Zdrowy dom, czyli jak poprawić samopoczucie i podnieść komfort życia
To, czy nasz dom jest zdrowy ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i energii życiowej. Uzyskanie odpowiedniej temperatury, wilgotne powietrze i skuteczne pozbywanie się roztoczy sprzyja naszej koncentracji, gwarantuje zdrowie i przynosi radość. Jak sprawić, by nasze domy były dla nas nie tylko wygodne, ale i zdrowe?
Stwórz dobre warunki do snu
Dobra jakość snu wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i poziom energii. Dodatkowo zmniejsza podatność na infekcje. Najważniejszą rzeczą jaką możemy zrobić, by zagwarantować sobie odpowiednią dawkę dobrego snu jest regularne wietrzenie sypialni. Latem, kiedy jest zbyt gorąco warto pomyśleć o roletach okiennych albo markizach. Zadbaj o to, by temperatura w Twojej sypialni wynosiła około 20 stopni. W przeciwnym wypadku w pomieszczeniu będzie zbyt wilgotno, a w takich warunkach bardzo szybko rozwijają się roztocza kurzu. Nie zapominajmy też o tym, by codziennie wietrzyć pozostałe pomieszczenia.
Ustaw odpowiednią temperaturę
Nieodpowiednio ustawiona temperatura ma zły wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej niska wilgotność powietrza. Niskie temperatury powodują wychłodzenie organizmu i są szczególnie niebezpieczne dla dzieci lub osób starszych. Z kolei wysokie zmniejszają naszą odporność, narażają nas na infekcje bakteryjne, pogarszają koncentrację i powodują nadmierne pocenie się. Optymalne warunki cieplne to 19 stopni dla sypialni, 21 dla pokoju dziennego i 25 dla łazienki.
Zadbaj o optymalną wilgotność powietrza
Zdrowe i odpowiednio nawilżone powietrze to takie, którego poziom wilgotności wynosi od 40 do 60%. Zbyt suche powietrze jest przyczyną infekcji dróg oddechowych czy chorób skóry. Zbyt wilgotne – powoduje powstawanie grzybów i pleśni. Żeby sprawdzić poziom wilgotności w naszym mieszkaniu najprościej jest zaopatrzyć się w tani higrometr ze sklepu internetowego. A żeby zniwelować zbyt dużą lub zbyt małą wilgotność można kupić nawilżacze do powietrza albo skorzystać ze sposobów tradycyjnych jak wietrzenie czy umieszczanie na kaloryferach pojemniczków z wodą.
Odkurzaj i pierz
Staraj się redukować zakurzenie w domu do minimum. Regularnie używaj wilgotnych ściereczek do mebli, równie często odkurzaj wszystkie pomieszczenia, nawet te, z których korzystasz rzadko. Kurz jest wrogiem każdego domu, może powodować albo pogłębiać istniejące już alergie czy choroby dróg oddechowych. Tak samo ważne jak odkurzanie jest regularne pranie. Poza ubraniami, z których korzystamy codziennie, warto od czasu do czasu prać też zasłony, firany i obrusy. A raz na trzy miesiące kołdry, poduszki i materace. Tylko w ten sposób skutecznie zwalczamy populację roztoczy. Pamiętajmy o tym, by unikać suszenia prania w pomieszczeniach, w których przebywamy. Mokre pranie to przecież dodatkowe źródło wilgoci.
Zasadź rośliny
Doniczkowe kwiaty na parapetach w kuchni czy salonie to nie tylko wspaniały element estetyczny. Niektóre rośliny mają niezwykłe właściwości oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń i toksyn. Świetnym pomysłem będzie więc bluszcz albo fikus, które z łatwością pochłaniają benzen, ale też nawilżająca powietrze paprotka czy zielistka chroniąca przed promieniowaniem elektromagnetycznym.