Każda mama musi pamiętać także o sobie!

Polska Mama dba o wszystko – o dom, jedzenie, pranie, zakupy i o zdrowie wszystkich członków rodziny. Niestety bardzo często zapomina przy tym o sobie. Aż ponad 50% Mam deklaruje, że nie ma czasu, aby dbać o siebie. Pora to zmienić, bo zdrowie polskich mam nie jest w najlepszym stanie.

Zobacz także: Bolesne miesiączki? To może być endometrioza

zdrowie polskich mam

Ponad 50% badanych mam zadeklarowało[1], że brak czasu, pośpiech i zapomnienie to najczęstsze przyczyny nieprzestrzegania przez nie dobrych nawyków żywieniowych. Skoro mamy nie mają czasu na dbanie o jakość swojego odżywiania, to z pewnością nie znajdują go również na inne dobre zwyczaje związane z pielęgnacją swojego zdrowia. Co ciekawe, większość z nich bez problemu znajduje czas na zadbanie o zdrowie najbliższych1. A przecież wprowadzenie kilku dobrych nawyków do codziennych czynności pozwoliłoby również mamom cieszyć się zdrowiem, a przez to także lepszym samopoczuciem.

Zdrowie polskich Mam w nie najlepszym stanie!  – Mamo, chodź na spacer, rower lub rolki

Wystarczy pół godziny aktywności fizycznej dziennie, aby ludzki organizm czuł się lepiej. Wbrew pozorom stała, codzienna aktywność fizyczna dodaje energii, a nie ją odbiera. Potwierdzi to każdy kto zdecydował się chociażby na najprostszą jej formę. Najważniejszy jest bowiem sam ruch i jego regularność. Zajęte mamy mogą wybrać półgodzinny, rodzinny spacer, wyjście na rower czy na rolki. Nie ma czasu, bo trzeba pomóc odrabiać lekcje? Podczas spaceru też można rozwiązywać zagadki matematyczne.

Zdrowie polskich Mam w nie najlepszym stanie!  – Śniadanie to podstawa dobrego dnia

Jak zacząć dobrze dzień? Najlepiej od smacznego, rodzinnego i zdrowego śniadania! To jeden z najlepszych nawyków jaki mamy mogą wyrobić w sobie i w swoich najbliższych. Warto pamiętać, że aby śniadanie było smaczne i zdrowe, koniecznie powinno zawierać porcję warzyw i owoców. I niech na drodze do takiego śniadania nie stanie mamom brak czasu. Gdy go brak warto sięgnąć po sprawdzone, zdrowe produkty, których przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Szklanka soku do śniadania to idealne rozwiązanie w takiej sytuacji dla każdego członka rodziny. Wypicie jej to tak jak zjedzenie jednej z pięciu porcji warzyw lub owoców zalecanych przez ekspertów ds. żywienia.

zdrowie polskich mam

Zdrowie polskich Mam w nie najlepszym stanie!  – Mamo dostarcz sobie codziennie porcję witamin

Aby czuć się dobrze, mieć ładną cerę i być pełną energii należy również zadbać o stałe dostarczanie organizmowi substancji niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. I wcale nie musi oznaczać to spędzenia w kuchni połowy dnia. Wystarczy tylko umiejętnie dobierać produkty. Jak to zrobić podpowiada dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywności i Żywienia: „Nieodłącznym składnikiem zbilansowanej diety dzieci i dorosłych muszą być warzywa i owoce. Jednak nie zawsze jest czas na przygotowanie posiłku z ich udziałem. W takich sytuacjach warto sięgnąć po szklankę soku. Jedna z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia może być zastąpiona szklanką soku. Soki to produkty bogate w te same prozdrowotne składniki, co owoce i warzywa. Mają też zbliżoną do warzyw i owoców wartość odżywczą. Szklanka soku dziennie to prosta forma na dostarczenie organizmowi wielu cennych substancji: witamin, składników mineralnych, antyoksydantów oraz innych biologicznie aktywnych składników. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że soki są źródłem witamin, składników mineralnych, innych składników odżywczych i błonnika. Składniki owoców, warzyw i soków mogą być dobrze wykorzystywane przez organizm dzieci i dorosłych. Uzupełnianie braków witamin i  składników mineralnych suplementami diety nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Często lepiej zjeść warzywo, owoc lub wypić szklankę soku”.

Polecamy również: Alergia słoneczna i oparzenia – jak zapobiegać, jak leczyć?

Zdrowie polskich Mam w nie najlepszym stanie!  – Mamo, badaj się! 

Każda mama powinna je robić. To jedna z podstaw dbania o zdrowie. I żadne wytłumaczenie, żaden brak czasu nie może stanąć na przeszkodzie. Najbardziej zajęte mamy powinny zaplanować swoje badania z dużym wyprzedzeniem. Można to zrobić w czasie gdy dzieciaki zaczną wakacje i pojadą na kolonie lub do rodziny. Dobrze skorzystać z takich momentów i przeznaczyć je na zadbanie o siebie. W końcu każda mama powinna to robić z myślą o sobie, ale też z myślą o swoich najbliższych.

Zdrowie polskich Mam w nie najlepszym stanie!  – Mamo, znajdć czas na relaks

W codziennym natłoku spraw i pędzie życia trudno znaleźć czas na relaks. Ale żadna mama nie powinna rezygnować z chwil tylko dla siebie. Te chwile oddechu, kiedy można skoncentrować się na sobie są tak samo ważne jak wszystkie wcześniejsze zalecenia. Jak one powinny wyglądać, to już bardzo indywidualna kwestia. Dla jednych mam będzie to chwila z książką, dla innych długa ciepła kąpiel przy świecach. Inna zdecyduje się na wyjście z przyjaciółkami. Najważniejsze, by stały się rytuałem tylko dla nich.

[1] Badanie KUPS, mamy dzieci w wieku 3-12 lat, N=200, CATI (wykonane w lutym 2015 r. przez Millward Brown)

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (234 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...