Zdrowa zabawa na świeżym powietrzu

Zbliża się wiosna i lato, czyli czas, w którym spora część dzieci chętnie korzysta z placów zabaw. Kompleksowy plac zabaw zapewni nie tylko rozrywkę dzieciom w różnym wieku, ale będzie przede wszystkim bezpieczny i zaplanowany z głową.

Zdrowa zabawa na świeżym powietrzu

 

Na rynku można znaleźć szereg gotowych rozwiązań, które świetnie się sprawdzą jako rodzinne ogródkowe place zabaw. W przypadku placów zabaw, które mają być przeznaczone dla większej ilości maluchów – na przykład miejski plac zabaw dla dzieci lub ten usytuowany przy przedszkolu czy klubie malucha, warto zasięgnąć porady fachowca w sprawie jego zaplanowania, ale samodzielne stworzenie go nie jest niemożliwe.
W przypadku samodzielnego tworzenia tego miejsca dziecięcej rozrywki warto pamiętać o paru aspektach.

Masa solna – 6 prostych i sprawdzonych przepisów oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Masa solna – 6 prostych i sprawdzonych przepisów oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu, Ta masa plastyczna wykonana z naturalnych składników jest także bezpieczną zabawą dla alergików. Dla dorosłych zaś bywa sposobem na stworzenie niepowtarzalnych solnych wyrobów. Ozdoby z masy solnej są doskonałą świąteczną dekoracją lub prezentem. Poniżej przedstawiamy 6 różnych przepisów na masę solną: podstawowy, a także przepis na masę utwardzoną, kolorową, z olejem lub mąką ziemniaczaną. Znajdziecie tutaj także pomysły na wykorzystanie ciasta solnego jako ozdoby, figurki oraz jako zabawa dla dzieci.

Bezpieczna nawierzchnia

W przypadku małych, domowych placów zabaw formę nawierzchni pełni zazwyczaj trawnik, które ma dobre właściwości amortyzujące, jednak, jak wiadomo, bardzo łatwo o uszkodzenie darni i w miejscach najczęściej deptanych przez maluchy wkrótce możemy doczekać się błota. Coraz więcej inwestorów odchodzi od żwirowej lub brukowanej nawierzchni placów zabaw, w jej miejsce stosując specjalną bezpieczną gumę. Wielu producentów oferuje atestowane nawierzchnie gumowe na zewnętrzne place zabaw, które są antypoślizgowe a do tego skutecznie amortyzują siłę ewentualnych upadków, co zdecydowanie wpływa na zmniejszenie kontuzyjności użytkowania placu zabaw przez najmłodszych. Można wybierać spośród płytek w różnych kształtach, lub zamówić nawierzchnię gotową pod żądany metraż. Jest to alternatywa nie tylko bezpieczniejsza od bruku czy żwiru, ale zdecydowanie wpływa korzystnie na wygląd, ponieważ gumowe nawierzchnie można zabarwić na dowolny kolor tak aby podnosił estetykę placu zabaw.

Gumowa nawierzchnia jest wysoce odporna na działanie czynników zewnętrznych ale nie traci swoich właściwości w żadną pogodę, dzięki czemu jest bezpieczna bez względu na porę roku czy panującą aurę.

Dobór akcesoriów

W zależności od przewidywanej wielkości i obłożenia placu zabaw można albo skorzystać z gotowych mini zestawów, albo zamówić oddzielne sprzęty. W przypadku gotowych zestawów do ogrodów, zwykle mamy do czynienia z kompletem hustawka-zjeżdżalnia-małpi gaj. W zależności od potrzeb może on być mniej lub bardziej rozbudowany. Należy jednak pamiętać, by przy wyborze podobnych zestawów nie korzystać raczej z tanich, marketowych wersji,  które zwykle nie posiadają atestów bezpieczeństwa. W przypadku małych, przydomowych placów zabaw, przy budowie których często liczy się cena, warto zwrócić uwagę na producentów drewnianych elementów i zabawek zewnętrznych, które mają większą wytrzymałość i odporność na zewnętrzne warunki.
W przypadku inwestycji w większe place zabaw warto zwrócić się do profesjonalistów, konstruujących urządzenia z najwyższej jakości materiałów i opatrzone odpowiednim atestem. Warto pamiętać o tym, że dzieci są kreatywne i potrafią wpaść na pomysły, które mało komu przyszłyby do głowy. Firmy zajmujące się budową urządzeń na plac zabaw dla dzieci o większości tych pomysłów wiedzą, dlatego potrafią im skutecznie zapobiec lub zminimalizować ich skutki. Obecnie na rynku mamy kilku cenionych polskich producentów, którzy produkują również urządzenia przystosowane dla wózków inwalidzkich, dzięki czemu z placu zabaw będą mogły korzystać również dzieci, które wcześniej nie miały takiej możliwości.

Rynek urządzeń na place zabaw jest dość bogaty. Zróżnicowanie cenowe konkretnych zestawów sprawia, że nawet mały ogród może zamienić się w małpi gaj. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by były to dobrze ulokowane środki i plac zabaw był przede wszystkim bezpieczny!

Szukasz miejsca do zabawy z dzieckiem? Zapraszamy także do strefy dziecka w Hulakula! Rozrywka na najwyższym poziomie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (62 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Neon  2 kwietnia 2020 13:45

  Na razie jeszcze trochę za wcześnie, żeby myśleć o zabawie na świeżym powietrzu 😛 może jak sytuacja się trochę ustabilizuje

  Odpowiedz
 2. lucy  26 czerwca 2020 09:10

  Mamy duży ogród w którym stoi trampolina, basen, piaskownica więc nie musimy chodzić nawet na place zabaw

  Odpowiedz
 3. Edyta  27 czerwca 2020 13:12

  Bałabym się posłać dziecko na plac zabaw w obecnej sytuacji, ale staram się organizować mu czas w domu. Kupiłam zestaw gier Sport&Fun Alexandra, te planszówki zachęcają do aktywności fizycznej i bawimy się razem na podwórku, gdy pogoda dopisuje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany