Ból pleców, zgaga, bezsenność w ciąży. Jak radzić sobie z ciążowymi dolegliwościami?

Każda kobieta przeżywa ciążę w inny sposób. Część przyszłych mam przez całe 9 miesięcy czuje się wprost kwitnąco, inne z kolei skarżą się na liczne ciążowe dolegliwości. Warto mieć świadomość, że mdłości, ból pleców, bezsenność czy zgaga to zupełnie naturalne objawy, które mają charakter przejściowy i najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju. Większość z nich też bezpowrotnie mija najpóźniej krótko po narodzinach dziecka. Warto jednak wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Dzięki temu, nawet jeśli nie zaliczasz się do grona kobiet, które ciążę przechodzą „bezobjawowo”, będziesz mogła w pełni cieszyć się oczekiwaniem na przyjście na świat Twojego maluszka.

Spis treści:

Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch

Skąd się biorą ciążowe dolegliwości?

Ciąża to okres intensywnych zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Musi on nie tylko poradzić sobie z prawdziwą “burzą” hormonalną, umożliwiającą prawidłowy rozwój płodu, ale również zaadaptować się do fizycznych zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy, związanych chociażby z powiększającą się macicą i zwiększonym obciążeniem organizmu. Większość ciążowych dolegliwości w pierwszym trymestrze spowodowana jest właśnie gwałtownymi zmianami w gospodarce hormonalnej kobiety, zwiększonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, a następnie progesteronu. Z kolei drugi i trzeci trymestr to czas, kiedy najbardziej we znaki daje się rosnący brzuszek i związany z tym ucisk na inne narządy.

Na co najczęściej skarżą się przyszłe mamy? Wśród typowych ciążowych dolegliwości są:

  • nudności i wymioty,
  • ból pleców,
  • zgaga,
  • zaparcia,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • wzmożona senność,
  • obrzęki (zwłaszcza kończyn dolnych),
  • bezsenność,
  • problemy z koncentracją,
  • brak apetytu,
  • skurcze nóg.

Ciążowe nudności i wymioty

 Przyszła mama w zaawansowanej ciąży wypoczywa na fotelu

Mdłości to objaw, na który uskarża się zdecydowanie większość kobiet w początkowym okresie ciąży. Choć określa się je mianem “porannych”, niestety w wielu przypadkach pojawiają się one okresowo przez całą dobę. Z czego wynikają? Są one głównie efektem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej w naszym organizmie.

Jak sobie z nimi radzić? Walka z ciążowymi mdłościami nie jest łatwa, ale istnieją różne sposoby na ich złagodzenie. To, który sprawdzi się w Twoim przypadku to kwestia bardzo indywidualna – warto więc wypróbować każdy z nich.

  1. Po przebudzeniu nie zrywaj się od razu z łóżka. Gwałtowna zmiana pozycji może wywołać szybki odruch wymiotny, dlatego warto chwilę dłużej zostać w łóżku. W tym czasie można zjeść niewielką przekąskę, np. kanapkę czy owoc, co również powinno złagodzić mdłości o poranku.
  2. Jedz często, ale mniejsze porcje. Lekkostrawne, niewielkie posiłki, spożywane regularnie co 2-3h zapobiegają uczuciu głodu, które zazwyczaj nasila mdłości i odruch wymiotny.
  3. Nie zapominaj o nawodnieniu! Przy mdłościach pomocna może okazać się woda z imbirem i dodatkiem cytryny lub ziołowe napary, np. z melisy czy mięty.
  4. Unikaj intensywnych zapachów. Niektóre aromaty (np. ryb czy mięsa) w kilka sekund mogą wywołać atak mdłości, nawet jeżeli wcześniej nie budziły w Tobie negatywnych odruchów.

Efekty w postaci złagodzenia mdłości zazwyczaj są odczuwalne dopiero po jakimś czasie, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Jeżeli jednak wymioty w ciąży są na tyle silne, że uniemożliwiają Ci codzienne funkcjonowanie – koniecznie skontaktuj się z lekarzem ginekologiem lub położną.

