Zielistka w doniczce – roślina idealna dla zabieganych
Jedną z łatwiejszych w uprawie roślin, która świetnie pasuje do domu jest zielistka w doniczce. Można ją spotkać prawie w każdej kwiaciarni i chyba można ją śmiało nazwać ponadczasową. Dobrze wygląda w każdym rodzaju osłonki, pasuje do każdego wnętrza i nie jest zbyt wymagająca. Co ciekawe, niektórym kojarzy się z czasami PRL’u, podobnie jak kultowa w tamtych czasach paprotka. Być może właśnie z tego sentymentu wynika jej spora popularność i tym samym popyt na tę roślinę. Dziś opowiemy o tym jak dbać o zielistkę w doniczce.
Spis treści:
Zielistka w doniczce – kilka faktów o roślinie
Swoim wyglądem zielistka w doniczce przypomina nieco trawę ozdobną. Jej cechą charakterystyczną są jaśniejsze krawędzie na zielonych liściach, które nadają jej wyjątkowego uroku. Roślina rosnąc tworzy gęste kępy, które rozchodzą się promieniście na boki. Zielistka w doniczce świetnie prezentuje się ustawiona na domowym parapecie czy komodzie, jak i w formie wiszącej np. w salonie czy sypialni. Ponoć istnieje ponad 100 jej gatunków. Różnią się one od siebie nie tylko wybarwieniem liści, ale także ich szerokością. Warto wiedzieć, że podobno ta niezwykła roślina doniczkowa świetnie oczyszcza powietrze w mieszkaniu. Eliminuje z niego kurz oraz szkodliwe substancje, dlatego z tego powodu jest ona polecana alergikom.
Zielistka – odmiany
Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z roślinami domowymi zielistka w doniczce jest idealnym kandydatem do uprawy. Dlaczego? Bo to jest odporna na ogrodnicze błędy. Ta pochodząca z tropikalnych obszarów Azji, Afryki, Ameryki i Australii roślina słynie z tego, że nie jest specjalnie wymagająca, za to bardzo tolerancyjna. Popularną odmianą w Polsce jest zielistka Sternberga. Można ją poznać po łukowato wygiętych i szpiczasto zakończonych liściach o szerokości ok 2,5 cm. Znaną odmianą zielistki jest też typ „ocean”. W odróżnieniu od klasycznej odmiany rośliny ta cechuje się szerszymi listkami o jasnozielonym zabarwieniu i białych brzegach. Do tego są one bardziej gęste i zwarte tworząc bardzo dekoracyjne kępy. Dodatkowo odmiana ta nie tworzy przewieszających się pędów. Ciekawie wygląda też odmiana Veriegatum o ciekawie wybarwionych liściach, odwrotnie niż w klasycznej odmianie. Zielone więc są tu krawędzie, a środek o odcieniu kremowym.
Jak pielęgnować zielistkę w doniczce?
Sadząc zielistkę w doniczce bezwzględnie należy zadbać o to, aby podłoże było przepuszczalne. Warstwa drenażu na dno zatem to pozycja obowiązkowa. Jeśli chodzi o glebę to nadaje się ta przeznaczona do kwiatów. Zielistka w doniczce nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o uprawę. Roślina preferuje jasne miejsca, jednak niezbyt nasłonecznione. Najlepiej czuje się na obszarze, gdzie światło jest rozproszone i występuje na nim pół-cień. Idealnie będzie jej na parapecie o wystawie wschodniej lub zachodniej. Zielistka w doniczce dość szybko rośnie, więc istotne dla jej prawidłowego wzrostu jest jej dość częste przesadzanie, nawet raz do roku. Cały proces najlepiej wykonać wiosną.
Jak często podlewać zielistkę w doniczce?
Jeśli chodzi o podlewanie zielistki w doniczce to należy to robić wtedy, gdy zauważymy, że roślina ma suche podłoże. Latem zwykle zaleca się nawadnianie jej 2-3 razy w tygodniu, zaś w chłodnym sezonie raz na tydzień. Dla pewności wystarczy sprawdzić palcem wierzchnią warstwę i ocenić poziom wilgotności gleby. Jeśli jest przesuszona, można spokojnie odczekać dzień lub dwa i dopiero wtedy obficie podlać roślinę. Ważne jest natomiast systematyczne zraszanie rośliny. Zielistka w doniczce pochodzi z ciepłego klimatu, więc dobrze czuje się także przy dużej wilgotności powietrza. W sezonie grzewczym należy więc zadbać o jego odpowiednie nawilżenie.
Czego nie lubi zielistka?
Zielistka w doniczce jest wytrzymała na suszę, jednak efektem jej przelania jest brązowienie lub żółknięcie liści, czernienie łodyg oraz gnicie korzeni. Dzieje się tak dlatego, że roślina doniczkowa zdecydowanie gorzej toleruje nadmiar wody niż jej niedobór. Dlatego jeśli nie jest podlewana na czas nie straci znacząco na kondycji zbyt szybko. To czyni ją idealną rośliną dla zabieganych czy zapracowanych osób lub po prostu tych, które często wyjeżdżają. Roślina niezbyt dobrze toleruje zbytnie nasłonecznienie. Jeśli jest ustawiona w miejscu, gdzie promienie słoneczne docierają przez większą część dnia z czasem może alarmować o swojej kondycji nadmierną suchością liści na końcach oraz blaknięciem ich koloru. Mogą one także szybko ulec poparzeniu.