Zdrowe ziarna do jedzenia, które uchronią Cię przed nowotworem i przedłużą młodość
Zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Regulują poziom cholesterolu we krwi i poprawiają pracę jelit. W wielu przypadkach hamują procesy starzenia. Warto uwzględnić je w swoim menu, bowiem spożywane regularnie mogą nas uchronić od wizyty w szpitalu.
Są małe i niepozorne, lecz mają w sobie ogromny potencjał. Od tysiącleci cenione są za walory odżywcze i nazywane pokarmem życia. Niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu ziarna są nieocenionym źródłem witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Obowiązuje tylko jedna zasada – zdrowe ziarna do jedzenia spożywamy tylko i wyłącznie na surowo. Pod wpływem ciepła produkują substancje toksyczne, a witaminy i minerały w nich zawarte ulegają zniszczeniu. Poznaj najzdrowsze nasiona, które mogą zapewnić zdecydowanie więcej składników odżywczych niż tabletki z suplementami!
Zdrowe ziarna do jedzenia, które uchronią Cię przed nowotworem i przedłużą młodość
Winogrona
Zielone czy różowe, zawierają maleńkie pestki, które większość z nas wypluwa. A niesłusznie! Bowiem w tym niewielkich ziarenkach tkwi ogromna moc – zawierają one silne ziołowe przeciwutleniacze. Są to substancje, które mogą zapobiegać chorobom układu krążenia, a także neutralizują negatywne i agresywne działania środowiska oraz (co ucieszy panie) hamują procesy starzenia. Według badań naukowców opartych na testach na myszach laboratoryjnych regularne stosowanie wyciągu z pestek pozwala zmniejszyć ryzyko raka. A to wszystko dzięki obecności polifenoli.
Kminek
Nasiona kminku (nie mylić z kminem rzymskim!) mają wyraźnie orzechowy smak i kwaśny zapach. Ich obecność w naszej codziennej diecie wzmacnia jelita, poprawiając znacznie trawienie i apetyt. Polecany kobietom w ciąży, pomaga zwalczyć nudności. Oprócz tego leczy czerwonkę i egzemę. Ponadto wśród leczniczych właściwości kminku należy wymienić jeszcze działanie przeciwbólowe, uspokajające, a także wykrztuśne i moczopędne.
Sezam
Sezam jest źródłem wielu witamin, minerałów i innych składników odżywczych. Zawierają także silny przeciwutleniacz zwany sezamina bardzo przydatny w profilaktyce wielu chorób, między innym raka. Obniża także poziom cholesterolu we krwi. Warto zatem od czasu do czasu dodać jego nasiona do lekkiej sałatki z warzywami.
Migdały
Migdały to sprawdzony sposób na mdłości i zgagę w ciąży. Zapobiegają napadom głodu, a poza tym łagodzą stres i koją nerwy. Ich obecność w naszym codziennym jadłospisie obniży poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiegając tym samym miażdżycy i cukrzycy.
Nasiona dyni
Z dyni chętnie sporządzamy rozgrzewającą zupę krem lub zdobimy parapety na jesień czy z okazji święta Halloween. Jednakże pestki dyni również są jadalne, a do tego jeszcze zdrowe. Zawierają one tiaminę, ryboflawinę, folian, witaminę B6, kwas pantotenowy oraz nikotynamid. Dzięki obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i witaminy E zadbamy odpowiednio o kondycję naszej skóry, paznokci i włosów. Dodatkowo obecność aminokwasu kaburbitiny nasiona dyni pomagają zwalczyć pasożyty.
Granat
Owoc granatu polecany jest osobom z niedokrwistością oraz diabetykom. Bogate w polifenole zmniejszają ryzyko nowotworu i niewydolności serca. Oprócz tego mają zdolność łagodzenia stanów zapalnych. Dlaczego jeszcze warto zajadać się granatem? Otóż dlatego że zapobiega procesom starzenia się, reguluje problemy z trawieniem, regeneruje skórę z trądzikiem, a także łagodzi objawy menopauzy.
Nasiona konopi
Ziarna konopi zawierają dwadzieścia aminokwasów z czego dziewięć niezastąpionych niczym innym, czyli tych, które nie są wytwarzane przez ludzkie ciało. Oprócz tego są źródłem prostych białek, które zwiększają odporność. Do tego poprawiają nastrój, a także podnoszą poziom energii – wszystko to za sprawą wysokiej zawartości magnezu. Nasiona konopi można dodawać do różnego rodzaju dań (na przykład do płatków owsianych).
Nasiona lnu
Siemię lniane to malutkie nasiona lnu, które cechuje wysoka zawartość manganu, magnezu i błonnika. Ich obecność sprawia, że poprawia się trawienie, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo zda egzamin w kuchni u kobiet, które przekroczyły 35. rok życia, minimalizuje bowiem ryzyko raka piersi oraz łagodzi nieprzyjemne objawy menopauzy.
Nasiona chia
Zaliczane do grona superfoods mają pięć razy więcej wapnia i dwa razy więcej potasu niż banany. Dodane do gotowych posiłków czy zmieszane z sokiem, jogurtem bądź mlekiem zmniejszą wagę, a zwiększą energię. Nasiona chia stanowią ochronę przed takimi chorobami jak cukrzyca i niewydolność serca, mogą także zmniejszyć ból stawów.
Nasiona amarantusa
Amarantus zawiera 5-krotnie więcej żelaza niż szpinak lub pszenica. Jest niezwykle cennym źródłem białka – lepiej przyswajalnego niż z mleka czy soi, a przy tym nie zawierającego glutenu. Obecność błonnika korzystnie wpływa na pracę jelit, zaś zawartość magnezu łagodzi stres i koi nerwy. Bogactwem amarantusa są jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają ryzyko chorób serca i układu nerwowego. Lekarze i dietetycy zalecają go dzieciom, rekonwalescentom, sportowcom i matkom karmiącym.
Czy znałaś wcześniej potęgę niewielkich nasionek?