Żeliwny kominek – nowoczesny dodatek do wnętrza!

Od zawsze kojarzyły się z wieczorami poetyckimi paryskiej bohemy. Później popadły w niełaskę i zostały zapomniane. Aż do teraz! Obecnie żeliwne kominki wracają na piedestał i są obiektem zainteresowań zachodnich designerów wnętrz.

maxresdefault

Nie da się nie zauważyć, że żeliwo w designie ostatnio wraca do łask. Już nie jest kojarzone z topornym nieociosanym materiałem, tylko inspiruje artystów i twórców do poszukiwania nowych form użytkowych. W ten sposób pod strzechy trafia dziś sporo żeliwnych elementów wyposażenia. Garnki, kociołki, czajniki, meble w domu i ogrodzie, drobne elementy dekoracyjne w mieszkaniu. I właśnie – piecyki. Wolnostojące kominki żeliwne z rozmachem wkroczyły na salony. Dlaczego? Co w sobie takiego mają?

Kominki inne niż wszystkie 

Norweska projektantka wnętrz, Sissil Morseth Gromholt, w jednym z wywiadów powiedziała, że bardzo sobie chwali pracę nad projektem, który zakłada obecność w salonie kominka. Według architektki urządzenie to jest bardzo ważnym elementem designu, bo jest nie tylko źródłem ogrzewania, ale także przyjaznego klimatu w domu. Gromholt jest miłośniczką piecyków wykonanych z żeliwa. „Drzwiczki takich kominków sporo ważą, więc mocno je czujesz, gdy poruszasz. To jest inne uczucie niż w przypadku stalowych piecyków. Inny jest też dźwięk żeliwnego kominka” – tłumaczyła projektantka. Sekret polega na właściwościach metalu: żeliwo jest trwałe i wytrzymałe, bardziej odporne na wysoką temperaturę, nagrzewa się więc inaczej niż stal i dłużej potrafi oddawać ciepło do otoczenia. Dzięki specyficznemu procesowi produkcji, żeliwne piecyki posiadają charakterystyczny retro wygląd, który jednak idealnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza.

W loftach i domu

Żeliwny kominek w reguły ma klasyczny kształt bryły i stoi na czterech nóżkach. Dzięki zastosowaniu w odlewaniu nowoczesnych technologii, współcześnie jest możliwe tworzenie bardziej fantazyjnych projektów o skomplikowanych kątach, wzorach i narożnikach. Takich, które będę pasowały do każdego rodzaju wnętrza.

Od kilku lat ogromną popularność zdobywa styl skandynawski. Surowy i odrobinę chłodny, ale „ocieplony” dekoracyjnymi dodatkami z wełny i właśnie kominkiem. Piecyk we wnętrzach w stylu skandynawskim zajmuje kluczową pozycję: jest umiejscowiony w widocznym miejscu i wyglądem wpasowuje się w otoczenie. Takie proste, surowe i bez zbytecznych ozdób formy świetnie też wyglądają w przestronnym salonie urządzonym w stylu minimalistycznym, wysokim mieszkaniu w kamienicy albo w pofabrycznym lofcie. Z drugiej strony szerokie możliwości zdobienia pieca motywami roślinnymi pomagają mu znaleźć dla siebie miejsce także w tradycyjnym domu jednorodzinnym. Wolnostojący piecyk to również jedna z najlepszych opcji na ogrzewanie domku letniskowego.

Na wiele lat

Produkcja w specjalnych formach przestrzennych 3D korzystnie odbija się na wyglądzie kominka oraz na jego jakości – brak szwów i spoin znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia albo pęknięcia piecyka. To jest bardzo ważne, bo podczas pracy piec rozgrzewa się do kilkuset stopni Celsjusza. Ciepło uzyskiwane podczas spalania jest w żeliwnym kominku kumulowane, i to o wiele lepiej niż w przypadku kominków wykonanych z innego metalu. Wnętrze pieców żeliwnych jest bowiem wyłożone cegłą szamotową, materiałem izolacyjnym, który trzyma ciepło jeszcze długo po wygaśnięciu kominka. Mimo różnic temperatur na zewnątrz i w środku nawet regularne korzystanie z pieca żeliwnego nie powoduje odkształceń i deformacji metalu. Dzięki temu urządzeniem można cieszyć się przez wiele lat.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...