Zdrowe przepisy dla dzieci – propozycje pierwszych posiłków w diecie dziecka

Jak rozszerzać dietę niemowlęcia? Produkty, które otrzymuje malec, powinny być dla niego bezpieczne, bogate w składniki odżywcze ważne dla prawidłowego rozwoju. Pierw-sze posiłki dla niemowlęcia muszą być także łatwe do skonsumowania, dlatego najlepsze będą przeciery, zmiksowane zupki albo puree. Oto kilka inspiracji.

Zdrowe przepisy dla dzieci

 

Kiedy rozszerzać dietę niemowlęcia?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia dziecka. Jednocześnie zgodnie z zaleceniami, pierwsze próby rozszerzanie diety i podawania do spróbowania innych produktów niż tylko mleko należy rozpocząć w dowolnym momencie pomiędzy 17. a 26. tygodniem życia dziecka.(1) Wiele zależy od tego, czy maluch jest już na to gotowy, czy potrafi utrzymać się w pozycji półsiedzącej, czy kontroluje ruchy głowy i szyi, czy nie wysuwa z buzi automatycznie wszelkich ciał obcych (odruch wypychania). Kolejnym sygnałem, że można podawać dziecku coś więcej niż mleko, jest jego zainteresowanie posiłkami, na przykład uważne przyglądanie się rodzicom podczas jedzenia.(1,2) Jeśli niemowlę wygląda na gotowe na nowe smaki, czas urozmaicić jego jadłospis.

Co po kolei wprowadzać do diety niemowlęcia?

Rozszerzanie diety należy zacząć wprowadzaniem pojedynczych produktów. Pozwoli to dziecku na zaakceptowanie nowego smaku. Zaczynać należy od warzyw, następnie owoców. W 6. miesiącu życia w jadłospisie dziecka powinno znajdować się mleko jako 4 posiłki i jeden posiłek uzupełniającego dziennie. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia dzieci od 7 miesiąca dziecko powinno jeść 2 posiłki uzupełniające każdego dnia i 3 posiłki w postaci mleka.(1) Podstawą jego jadłospisu wciąż jest mleko. Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, w drugim roku życia powinno otrzymywać mieszankę dostosowaną do wieku, czyli mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 3 . Ważną zasadą podczas wprowadzania nowych pokarmów jest unikanie podawania maluchowi po kilka różnych produktów. Posiłek powinien być prosty i z początku przez 2-3 dni należy podawać ten sam pokarm, a dopiero później kolejny, gdyż jeśli dziecko ma alergię, wówczas łatwo będzie stwierdzić, który produkt ją powoduje. Oczywiście w przyszłości należy go wyeliminować.(3)

 

Przykładami pierwszych posiłków są:

  • kleik zbożowy,
  • kaszka dla dzieci,
  • rozgnieciony lub zmiksowany owoc, np. banan, gruszka, jabłko,
  • ugotowane i rozgniecione warzywo, np. marchew (idealnie będzie ugotować je na parze),
  • przecier owocowy (maksymalnie 150 g na dobę lub nieklarowany sok owocowy),
  • zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z dodatkiem gotowanego mięsa kurczaka albo indyka– co drugi dzień do zupki można dodać połowę żółtka. (1,3)

 

Jeśli chcesz przygotować maluszkowi zdrową zupę, ale nie wiesz, jakie warzywa dla niemowlęcia będą najlepsze, zacznij od marchewek, ziemniaków, pietruszki.(2) W zupach nie powinny znajdować się duże kawałki warzyw ani mięsa – wszystko musi być mocno rozdrobnione, a w początkowym etapie najlepiej zblendowane.

 

Czego nie podawać dziecku?

Ze względu na ryzyko zadławienia, małym dzieciom nie powinno się podawać całych orzechów, nasion, popcornu, dużych kawałków mięsa, twardych, surowych owoców lub warzyw (w kawałkach), np. jabłek, marchewek, a także całych winogron, pomidorków koktajlowych (można natomiast pokroić je na ćwiartki). Maluch nie powinien także jadać słodyczy, słodkich napoi, słonych przekąsek typu chipsy czy fast foodów .(3) Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojej pociechy zawsze powinno być priorytetem.

 

Piśmiennictwo:

  1. Dziechciarz P. i wsp. Schemat żywienia niemowląt w 1. roku życia. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52544,schemat-zywienia-niemowlat-w-1-roku-zycia Data dostępu: 7.03.2020.
  2. Do’s and Don’ts for Baby’s First Foods.https://www.eatright.org/food/nutrition/eating-as-a-family/dos-and-donts-for-babys-first-foods Data dostępu: 7.03.2020.
  3. Capetta K. Dig in! a Guide to Starting Solids. https://www.thebump.com/a/baby-solid-food-guide Data dostępu: 7.03.2020.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (76 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...