Zdrowa zabawa na świeżym powietrzu
Zbliża się wiosna i lato, czyli czas, w którym spora część dzieci chętnie korzysta z placów zabaw. Kompleksowy plac zabaw zapewni nie tylko rozrywkę dzieciom w różnym wieku, ale będzie przede wszystkim bezpieczny i zaplanowany z głową.
Na rynku można znaleźć szereg gotowych rozwiązań, które świetnie się sprawdzą jako rodzinne ogródkowe place zabaw. W przypadku placów zabaw, które mają być przeznaczone dla większej ilości maluchów – na przykład miejski plac zabaw dla dzieci lub ten usytuowany przy przedszkolu czy klubie malucha, warto zasięgnąć porady fachowca w sprawie jego zaplanowania, ale samodzielne stworzenie go nie jest niemożliwe.
W przypadku samodzielnego tworzenia tego miejsca dziecięcej rozrywki warto pamiętać o paru aspektach.
Bezpieczna nawierzchnia
W przypadku małych, domowych placów zabaw formę nawierzchni pełni zazwyczaj trawnik, które ma dobre właściwości amortyzujące, jednak, jak wiadomo, bardzo łatwo o uszkodzenie darni i w miejscach najczęściej deptanych przez maluchy wkrótce możemy doczekać się błota. Coraz więcej inwestorów odchodzi od żwirowej lub brukowanej nawierzchni placów zabaw, w jej miejsce stosując specjalną bezpieczną gumę. Wielu producentów oferuje atestowane nawierzchnie gumowe na zewnętrzne place zabaw, które są antypoślizgowe a do tego skutecznie amortyzują siłę ewentualnych upadków, co zdecydowanie wpływa na zmniejszenie kontuzyjności użytkowania placu zabaw przez najmłodszych. Można wybierać spośród płytek w różnych kształtach, lub zamówić nawierzchnię gotową pod żądany metraż. Jest to alternatywa nie tylko bezpieczniejsza od bruku czy żwiru, ale zdecydowanie wpływa korzystnie na wygląd, ponieważ gumowe nawierzchnie można zabarwić na dowolny kolor tak aby podnosił estetykę placu zabaw.
Gumowa nawierzchnia jest wysoce odporna na działanie czynników zewnętrznych ale nie traci swoich właściwości w żadną pogodę, dzięki czemu jest bezpieczna bez względu na porę roku czy panującą aurę.
Dobór akcesoriów
W zależności od przewidywanej wielkości i obłożenia placu zabaw można albo skorzystać z gotowych mini zestawów, albo zamówić oddzielne sprzęty. W przypadku gotowych zestawów do ogrodów, zwykle mamy do czynienia z kompletem hustawka-zjeżdżalnia-małpi gaj. W zależności od potrzeb może on być mniej lub bardziej rozbudowany. Należy jednak pamiętać, by przy wyborze podobnych zestawów nie korzystać raczej z tanich, marketowych wersji, które zwykle nie posiadają atestów bezpieczeństwa. W przypadku małych, przydomowych placów zabaw, przy budowie których często liczy się cena, warto zwrócić uwagę na producentów drewnianych elementów i zabawek zewnętrznych, które mają większą wytrzymałość i odporność na zewnętrzne warunki.
W przypadku inwestycji w większe place zabaw warto zwrócić się do profesjonalistów, konstruujących urządzenia z najwyższej jakości materiałów i opatrzone odpowiednim atestem. Warto pamiętać o tym, że dzieci są kreatywne i potrafią wpaść na pomysły, które mało komu przyszłyby do głowy. Firmy zajmujące się budową urządzeń na plac zabaw dla dzieci o większości tych pomysłów wiedzą, dlatego potrafią im skutecznie zapobiec lub zminimalizować ich skutki. Obecnie na rynku mamy kilku cenionych polskich producentów, którzy produkują również urządzenia przystosowane dla wózków inwalidzkich, dzięki czemu z placu zabaw będą mogły korzystać również dzieci, które wcześniej nie miały takiej możliwości.
Rynek urządzeń na place zabaw jest dość bogaty. Zróżnicowanie cenowe konkretnych zestawów sprawia, że nawet mały ogród może zamienić się w małpi gaj. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by były to dobrze ulokowane środki i plac zabaw był przede wszystkim bezpieczny!