Zdrada emocjonalna – jak ją rozpoznać?

Zdrada emocjonalna niejednokrotnie jest trudniejsza do wytropienia niż fizyczna i potrafi wyrządzić jeszcze większe szkody. Oto najważniejsze symptomy, które pomogą Ci odróżnić zdradę emocjonalną od zwykłej koleżeńskiej relacji.

Większość z nas uważa, że zdrada oznacza seks z kimś innym, niż stały partner, a dopóki do niego nie doszło, zdrady nie ma. A przynajmniej tak lubimy się tłumaczyć przed sobą i przed swoimi partnerami. Sprawa nie jest jednak aż taka prosta. Zdrada emocjonalna potrafi wyrządzić w związku więcej szkód, niż jednorazowa zdrada fizyczna. Jak rozpoznać, gdzie kończy się niewinna przyjaźń, a zaczyna zdrada emocjonalna?

Zdrada emocjonalna

źródło: pexels.com

Psychologowie opisują miłość jako połączenie namiętności, intymności i zaangażowania. Zdrada emocjonalna to sytuacja, w której zaczynamy dzielić intymność z kimś innym, niż nasz partner. Taka relacja może być całkowicie platoniczna, a tym samym uśpić naszą czujność i trwać latami. 

Zobacz też:

Zdrada emocjonalna – najczęstsze objawy

1. Nie mówisz o przyjacielu swojemu partnerowi

Twój partner nie ma problemu z tym, że kolegujesz się z mężczyznami. Ty jednak łapiesz się na tym, że z jednym z kolegów wolisz spotykać się sam na sam, a długie nocne rozmowy z nim przedstawiasz jako pogawędki z przyjaciółką.
Dlaczego to robisz? Skoro obawiasz się, że mógłby być zazdrosny, być może podświadomie sama uważasz, że ma o co…

Oczywiście, to działa także w drugą stronę. Jeśli odkryjesz, że Twój partner spotyka się z koleżanką znacznie częściej, niż się do tego przyznaje, masz prawo żądać wyjaśnień.

 

2. Wiadomości od niego Cię ekscytują

W dzisiejszych czasach technologia pozwala nam na coraz bardziej intensywne kontakty. Nie ma nic złego w tym, że czasem zagadasz się z kolegą przez telefon czy komunikator internetowy o wspólnej pasji czy plotkach z pracy. Problem zaczyna się wtedy, gdy nie możesz się doczekać, aż on znów napisze, ciągle zerkasz na telefon, a gdy wiadomość wreszcie się pojawi, czujesz wybuch entuzjazmu i energii. Czy nie przypomina Ci to początków Twojego związku? No właśnie… Bądź więc czujna, jeżeli Twój partner wyjątkowo entuzjastycznie reaguje na dźwięk telefonu.

3. Poszukujesz w koledze oparcia, które wcześniej stanowił partner

Przyjaźnie są od tego, aby się zwierzać. Zrób jednak prosty test – czy zdradzasz koledze więcej intymnych szczegółów Twojego życia, niż koleżankom? A może w kryzysowych sytuacjach najpierw radzisz się jego, a dopiero później swojego partnera, czujesz bowiem, że lepiej Cię wesprze? To niepokojący sygnał. Tak samo zaniepokojona powinnaś być, jeśli Twój mąż czy partner całkowicie przestał zwierzać Ci się i pytać o zdanie. Być może rolę jego doradcy zajął ktoś inny…?

4. Zaczynasz porównywać partnera z przyjacielem – na niekorzyść partnera

Twój mąż lub narzeczony znowu spędził cały wieczór przed telewizorem. A do tego zupełnie nie dba o swój wygląd i nie potrafi wymienić zepsutego kontaktu. Taki już Twój los! przyjaciel na pewno wybrałby się z Tobą na wieczorny jogging albo chociaż pozwolił Ci wybrać film, a wcześniej naprawiłby drobne usterki. Potrafi też doskonale dobrać ubrania, w których dobrze wygląda. Pewnie jest też lepszy w łóżku… Stop! Jeżeli tak myślisz, znaczy to, że podświadomie układasz już sobie życie z tym drugim. Nawet jeśli przywary Twojego partnera mają wiele wspólnego z prawdą, nie usprawiedliwiaj się – na tym etapie obiektywne fakty nie mają znaczenia. Nowa osoba zawsze będzie Ci się wydawała bardziej atrakcyjna i ciekawsza niż Twój partner, którego znasz od lat. Jeżeli to Twój partner nagle zaczął prosić Cię, byś pofarbowała się na rudo, zaczęła ćwiczyć taniec albo chodzić z nim na filmy akcji, sprawdź więc, czy nie porównuje Cię do koleżanki.

5. Pojawiają się gesty, zarezerwowane zazwyczaj dla drugiej połówki

Witanie kolegów uściskiem czy nawet pocałunkiem w policzek nie jest automatycznie podejrzane. To bardzo indywidualna kwestia. Niektórzy z nas są bardziej otwarci, inni potrzebują większego dystansu fizycznego. Warto natomiast uważać na zmiany w zwyczajowych zachowaniach.

Jesteś nieśmiała i zachowujesz bezpieczny dystans, a tymczasem z tym konkretnym przyjacielem często się przytulacie i dotykacie? A może Twój kolega, zwolennik równouprawnienia, nagle zaczął nosić za Ciebie nawet lekkie rzeczy, obsesyjnie przepuszcza Cię w drzwiach i upiera się, by zapłacić za Twoją kawę? To oznaki, że stajecie się dla siebie kimś więcej, niż tylko przyjaciółmi. Jeżeli to Twój mąż czy narzeczony utrzymuje podejrzanie bliskie kontakty z przyjaciółką, łatwo zauważysz ich podejrzaną bliskość fizyczną. Pod warunkiem, że… sytuacja nie wygląda jak w punkcie 1!

Wiele osób potrafi wytyczyć granicę, tak że do zdrady fizycznej nigdy nie dochodzi. Tak więc zdrada emocjonalna nie musi prowadzić do rozpadu związku. Zawsze jednak go zubaża. Gdy podświadomie zaczynamy dzielić swoje uczucia między męża a tę drugą osobę, przestajemy dbać o związek, ograbiamy go z czułości i poświęcanego czasu. A przecież nawet związek będący w fazie wypalenia można odbudować, jeżeli tylko się postaramy.

Zobacz też:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...