Zespół jelita drażliwego – co warto o nim wiedzieć?

Nasz układ trawienny ma dla nas ogromne znaczenie, nie tylko pod względem przyswajania pokarmów. Gdy dzieje się w nim coś niepokojącego, odbija się to zarówno na naszym samopoczuciu, jak i odporności. Jedną z przyczyn problemów może być przewlekła dolegliwość, zwana zespołem jelita drażliwego. Czym się ona objawia, co ją wywołuje i w jaki sposób możemy jej przeciwdziałać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego – co to takiego?

Zespół jelita drażliwego – określany także mianem IBS (Irritable Bowel Syndrome) to schorzenie dotykające setki tysięcy osób. Wielu ludzi boryka się z nim na co dzień, będąc nieświadomymi problemu. I choć IBS nie należy do chorób groźnych, to zaleca się konsultacji z lekarzem i regularnego monitorowania stanu jamy brzusznej.

W jaki sposób objawia się zespół jelita drażliwego? Mogą cierpieć na niego osoby borykające się z ciągłymi problemami natury żołądkowej. To właśnie objawy są kluczowym kryterium branym pod uwagę przez lekarza podczas obserwacji – dolegliwości nie da się niestety stwierdzić na podstawie badania krwi.

Jakie objawy towarzyszą IBS?

Zespół jelita drażliwego wyróżniają przede wszystkim bardzo zróżnicowane objawy. Stan naszych jelit może zmieniać się tu z dnia na dzień – raz występuje u nas biegunka, kilka dni później mamy problem z zatwardzeniem, jeszcze innym razem w stolcu znajdują się spore ilości śluzu. Do objawów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, należą:

 • Twardy brzuch i zaparcia,
 • Biegunka,
 • Gromadzenie się gazów w brzuchu, częstsze niż zwykle,
 • Bóle brzucha.

Co jest przyczyną problemów?

Co sprawia, że problem IBS dotyka tak wiele osób? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wśród ekspertów pojawia się wiele możliwych hipotez, jednak nie ma stuprocentowej pewności co faktycznych przyczyn.

Jako źródło IBS wskazują m.in.:

 • Błędy w komunikacji między mózgiem a jelitami,
 • Zmiana wrażliwości jelit,
 • Zaburzenia w funkcjonowaniu flory jelitowej,
 • Dziedziczenie choroby,
 • Nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze.

IBS – jak mu przeciwdziałać?

Czy trudności w wykryciu zespołu jelita drażliwego sprawiają, że kuracja także jest trudna? Na szczęście nie – duże znaczenie mają tu przede wszystkim nasze nawyki żywieniowe. Odpowiednia dieta i przestrzeganie zaleceń specjalistów pomoże usprawnić pracę jelit i tym samym złagodzić nieprzyjemne objawy. Do tego warto zatroszczyć się także o odpowiednią suplementację składników odżywczych, sięgając np. po Colon C.

Podstawą w walce z IBS jest zmiana nawyków – stawiajmy na regularne posiłki. 2-3 duże zamieńmy na 5-6 mniejszych o tych samych porach. Podczas jedzenia unikajmy także pośpiechu, zadbajmy o to, by wszystkie drobinki pokarmu dokładnie przeżuć.

Ponadto osoby z IBS powinny zrezygnować z jedzenia niektórych produktów, m.in.:

 • Kapusta, cebula, papryka, fasola – przyczyniają się do zwiększonej produkcji gazów,
 • Słodziki i napoje gazowane,
 • Alkohol,
 • Mocne i pikantne przyprawy,
 • Laktoza, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko nietolerancji,
 • Kawa – warto ją przynajmniej ograniczyć, ponieważ ma działanie przeczyszczające.

Wsparciem dla jelit będzie również suplementacja błonnika, a jego wartościowym źródłem są suplementy diety takie jak Colon C.

Olejek miętowy – nie tylko na dolegliwości żołądkowe! Poznaj więcej jego właściwości i zastosowań

Olejek miętowy – nie tylko na dolegliwości żołądkowe! Poznaj więcej jego właściwości i zastosowań

Mięta to roślina chętnie wykorzystywana, jako orzeźwiający dodatek do potraw i napojów. Jej intensywny aromat nadaje specyficzny, cierpki smak przygotowywanym daniom. Oprócz walorów smakowych posiada także rozliczne lecznicze właściwości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (94 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Biomedka  5 lipca 2020 08:23

  Od dziecka miałam problemy z jelitami, na szczęście nie są one poważne. Wystarczyło ograniczyć spożywanie cukrów oraz nabiału i stan mojego zdrowia się poprawił. 🙂

  Odpowiedz
 2. agasam9  5 lipca 2020 19:29

  dobrze wiedzieć 🙂

  Odpowiedz
 3. olka  31 lipca 2020 15:12

  W walce z IBS bardzo ważne było dla mnie poznanie produktów, które mi nie służą. Prowadziłam dzienniczek przez kilka miesięcy i powoli nauczyłam się czego muszę unikać. Dużym wsparciem było i jest łykanie debutiru w kapsułkach, który sprzyja perystaltyce jelit i odżywia ich nabłonek. I tak z miesiąca na miesiąc żyje mi się z IBSem coraz łatwiej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany