Zdrowe powietrze w domu alergika i astmatyka

Nawracający wodnisty katar, częste infekcje górnych dróg oddechowych czy suchy kaszel – to częste objawy towarzyszące alergii wziewnej. Są one dokuczliwe i często nawracają, alergicy skazani są na kontakt z alergenami cały rok. W zimie pojawia się problem smogu, w okresie pylenia roślin unoszące się pyłki, a w domu kurz i roztocza.W dni smogowe i pylenia roślin można ograniczyć spacery na świeżym powietrzu, jednak co zrobić, kiedy przebywanie w domu wzmaga objawy alergii? Jak zadbać o zdrowe powietrze w mieszkaniu?

Zanieczyszczenie powietrza a alergia

Od kilku lat Polacy zaczęli dostrzegać problem zanieczyszczonego powietrza. Polskie miasta i mniejsze miejscowości toną w smogu, co odbija się tragicznie na zdrowiu mieszkańców. Szacuje się, że w mieszkaniach znajduje się jedynie 10% mniej zanieczyszczeń niż na zewnątrz. Problem dotyka każdego, jednak na alergików i astmatyków takie powietrze wpływa jeszcze bardziej drażniąco, toksycznie i alergizująco. Rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza dla astmatyka, który zmniejsza skutki zanieczyszczonego powietrza. Substancje zawarte w pyle dostają się przede wszystkim do śluzówki, podrażniają ją i powodują kaszel. Dalej jest jeszcze gorzej, ponieważ kontakt z tymi substancjami powoduje uszkodzenie układu obronnego, co skutkuje nawracającą infekcją.

Alergeny w powietrzu

Wyróżnia się dwa typy alergenów wziewnych: wewnątrzdomowe (występują w domu cały rok – roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów, sierści zwierząt) i zewnątrzdomowe (pyłki roślin i chwastów). W domu przeważają roztocza, czyli pajęczaki o wielkości od kilkuset mikrometrów do 1 minimetra, które mieszkają w dywanach, wykładzinach, zasłonach, materacach, poduszkach, prześcieradłach i miękkich obiciach mebli.

Zarodniki grzybów są niewielkich rozmiarów – od 3 do 10 mikrometrów. Należą do alergenów całorocznych, choć jest ich najwięcej w okresie letnio-jesiennym. W domu rozwijają się w pomieszczeniach zamkniętych z dużą wilgotnością, z ograniczonym dostępem do światła i słabą wentylacją. Najczęściej znajdują się w słabo dostępnych zakamarkach w kuchni, łazienki.

Alergeny zwierząt to najczęściej sierść, choć wbrew utartym opiniom sierść nie jest alergenem samym w sobie, tylko uczula to co się na nich znajduje. Najczęściej to białka alergenowe pochodzące z gruczołów łojowych, śliny czy moczu zwierząt.

Pyłki roślin zaliczają się do alergenów wziewnych zewnątrzdomowych. Pyłki przenoszone przez wiatr, mają zdolność przemieszczać się nawet do 200 km od miejsca pylenia. Z tego powodu na kontakt z nimi narażeni są osoby przebywające daleko od miejsca pylenia. Do najczęściej uczulających należą pyłki traw, chwastów i drzew.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika i astmatyka?

Oczyszczacz powietrza jest bardzo prostym urządzeniem, ponieważ posiada obudowę, wiatrak, zestaw filtrów i często panel sterujący. Dzięki wentylatorowi umieszczonemu w środku urządzenia, wciągane jest powietrze, które przechodzi przez zestaw filtrów, zostaje oczyszczone i wypuszczone na zewnątrz.Oczyszczacze wykorzystujące filtry HEPA do oczyszczania są skuteczniejsze niż te urządzenia z filtrami wodnymi. Niestety w tym drugim przypadku ważna jest wysoka higiena sprzętu, aby nie rozwijały się bakterie i wirusy. Ponadto filtry wodne wykazują się mniejszą skutecznością w usuwaniu alergenów z powietrza.

Ta prostota jest na tyle skuteczna, że specjaliści polecają oczyszczacze powietrza dla alergika przez cały rok. W okresie zimowym, kiedy za oknami panuje smog oraz w okresie wiosenno-letnim w momencie pylenia roślin. Wtedy w powietrzu unoszą się pyły, których w pogodne dni jest znacznie więcej niż w dni deszczowe, dlatego decydując się na aktywność fizyczną na zewnątrz warto wybierać porę np. po deszczu.

Podczas wyboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza dla alergika i astmatyka, nie ma znaczenia jakiej klasy jest filtr HEPA. Oczywiście są niskiej klasy filtry (np. E10) o miejscowej skuteczności 85%, jednak tych jest mało na polskim rynku. Wybierając oczyszczacz należy kierować się sugerowaną powierzchnią oczyszczania, ponieważ zbyt mały model z małą wydajnością będzie nieskuteczny.

Dzieci – wyjątkowo wrażliwa grupa

Dzieci są szczególną grupą narażoną na alergeny w powietrzu. Są bardziej wrażliwe na ich działanie niż dorośli. Wykazują większą wrażliwość na np. zarodniki grzybów. Wystarczy 100 gram roztoczy na 1 gram kurzu, aby wywołać reakcje alergiczne u dzieci. Zaś 500 gramów na 1 gram pięciokrotnie podnosi ryzyko wystąpienia astmy w późniejszych latach.

Najmłodsi często oddychają ustami, zamiast nosem, co sprawia, że do ich układu oddechowego dostaje się więcej zanieczyszczeń, nie są one filtrowane w nosie. Z drugiej strony ta filtracja może być zaburzona, np. w momencie niedostatecznej wilgotności powietrza. Wtedy wysycha śluzówka wewnątrz nosa i powietrze, które dostaje się do środka nie jest dostatecznie oczyszczane.

Leczenie alergii u dzieci i dorosłych powinno się odbywać kompleksowo. Błędem jest leczenie alergii tylko objawowo co oznacza, że usuwa się tylko objawy, a nie źródła choroby samej w sobie. Nieleczona alergia sprzyja rozwojowi kolejnych chorób i powikłań- infekcje osłabiają działanie układu odpornościowego. U dzieci nieleczona alergia w późniejszym wieku zwiększa ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kamil  25 marca 2019 09:02

  Czytałem o tych Klartach i faktycznie są bardzo skuteczne w odsiewaniu alergenów w powietrzu. Zamówiłem. Dam znać, jak to działa w praktyce.

  Odpowiedz
 2. Marcin  26 marca 2019 12:03

  Oczyszczacz to super sprawa, sam korzystam już ponad rok i jestem bardzo zadowolony.
  Mogę polecić jako alergik, w okresie pylenia daje odpocząć chociaż w mieszkaniu.
  Ja kupowałem swojego sharpa w loveair, fachowa obsługa i duży wybór.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany