Zdrowie jamy ustnej: Częste problemy i jak sobie z nimi radzić
Higiena i profilaktyka jamy ustnej ma wpływ nie tylko na piękny uśmiech, ale przede wszystkim na zdrowie ogólne. Nieleczone zęby mogą być przyczyną infekcji i problemów zdrowotnych, które niosą za sobą trwałe konsekwencje. Poznaj praktyczne porady, jak dbać o zdrowie jamy ustnej i dowiedz się, jak uniknąć problemów z dziąsłami i zębami.
Zdrowe zęby i ich wpływ na zdrowie całego organizmu
Zdrowie jamy ustnej wpływa na samopoczucie i jakość życia – ból, dyskomfort i problemy estetyczne mogą prowadzić do obniżonej samooceny, izolacji społecznej, lęku, a nawet depresji. Zepsute zęby i nieleczona próchnica mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w ujęciu ogólnym: od gorączki, bólu i infekcji dróg oddechowych po wpływ na choroby ogólne i przewlekłe. Próchnica zębów może zwiększać ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Infekcje jamy ustnej natomiast mogą nasilać objawy cukrzycy i zwiększać ryzyko powikłań związanych z tą chorobą. Zdrowe zęby, a zatem regularna higiena jamy ustnej i wizyty u dentysty są niezbędne, by zapobiec tym problemom i wesprzeć cały organizm. [1]
Problemy w obrębie jamy ustnej
Choroby jamy ustnej najczęściej są następstwem niewłaściwej higieny i pielęgnacji jamy ustnej, ale nie tylko. Część z nich może być następstwem przyjmowania niektórych leków, chorób ogólnych i infekcji.
- Ropień zęba – infekcja miazgi zęba prowadząca do powstania ropnego obrzęku u nasady zęba.
- Próchnica – powstaje na skutek działania kwasów wytwarzanych przez bakterie na powierzchni zębów. Prowadzi do uszkodzenia szkliwa i powstawania ubytków.
- Stany zapalne jamy ustnej – odpowiadają za nie najczęściej bakterie, wirusy i grzyby. Obejmują nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej.
- Stany zapalne dziąseł – spowodowane są najczęściej nagromadzeniem płytki nazębnej.
- Zapalenie przyzębia (paradontoza) – jest skutkiem nieleczonego zapalenia dziąseł. Paradontoza może prowadzić do ruchomości, a nawet utraty zębów.
- Suchość w ustach (kserostomia) – zmniejszone wydzielanie śliny prowadzi do trudności w mówieniu, przełykaniu i zwiększa ryzyko próchnicy.
- Nieświeży oddech (halitoza) – może być spowodowany niewłaściwą dietą, niewystarczającą higieną jamy ustnej, chorobami dziąseł lub innymi schorzeniami.
- Nadwrażliwość zębów – może być spowodowana odsłonięciem zębiny wskutek uszkodzenia szkliwa czy ubytków.
Próchnica – przyczyny i jak jej zapobiegać
Przyczyny próchnicy są złożone i wynikają zarówno z czynników genetycznych, jak i środowiskowych. Próchnica występuje u nawet 85% dzieci w wieku przedszkolnym, a jej pierwsze oznaki można zaobserwować już u dzieci między 2. a 3. rokiem życia. Czynniki ryzyka obejmują także:
- zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego,
- choroby związane z zaburzeniami odżywiania,
- nieprawidłową dietę,
- brak odpowiedniej higieny zębów,
- przenoszenie bakterii z jamy ustnej osoby dorosłej na dziecko,
- występowanie próchnicy u rodzica – szczególnie u matki w okresie ciąży. [3]
Wniosek? Właściwa higiena jamy ustnej, zdrowa dieta i regularne kontrole stomatologiczne pomagają zapobiec lub zahamować rozwój próchnicy u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Zasady prawidłowej higieny jamy ustnej
Utrzymanie zdrowia całej jamy ustnej wymaga odpowiedniej profilaktyki. Najważniejsze zasady prawidłowej higieny jamy ustnej obejmują:
- regularne szczotkowanie zębów – minimum dwa razy dziennie, a jeśli to możliwe, po każdym posiłku, jeśli to możliwe;
- stosowanie odpowiednio dobranych preparatów do mycia zębów, takich jak pasta i płyn do płukania jamy ustnej;
- czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – z wykorzystaniem nitki dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych lub irygatora dentystycznego;
- czyszczenie języka za pomocą profesjonalnego czyścika;
- regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym;
- profesjonalną higienizację jamy ustnej;
- zdrowe nawyki żywieniowe – ograniczenie cukrów, napojów gazowanych czy soków owocowych.
Akcesoria i produkty dla zdrowia jamy ustnej
- Szczoteczka do zębów – możesz używać szczoteczek elektrycznych, sonicznych lub manualnych. Najczęściej zaleca się stosowanie szczoteczek z miękkim lub średnim włosiem.
- Pasta do zębów – na rynku jest ich wiele: sięgaj po te, które odpowiadają Twoim potrzebom. Dobrze, aby zawierały fluor lub hydroksyapatyty – te substancje sprzyjają remineralizacji szkliwa.
- Płyn do płukania jamy ustnej – zwróć uwagę na zawartość substancji o właściwościach antybakteryjnych i probiotyków, które wspierają pH jamy ustnej i ograniczają rozwój bakterii.
- Szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, irygator lub nić dentystyczna – te akcesoria pomogą Ci usunąć resztki jedzenia i zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc.
Pamiętaj, że w razie wątpliwości, jaką szczoteczkę wybrać lub jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej w domu, zawsze możesz skorzystać z porad specjalistów. Umów się na wizytę i poproś o doradztwo w wyborze odpowiednich produktów. W gabinecie dentystycznym dowiesz się również, jaka technika mycia zębów jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
Artykuł powstał przy współpracy z Bausch + Lomb
Bibliografia
[1] Jak zepsute zęby wpływają na nasze zdrowie?, Orzeł Dental Care: https://orzelstomatologia.pl/jak-zepsute-zeby-wplywaja-na-nasze-zdrowie/ [dostęp online 21.05.2024]
[2] Najczęściej występujące choroby zębów i jamy ustnej, Estedentica: https://estedentica.pl/choroby-zebow-i-jamy-ustnej/ [dostęp online 21.05.2024]
[3] Wójcicka A., Zelwska M., Czerech E., Jabłoński R., Grabowska S., Maciorkowska E., Próchnica wieku rozwojowego chorobą cywilizacyjną, PRZEGL EPIDEMIOL 2012; 66: 705 – 711: https://www.researchgate.net/profile/Robert-Jablonski/publication/236040701_Dental_caries_of_the_developmental_age_as_a_civilization_disease/links/59bfbb5c458515e9cfd52697/Dental-caries-of-the-developmental-age-as-a-civilization-disease.pdf [dostęp online 21.05.2024]
Artykuł sponsorowany.