Dowiedz się: Kim jest i jak pracuje położna?

Ból pleców w ciąży

Kobieta w ciąży leży na plecach na dużej białej piłce do ćwiczeń

Większość kobiet w zaawansowanej ciąży skarży się często na bóle pleców, zwłaszcza pod koniec dnia. Nie ma w tym nic zaskakującego – zwiększająca się masa ciała i już sporych rozmiarów brzuszek powoduje przesunięcie środka ciężkości, a w efekcie charakterystyczne wygięcie kręgosłupa, niezbędne dla ciężarnej do zachowania równowagi. Prowadzi to do zwiększonego ucisku na poszczególne kręgi, a w efekcie nawet silnych dolegliwości bólowych. Warto jednak wiedzieć, że ucisk macicy na poszczególne nerwy również może powodować tego typu bóle, nawet na wcześniejszych etapach ciąży.

Jak sobie radzić z bólem pleców w ciąży? Najlepiej stosować naturalne sposoby, takie jak:

  • częste zmiany pozycji ciała (również w trakcie snu),
  • noszenie wygodnego, płaskiego obuwia,
  • regularne spacery,
  • umiarkowaną aktywność fizyczną.

Jeżeli chodzi o ćwiczenia, w ciąży doskonale sprawdzają się łagodne ćwiczenia rozciągające, takie jak joga czy pilates. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z takich akcesoriów jak duża piłka gimnastyczna (przyda się także przy łagodzeniu skurczów) lub wizyta na basenie. O ile nie występują przeciwwskazania medyczne, pływanie to doskonały sport dla przyszłej mamy.

Uporczywe pieczenie w przełyku, czyli zgaga w ciąży

Kolejna z listy dolegliwości, na które najczęściej skarżą się przyszłe mamy to zgaga. Występuje ona najczęściej w ostatnim trymestrze ciąży. Wtedy bowiem macica i znajdujący się w niej płód uciskają silnie na żołądek, powodując cofanie się jego zawartości do przełyku. Może się jednak równie dobrze pojawić we wcześniejszych tygodniach ciąży, gdy towarzyszą jej jeszcze mdłości i wymioty, razem z progesteronem oddziałujące niekorzystnie na zwieracz przełyku.

Jak walczyć z uporczywym pieczeniem w ciąży? Podstawą jest odpowiednia dieta. Warto zrezygnować z bogatych w tłuszcze, mocno przyprawionych i kwaśnych potraw, a także gazowanych napojów, które zwiększają ilość soku żołądkowego. Unikaj także spożywania jednorazowo dużych porcji, zwłaszcza na noc – przebywanie w pozycji leżącej z pełnym żołądkiem dodatkowo będzie bowiem nasilać zgagę. Ulgę może także przynieść picie siemienia lnianego i naparu z mięty lub zjedzenie garści migdałów (zobojętniają one pH soku żołądkowego). W ostateczności warto wypróbować dostępne w aptece preparaty na zgagę – pamiętaj jednak, by zawsze najpierw skonsultować ich stosowanie z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę!

Zaparcia w ciąży

Zaparcia w ciąży są najczęściej efektem działania progesteronu. Spowalnia on perystaltykę jelit, co przekłada się na trudności w oddawaniu stolca, zwłaszcza w połączeniu z uciskiem rosnącej macicy na jelita. Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim pić odpowiednią ilość płynów, a także zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Ruch również korzystnie wpływa na prawidłową pracę jelit. Pamiętaj więc o regularnych spacerach czy łagodnych ćwiczeniach fizycznych. Pomocne może być także spożywanie produktów zawierających dobroczynne bakterie, takich jak jogurty czy kefiry.

Sprawdź również: Jak spać w ciąży – sposoby na bezsenność i najlepsze pozycje do spania w ciąży

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (24 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...