Ze smakiem i z pomysłem

Butelki, smoczki, talerzyki, sztućce – sposobów na to, aby codzienny posiłek naszego malucha był kolorowy i atrakcyjny, jest mnóstwo. O czym jednak przede wszystkim należy pamiętać podczas karmienia? Czy faktycznie najważniejsza jest różnobarwna zastawa?

karmienie dziecka

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna – rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze, jest przede wszystkim  bezpieczeństwo i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Co będzie więc pomocne w podawaniu przysmaków w trakcie letnich miesięcy?

Podczas posiłków niezbędnym ekwipunkiem są butelki, smoczki, kubki „niekapki”,  talerzyki i sztućce – ich dobór zależy oczywiście od wieku naszego maluszka. Butelki (szklane lub plastikowe) to rzecz numer jeden, są równie ważne jak smoczki. Najlepiej jest mieć w zapasie parę sztuk tych produktów, aby problemem nie było bieżące mycie czy też zniszczenie rzeczy. Butelki są różne – dla  starszych dzieci odpowiednie będą wyprofilowane, po to, aby mogły samodzielne je trzymać. Smoczki natomiast mogą być silikonowe (bardziej trwałe) lub lateksowe. Tu uwagę należy zwrócić na wielkość dziurki – im dziecko jest starsze, tym dziurka może być większa.

Gdy pociecha jest starsza, do codziennego użycia wchodzą kubki „niekapki” , talerzyki i sztućce. Na rynku jest szeroki wybór tych produktów więc łatwo znaleźć coś ładnego, co spodoba się maluszkowi.

Zestaw „must be” to miseczka albo głęboki talerzyk, z którego maluch może zjeść zupę lub deser. Naczynie powinno mieć gumową podstawkę, aby stabilnie trzymało się stołu. Dobry dodatkiem będzie ulubiona postać z bajki na dnie miski, która będzie towarzyszyć dziecku podczas posiłku. Sztućce – ważne, by miały naturalne kształty. Nie sprawdzają się szerokie łyżki czy nietypowe widelce.

Kubki „niekapki” są przydatne zarówno w domu jak i na spacerze. To dobry sposób, by podać dziecku herbatkę lub odpowiednią wodę dla dzieci, np. „Mama i ja”. Konstrukcja naczynia powoduje, że maluszkowi nie grozi oblanie się czy też dostanie się płynu do nosa.

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze zestawu do posiłków dla pociechy? Produkty muszą być wykonane z materiałów bezpiecznych dla malucha – zwracajmy uwagę czy na opakowaniach znajdują się informacje o tym, z czego są zrobione.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (104 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...