Klonowanie uśmiechu, czyli twoje zęby w 3D! Może Ci to zaoferować stomatolog

W każdej dziedzinie naszego życia technologia idzie do przodu. A wszystko po to, aby nie tylko wydłużyć czas bytowania na tym ziemskim padole, ale także byśmy jak najdłużej były piękne i młode. W służbie pięknu działa m.in. stomatologia. Teraz w gabinecie możesz wykonać swój uśmiech w 3D, który w razie potrzeby – szybko będzie można odtworzyć.

Już teraz możemy mieć cyfrową kopię właściwie wszystkiego. Trójwymiarowy zapis nie ominął również  waszego uzębienia i bynajmniej nie mamy na myśli standardowego zdjęcia rentgenowskiego. W wielu gabinetach stomatologicznych spotkacie się z usługą, dzięki której odbijesz twoje zęby w 3D. „Po co to wszystko?” – zapytasz. Dzięki sklonowanemu uśmiechowi, w razie nagłego wypadku, gdy twój ząb niespodziewanie się przemieści, albo, co gorsza – opuści twoją jamę ustną, dentysta błyskawicznie wykona rekonstrukcję. Nowy lub naprawiony ząb będzie identyczny, jak ten, któremu przydarzyły się kłopoty. Do klonowania zachęcani są zwłaszcza sportowcy – z wiadomych względów.

źródło: www.pixabay.com

Klonowanie uśmiechu, czyli twoje zęby w 3D! Może Ci to zaoferować stomatolog

Zęby bywają kruche, a jak w dzisiejszym świecie funkcjonować nie tylko bez  pięknego, ale przede wszystkim bez kompletnego uzębienia? Jedni genetycznie mają słabe zęby, inni narażają je na szwank w wyniku uprawiania sportów, i to niekoniecznie ekstremalnych. Zdarzają się też przypadki losowe. Podsumowując – zawsze i wszędzie możesz ukruszyć lub złamać zęba. A takie zdarzenie ma również swoje nieprzyjemne skutki psychologiczne. Nie wyobrażamy sobie nie tylko wyjść z domu z widocznym ubytkiem, a co dopiero pracować. Spada nasze poczucie własnej wartości, jesteśmy zawstydzone i ograniczamy kontakty z innymi do maksimum – to potwierdzają badania.

 

Jedyny ratunek…

Jedynym ratunkiem, aby powrócić do codzienności jest natychmiastowe wypełnienie pustki. Stomatologom jednak bywa trudno odtworzyć zęba w jego pierwotnym kształcie, co często nie daje naturalnego efektu. Pozostaje odciskanie zębów na formie, co zajmuje wiele czasu. Ta metoda odchodzi jednak do lamusa, bo, jak wyrokują dentyści – w ciągu najbliższych lat zastąpią ją właśnie kopie zębów w 3D. Skorzystamy z niej pod warunkiem, że zdjęcie wykonamy przed wypadkiem. Naprawa zostanie podjęta od razu, bez zbędnego oczekiwania – wystarczy, że stomatolog otworzy plik.

 

Nie tylko przy nagłych wypadkach…

Takie zdjęcie zdecydowanie ułatwi też leczenie krzywego zgryzu oraz innych kłopotów z uzębieniem. Dzięki dokładnemu obrazowi naszych zębów, stomatolog wybierze odpowiedni tok zmian i oceni możliwości, idealnie dopasowując terapię. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (102 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...