Zdrowe serce – jak o nie dbać – radzi dr n. med. M. Kopacz

Ludzkie serce kurczy się 100 tys. razy dziennie,  przepompowując w ciągu dnia 7 tys. litrów krwi. Na jego temat możemy znaleźć całe mnóstwo ciekawostek. Pomimo tego, że wszyscy wiemy jak ważnym jest narządem, niekoniecznie o nie dbamy. Statystyki są zatrważające. U kobiet ryzyko choroby wieńcowej związanej z otyłością to aż 64%, a w ciągu roku po zawale umiera aż 42% kobiet. Co robić, by mieć zdrowe serce? radzi dr n. med. Mieczysław Kopacz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Medicover.

młoda kobieta u lekarza

fot. Eyeem, freepik

Nierzadko efektem stresu, niezdrowym odżywianiem, paleniem papierosów dotykają nas dolegliwości związane z układem krążenia, takie jak miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze. Wielu z nich można by zapobiec lub wykrywając we wczesnym stadium – skutecznie leczyć. By było to możliwe, musimy jednak pamiętać o pewnych zasadach.

Zdrowe serce – Kilka przykazań

 Wbrew pozorom przyczyn chorób serca najczęściej nie należy szukać w genach, bo tylko kilka procent z nich jest spowodowanych dziedzicznymi obciążeniami. Za większość zachorowań jesteśmy odpowiedzialni my sami i nasz styl życia – podkreśla dr n. med. Mieczysław Kopacz, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Szpitala Medicover. Kondycji serca nie służy nie tylko stres, ale także niewłaściwa dieta, z którą często wiąże się nieprawidłowa masa ciała. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, przy której tłuszcz odkłada się w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Jeśli więc chcemy zadbać o nasze serce, pamiętajmy o tym, by unikać tego, co mogłoby do otyłości doprowadzić, a więc zadbajmy przed wszystkich o to, by w naszym jadłospisie było jak najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych oraz tłuszczów trans, których źródłem są między innymi fast foody i tłuste dania. Zrezygnujmy też z nadmiaru soli i nie nadużywajmy alkoholu. Nasza dieta powinna być natomiast bogata w produkty pełnoziarniste, warzywa, chude mięso i nabiał oraz zdrowe tłuszcze nienasycone, w szczególności te zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdziemy je na przykład w rybach i oliwie z oliwek).

By uniknąć „oponki” na brzuchu, pamiętajmy również o aktywności fizycznej. – Regularny ruch pozwoli utrzymać wagę w ryzach i zredukować stres oraz obniżyć poziom cholesterolu czy glukozy we krwi. Usprawni także pracę serca i zadba o odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych, poprawi też przepływ krwi w naczyniach i obniży ciśnienie – wymienia dr n. med. Mieczysław Kopacz ze Szpitala Medicover.

Dla serca szczególnie niebezpieczne jest także palenie papierosów. – Substancje zawarte w wyrobach tytoniowych sprzyjają zwężeniu naczyń krwionośnych, można więc powiedzieć, że każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a stąd już prosta droga do zawału serca. Nikotyna podnosi również tętno i ciśnienie krwi, a tlenek węgla łącząc się z hemoglobiną upośledza transport tlenu do tkanek – mówi dr n. med. Mieczysław Kopacz. Szkodliwe dla zdrowia jest samo wdychanie dymu tytoniowego, dlatego także bierni palacze powinni mieć się na baczności.

Weź serce pod lupę

 Chcąc uchronić się przed chorobami układu krążenia nie możemy zapominać również o profilaktycznych badaniach krwi, kontrolowaniu ciśnienia i poziomu cholesterolu. Co jakiś czas warto także poddać się kompleksowej diagnostyce. Dziś brak czasu nie jest już wymówką, bo można ją przeprowadzić w ramach tak zwanego screeningu serca w jednym miejscu i nawet w przeciągu kilku godzin, więc nie musimy się obawiać konieczności wyłączenia się na dłużej z życia rodzinnego czy zawodowego. – Na screening serca składa się szereg specjalistycznych badań laboratoryjnych, obrazowych i obciążeniowych. Dwie ostatnie grupy obejmują: elektrokardiogram, badanie echokardiograficzne, badanie radiologiczne klatki piersiowej, 24-godzinne rejestracje elektrokardiograficzne i ciśnienia, badanie wysiłkowe i – przy istniejących wskazaniach – badanie tomograficzne naczyń wieńcowych, czyli tak zwaną wirtualną nieinwazyjną koronografię – wymienia dr n. med. Mieczysław Kopacz ze Szpitala Medicover. Ich przeprowadzenie pozwala lekarzowi uzyskać szczegółowe informacje o układzie sercowo-naczyniowym pacjenta. – Możemy ocenić ewentualne nieprawidłowości w budowie, zaburzenia w pracy i wydolności serca. Monitorujemy również nieprawidłowe wartości ciśnienia ­– dodaje dr n. med. Mieczysław Kopacz. Specjalista uzbrojony w taką wiedzę może ocenić ewentualne zagrożenia, a w razie konieczności zdecydować o podjęciu kolejnych kroków.

Profilaktyka chorób serca nie jest zadaniem uciążliwym czy czasochłonnym, a może nas uchronić przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego warto pamiętać o zdrowym stylu życia i regularnych badaniach. W ten sposób możemy zapobiec chorobom lub wykryć je we wczesnym stadium i poddać się skutecznemu leczeniu.

Nasze serce jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Zdrowszy tryb życia i regularne badania profilaktyczne, mogą nam pomóc w zachowaniu do w jak najlepszej kondycji na długie lata.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  10 stycznia 2015 12:04

    Serce to nasz najważniejszy organ, więc o co mamy bardziej dbać niż o serce?

    Odpowiedz
  2. martucha180  10 stycznia 2015 14:52

    O serce trzeba szczególnie dbac, zwłaszcza gdy w najbliższej rodzinie ma się sercowców.

    Odpowiedz
  3. bbo  10 stycznia 2015 17:07

    Ja mam zdrowe serce… chyba.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany