Zdrowy styl życia – od czego zacząć?
Ciągłe postanowienia i brak efektu?
Czy twoje postanowienia brzmią mniej więcej tak: będę trenować w siłowni pięć razy w tygodniu, rzucam słodycze i zaczynam zdrową dietę? Zamiast słodyczy przegryzę marchewkę, zamiast coli wypiję warzony napój botaniczny B-life Botanicals, a zamiast fast foodów zjem samodzielnie gotowane posiłki w pudełkach? Pewnie podobnych prób masz na koncie co najmniej kilka, ale nie udało ci się wytrwać w nowych postanowieniach dłużej niż 3-5 dni?
Wprowadzaj zmiany krok po kroku
Nie od razu Rzym zbudowano. Z klasycznego kanapowca nie zostaniesz fit biegaczem z wtorku na środę! Zmieniaj swoje nawyki rozsądnie, chęć rewolucji o 180 stopni nie u każdego się sprawdzi. Większość ludzi potrzebuje więcej czasu, aby się dostosować. Nie rezygnuj z cukru, soli czy ulubionej kajzerki z dnia na dzień, lecz stopniowo ograniczaj ich spożycie.
Określ swoje główne cele
Teksty typu „chcę zacząć żyć zdrowo” czy „chcę być szczupła” może i brzmią świetnie, ale jedynie w poradnikach motywacyjnych, bo są zbyt ogólnikowe – znaczą tyle co nic. Postaw na konkrety i wyznacz sobie główne cele – np. „w ciągu miesiąca odstawię cukier”, „zacznę pić naturalne soki i napoje B-life Botanicals” czy też „zrzucę na wiosnę ok. 3-5 kg”. Po co to wszystko?
Stwórz plan działania
Znacznie łatwiej opracować sobie wtedy plan działania, czyli odpowiednie menu oraz rozpiskę treningów, a także kontrolować na bieżąco postępy. Prawdopodobnie potrzebujesz czasu, aby wdrożyć zmiany w swoim życiu. Jeśli ci się uda, zaplanuj następne – np. koniec z fast foodami, zastąpienie soli ziołami itd. Zaplanuj nowe zadanie na każdy tydzień lub miesiąc. Powoli przystosujesz się np. regularnego picia wody i rezygnacji z produktów przetworzonych.
Korzystaj z pomocnych narzędzi, czerp z możliwości
W realizacji twoich celów może ci pomóc wiele narzędzi – są aplikacje, które zadbają o twoją dietę, podpowiedzą, ile co ma kalorii itd. Możesz też codziennie sprawdzać, ile robisz kroków – pomogą w tym smartfony, smartwatche albo też opaski dla sportowców. Z nowinek technologicznych warto korzystać, jeśli mogą pomóc w aktywnej rozrywce.
Potrzebujesz ciągłej motywacji? Ćwicz w grupie
Wiele osób szybko zapala się do danego pomysłu i równie szybko z niego rezygnuje, inni poddają się po pierwszych niepowodzeniach, kolejni zawsze znajdą wymówkę – pracę, ból głowy itd. Spadająca motywacja, potocznie zwana leniem, to najczęstsza przyczyna rezygnacji z diety i ćwiczeń. To naturalna reakcja, bo każda zmiana wymaga wyrzeczeń, ale trzeba to przezwyciężyć. Wiadomo jednak, że z kimś będzie raźniej…
Dlatego też warto do wspólnych treningów w klubie namówić kogoś ze znajomych, ewentualnie zapisać się na zajęcia grupowe. Stałe pory zajęć będą pomocne, gdyż wyrobisz sobie nawyk i będziesz w nich regularnie uczestniczyć. Z kolei rewolucji na talerzu dokonaj z całą rodziną albo drugą połową, a będzie wam łatwiej – wspólne gotowanie i wsparcie naprawdę wiele dają!
Jeśli nikogo nie da się namówić, ewentualną inspiracją mogą być także różne grupy na Facebooku. Możecie się umawiać na wspólne ćwiczenia, wymieniać przepisami i praktycznymi wskazówkami, a przede wszystkim dawać i brać motywację do działania.