bóle mięśni czy przemęczenie, może to być efekt oczyszczania się organizmu z toksyn. Jeżeli jednak objawy będą się utrzymywać lub dołączą się do nich dolegliwości żołądkowe, takie jak zaparcia czy zgaga, zmniejsz przyjmowaną dawkę lub całkiem odstaw diatomit.
Okrzemkowe kosmetyki
Ziemia okrzemkowa działa też doskonale jako peeling, ma bowiem silne właściwości złuszczające. Usuwa martwe komórki skóry, a zawarty w niej krzem pomaga utrzymać skórę w dobrym zdrowiu.
Jak przygotować taki peeling? Wystarczy łyżkę stołową ziemi okrzemkowej zmieszać z 2 łyżkami jogurtu naturalnego lub żelu pod prysznic, którego zwykle używamy. Jeżeli chcemy przygotować peeling do twarzy, wystarczy 1 łyżeczka ziemi na 2 łyżki jogurtu.
A co Wy sądzicie o naturalnych sposobach na oczyszczanie organizmu? Czy któraś z Was wypróbowywała już kiedyś kurację ziemią okrzemkową? Jeżeli zainteresował Was ten artykuł, zobaczcie także inne sposoby na naturalne odtrucie i oczyszczenie organizmu z toksyn.